Zpráva OSN o globálním klimatu má šokovat svět

  11:50aktualizováno  11:50
Tábor skeptiků, jenž tvrdošíjně odmítá souvislost mezi čím dál méně vypočitatelným počasím a civilizačním "pokrokem", čeká tvrdá zkouška. Protivník má v rukou silný argument. Zpráva o změnách globálního klimatu, kterou v pátek zveřejní OSN na konferenci v Paříži, prý bude šokovat svět.

Podle vědců stojí za globálním oteplováním hlavně spalování fosilních paliv | foto: Profimedia.cz

Zničené amazonské pralesy, nesnesitelné horko hlavně v jižní Evropě, kdysi úrodné pastviny vysušené na troud, miliony lidí na útěku, ničivé záplavy, epidemie a ztracené kusy pevniny, které mizí pod zvyšující se hladinou moří z tajících ledovců.

Takové mohou být pozemské poměry během příštích sta let. Kritické přitom bude už následující desetiletí. Jen tolik času totiž zbývá lidstvu, aby zvrátilo nastoupený trend globálního oteplování.

Pak už budou změny nezvratné, varují vědci z Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), který tento týden shrne na konferenci v pařížském sídle UNESCO hlavní body studie čítající několik tisíc stran.

Pesimismus mezi vědci roste
Zpráva, na níž se během šesti let podílelo 2500 vědců ze 130 zemí světa, nebyla ještě zveřejněna. Informace uniklé z kuloárů ale naznačují, že veřejnost bude závěry studie šokována.

"Ve zprávě je dostatek faktů, která klimatické změny nejen potvrzují, ale navíc je i vysvětlují lidskou aktivitou," uvedl pro Reuters předseda IPCC R. K. Pachauri.

Například jistota vědců ohledně přímé vazby masivního spalování fosilních paliv a globálního oteplení se za šest let zvýšila z 66 na 90 procent.

Nová zpráva prý předpovídá zvýšení průměrných teplot v tomto století o 2 až 4,5 stupně Celsia.

Lední medvědi jako důkaz oteplování
Souběžně s hladinou rtuti v teploměru poroste podle vědců i hladina moří. Do roku 2100 má stoupnout až o 58 centimetrů, někteří odborníci ale mluví až o 140 centimetrech.

Pod vodou se neocitnou zřejmě jenom Benátky. Stylem ztracené Atlantidy zřejmě skončí také Indonésie. Podle indonéského ministra životního prostředí Rachmata Witoelara by jeho země mohla být do roku 2030 chudší o dva tisíce ostrovů z celkových 17 tisíc.

"Pořád jsme na tom ale lépe než ostrovní země jako Svatá Lucie, Fidži nebo Bahamy. Ty pravděpodobně zmizí úplně," řekl ministr agentuře Reuters.

Stejný proces se negativně projeví i na druhé straně zeměkoule. Zoufalost ledního medvěda, kterého Al Gore zvěčnil v bestsellerovém filmu Nepříjemná pravda na osaměle plovoucí ledové kře, už nemusí být jen hraná.

Na tající ledovce totiž začaly reagovat březí samice ledních medvědů na Aljašce. Stále častěji rodí na pevné zemi. 

Podle výzkumníků to souvisí právě s globálním oteplováním. Arktické plovoucí ledy se podle výzkumů vytvářejí stále později. Rozpouštějí se naopak každým rokem stále dřív.

USA chce spalovat místo benzinu etanol
Kroky k tomu, aby se katastrofické vize nenaplnily, už podnikly země, které se v roce 1997 připojily ke Kjótskému protokolu o snižování emisí skleníkových plynů.

Pomalu obracet začíná i americká administrativa, která se k dohodě odmítla připojit s argumentem, že její naplňování by vedlo ke zdražení energie a ztrátě až pěti milionů pracovních míst.

Přitom právě USA dodá ze všech zemí do ovzduší vůbec nejvíce skleníkových plynů z energetiky na obyvatele. Prezident Bush chce jít při snižování emisí spíše cestou modernějších technologií - více zde.

Minulý týden se ovšem v projevu o stavu Unie vyslovil pro snížení spotřeby benzinu v USA v následující dekádě o pětinu a postupné nahrazení tradičních paliv jejich alternativnějšími protějšky, například etanolem. Globální oteplování je podle Bushe "vážnou výzvou".

Od slibů o snížení emisí k jejich realizaci má ovšem americký prezident podle svých kritiků daleko. Zmírnění závislosti USA na ropě a využívání alternativních paliv totiž Bush sliboval už loni. Američtí ekologové, demokratičtí poslanci i evangeličtí duchovní upozorňují, že od loňského roku žádné kroky podniknuty nebyly.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Rumuni vyšetřují Jourovou. Možná kvůli negativnímu hodnocení jejich justice

Věra Joruová při slyšení, které se týká jejího případného postu komisařky pro...

Nedávno zřízený rumunský úřad pro vyšetřování pracovníků justice (SIIJ) uvedl, že zahájil vyšetřování prvního...

Přistoupení Severní Makedonie do NATO ratifikovaly už čtyři země

Makedonská armáda

Bulharský parlament schválil přístupový protokol Severní Makedonie do NATO. Bulharsko se tak po Řecku, Slovinsku a...

Islamistka z Alabamy není naše občanka, tvrdí Pompeo. Pravdu však nemá

Ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo při oficiální návštěvě...

Americká členka Islámského státu Hoda Muthanová nemá americké občanství a nemá tak nárok na návrat do USA. Oznámil to...

Najdete na iDNES.cz