Duchovní učitel, který na škole v Kehror Pakka znásilnil devítiletého chlapce....

Duchovní učitel, který na škole v Kehror Pakka znásilnil devítiletého chlapce. S rodinou se nakonec domluvil na vyplacení odstupného a policie ho propustila. | foto: AP

Na školách v Pákistánu bují znásilňování, duchovní se trestu vyhnou

  • 316
Na náboženských školách v Pákistánu se množí případy znásilnění. Duchovní učitelé napadají studenty bez ohledu na věk. Většina zločinů však zůstane nepotrestána. Útočník může rodině vyplatit odškodné, mnoho případů se ani nedostane před soud. Rodiny obětí se totiž bojí veřejného zostuzení, uvádí agentura AP.

Kausar Parvínová na tu scénu nikdy nezapomene. Její devítiletý syn se svíjí v křečích, kalhoty má nasáklé krví. Znásilnil ho duchovní učitel na náboženské škole v pákistánském městě Kehrore Pakka. „V noci jsem se vzbudil. Viděl jsem, že vedle mě leží. Nehýbal jsem se, měl jsem strach,“ popsal chlapec hrůzný zážitek své matce.

Rada v Pákistánu nařídila znásilnění dívky odplatou za čin jejího bratra

Učitel mu sundal tričko a stáhl kalhoty ke kolenům. „Brečel jsem. Ubližoval mi. Tričko mi nacpal do pusy,“ vzpomíná. Dál už hrůzný zážitek popisovat nedokázal. Pouze tiše přikývl na otázku, zda ho učitel znásilnil. Parvínová si pamatuje každý detail z onoho dne i trápení jejího syna.

Sexuálního zneužívání na madrasách, tedy islámských náboženských školách, se zejména v Pákistánu stává velkým problémem. Případy se množí na venkovských i městských vzdělávacích institucích. Reportéři agentury AP jich zdokumentovaly stovky. Kvůli společenským pravidlům však většinou zůstanou promlčeny.

Vykoupení ze znásilnění

V Pákistánu funguje asi 22 tisíc madras. Navštěvují je zejména ti nejchudší. Zůstávají zde dlouhé týdny, mimo vzdělání dostanou střechu nad hlavou i jídlo. Vše zdarma. V menších vesnicích provozují i neregistrované náboženské školy, které řídí absolventi jiných madras bez dalšího vzdělání. Jedinou průpravu mají v Koránu.

Pákistánci znásilnili stovky dětí. Hrozili jim smrtí, když je prozradí

Madrasy financují zámožní podnikatelé, politické strany i štědří dárci ze zahraničí. Školám však chybí centrální řízení. Případy sexuálního obtěžování není komu hlásit. Rodiny navíc mnoho případů neoznámí ve strachu z veřejného zostuzení.

Vyhráno však není ani v případě, že se případ dostane před soud. Pákistánský legislativní systém dává útočníkovi možnost se ze znásilnění vykoupit, pokud s tím rodina souhlasí. U chudých Pákistánců mohou tyto peníze představovat jistotu na několik měsíců dopředu. Smysl pro spravedlnost jde často stranou.

Policie pochybení odmítá

Veřejnost si stěžuje také na laxní přístup policie, která po uplacení přestává případy znásilnění vyšetřovat. Důkazy o takových praktikách však neexistují. Regionální náměstek vrchního policejního inspektora města Multán Azam Temuri taková obvinění odmítá. Tvrdí, že v případě obvinění jsou všechny případy prošetřovány v souladu se standardním policejním postupem.

Pákistán zpřísnil tresty za sňatky s dětmi, hrozí za ně až 10 let vězení

Nátlaku okolí nakonec podlehla i Parvínová. Zprvu se zařekla, že pro potrestání učitele udělá vše. Ozbrojenci z vysokých náboženských kruhů však její rodině hrozili zabitím v případě, že obvinění nestáhne. 

Parvínová nakonec souhlasila s vyplacením odškodného 300 dolarů. Vyrovnání potvrdil i soud. Učitel, který znásilnil jejího devítiletého syna, je na svobodě a může nadále působit na domovské madrase.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video