Ruský prezident Vladimir Putin na videokonferenci v rezidenci v obci...

Ruský prezident Vladimir Putin na videokonferenci v rezidenci v obci Novo-Ogarjovo. (10. června 2020) | foto: AP

Falšujete dějiny, obvinili litevští Židé Putina. Vadí jim slova o anexi

  • 153
Vedoucí představitelé židovské obce v Litvě v úterý obvinili ruského prezidenta Vladimira Putina z falšování dějin. Toho se ruský vůdce podle nich dopustil v nedávném obsáhlém článku věnovaném historii, v němž hájil anexi Litvy bývalým Sovětským svazem za druhé světové války.

Židovská obec vzdává hold všem, kdo zemřeli v boji proti nacistům, ale odmítá pokusy ruského prezidenta minimalizovat zločiny, které sovětský režim spáchal v pobaltských republikách Litvě, Lotyšsku a Estonsku.

„My, potomci litevských Židů jsme proti tomuto falšování historie zotročení naší litevské nezávislosti,“ napsali ve společném prohlášení vedoucí představitelka židovské obce Faina Kuklianská a poslanec Emanuelis Zingeris.

Prohlášení otiskl americký časopis The National Interest, kde Putin v červnu zveřejnil článek, ve kterém anexi pobaltských států popsal jako „začlenění“. 

„Jejich přistoupení k SSSR se uskutečnilo na smluvním základě se souhlasem zvolených orgánů,“ napsal ve stati ruský prezident s poznámkou, že vše bylo „v souladu s tehdejším mezinárodním a vnitrostátním právem“.

V pobaltských zemích, které byly po první světové válce nezávislými státy, považují podřízení sovětské moci za začátek desetiletí často brutální okupace.

„Litevští Židé se stali etnickou skupinou nejvíce pronásledovanou sovětskými okupanty,“ napsali Kuklianská a Zingeris. „Většina litevských Židů nechtěla sovětskou vládu,“ dodali.

Malé děti zapalovaly obrněnce benzinem. Stalin je nechal napospas vraždění

Sovětský svaz okupoval pobaltské státy v roce 1940 na základě paktu Ribbentrop-Molotov, který uzavřel sovětský vůdce Josif Stalin s vůdcem nacistického Německa Adolfem Hitlerem. Desítky tisíc Litevců sovětský režim nechal deportovat na Sibiř.

Všechny tři pobaltské republiky získaly nezávislost v letech 1990 a 1991 při rozpadu SSSR. V roce 2004 se pak staly členy Evropské unie a Severoatlantické aliance. Moskva odmítá uznat, že převzetí pobaltských států bylo okupací.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video