Vlézt do záběru turistům se již nyní makakům na Bali příliš nedaří. S úbytkem...

Vlézt do záběru turistům se již nyní makakům na Bali příliš nedaří. S úbytkem návštěvníků ostrova se nyní také výrazně zúžily i jejich nutriční možnosti. (13. září 2021) | foto: Profimedia.cz

Makakové na Bali se nudí. Nemají dost turistů, a tak jídlo kradou místním

  • 14
I opic na indonéském ostrově Bali se dotkla koronavirová omezení. Protože na ostrově výrazně ubylo turistů, trpí nyní nedostatkem banánů, arašídů i dalších pamlsků, jimiž je vždy zásobili. Makakové zvyklí na přísun potravy se tedy za lupem vydávají do místních vesnic.

Obyvatelé vesnice Sangeh říkají, že makakové jávští přibíhají z půl kilometru vzdálené rezervace a na střechách domů čekají na vhodnou příležitost, aby se mohli vrhnout dolů a zmocnit se kořisti.

Kvůli obavám, že se vesnice stane cílem opičích nájezdů, její obyvatelé začali do rezervace nosit ovoce, arašídy a další potraviny.

„Máme strach, že hladové opice zdivočí a budou agresivní,“ říká domorodec Saskara Gustu Alit.

V opičí rezervaci, v níž se nachází chrám Pura Bukit Sari, žije asi 600 makaků a jsou považovaní za posvátné. V normálních časech jde o oblíbené místo, kam si místní lidé jezdí pořizovat svatební fotografie. Míří sem i mnoho zahraničních turistů. Poměrně krotké opice se nechají na pamlsky nalákat, aby si lidem sedly na klín nebo na rameno.

Nejen lidé, i makakové. Tragédie zažehla solidaritu mezi znesvářenými klany

V dobách před pandemií byl turistický ruch hlavním zdrojem příjmů čtyř milionů obyvatel Bali. Na ostrov ročně přijíždělo přes pět milionů návštěvníků. Do rezervace zavítalo běžně okolo šesti tisíc návštěvníků měsíčně. Loni po začátku pandemie covidu se jejich počty propadly na přibližně pět stovek. Letos v červenci ale Indonésie hranice pro cestující z ciziny uzavřela a do rezervace už nesmí ani místní lidé.

Opice tak přišly o dobroty, které jim turisté přinášeli, správci rezervace zase o příjmy ze vstupného. Docházejí jim tak peníze na nákup krmiva. „Stále se prodlužující pandemie nás zaskočila,“ přiznává Made Mohon, provozní manažer rezervace. „Máme problémy s krmivem pro opice,“ připustil.

Dary od místních obyvatel sice pomohly, ale je jich stále méně, protože i lidé pociťují ekonomické dopady pandemie. Každý den je potřeba 200 kilogramů tapioky, což je pro opice základní složka potravy, a deset kilogramů banánů.

Opice kradou obětiny

Makakové jsou sice všežravci, kteří se mohou živit různými živočichy a rostlinami vyskytujícími se v džungli, ale ti žijící v Sangehu kvůli dlouhodobému kontaktu s lidmi navykli na jiné chutě. A místní lidé říkají, že se nebojí vzít věci do svých rukou. Občas ze střech shazují tašky nebo kradou obětiny, které lidé nechávají na terasách.

Thajské město, nebo planeta opic? Starobylé Lopburi terorizují gangy makaků

„Před několika dny jsem jel na tradiční obřad v jednom chrámu nedaleko rezervace,“ řekl Alit. „Když jsem zaparkoval a vyndal jsem dvě igelitové tašky s jídlem a květinami, které byly určeny jako obětiny, zničehonic se objevily dvě opice, všechno vzaly a utekly do lesa,“ vypráví.

Za běžných okolností opice celý den tráví kontakty s turisty, kradou jim sluneční brýle, láhve s vodou, strhávají jim oblečení, skáčou jim po ramenou. Alit má proto teorii, že makakové nejsou ani tak hladoví, jako že se spíš nudí.

„Proto jsem řekl lidem z vesnice, aby si do lesa přišli pohrát s opicemi a nosili jim jídlo,“ vypráví. „Myslím si, že aby nezdivočely, potřebují kontakt s lidmi tak často, jak je to jen možné,“ dodává.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video