Zemřel Afroameričan, jemuž guvernér ve dveřích bránil vejít na univerzitu

  13:29aktualizováno  13:29
Ve Spojených státech zemřel James Hood. Tedy jeden ze dvou studentů, kteří coby první Afroameričané v roce 1963 začali studovat na ryze bělošské univerzitě v Alabamě. Jejich pouť za vytouženým studiem tehdy sledoval celý národ a vložit se do ní musel i prezident Kennedy.

James Hood a Vivian Maloneová stojí ve dveřích Alabamské univerzity poté, co se do ní zapsali (11. června 1963) | foto: AP

Je to jedna z ikonických scén z dob, kdy ještě na jihu Spojených států panovala, či spíše dohasínala segregace. Psal se 11. červen roku 1963 a na Alabamské univerzitě v Tuscaloose se odehrávalo do té doby něco nevídaného. Ke studiu se přišli zapsat dva černoši - Vivian Maloneová a James Hood.

Za přihlížení davů a tisku se jim do cesty postavil tehdejší guvernér státu George Wallace. Rozkročil se ve dveřích a studenty odmítal vpustit, a to navzdory faktu, že je doprovázel zástupce amerického ministra spravedlnosti Nicholas Katzenbach.

Fotogalerie

Přitom segregaci prohlásil už v roce 1954 za protiústavní americký nejvyšší soud. Nicméně z myslí mnoha lidí nezmizela. O Wallaceovi svědčí za vše už jeho inaugurační řeč, kterou pronesl v roce 1962.

Kontroverzní politik tehdy deklamoval: Segregace nyní! Segregace zítra! Segregace navždy! Svého hesla se pak držel i během pohnutých okamžiků na Alabamské univerzitě. Ze dveří ustoupil až poté, co ho k tomu vyzvala národní garda, kterou tam vyslal prezident John Fitzgerald Kennedy (videoreportáž z této události si můžete v angličtině prohlédnout zde).

Poštou mu přišla mrtvá černá kočka

Vivian Maloneová a James Hood pak dosáhli svého a ke studiu se přihlásili. James Hood nicméně na univerzitě zůstal jen několik měsíců, než se přestěhoval do státu Michigan na severu USA, kde pak dostudoval. V Alabamě to podle jeho slov nebylo v té době možné.

Segregace v USA

I když černošští obyvatelé USA získali po zrušení otroctví svobodu, jejich životy dlouho ještě ovládala nadřazenost bělochů a takzvané segregační zákony, hlavně tedy v jižanských tátech. Segregačním zákonům se také občas říkalo Zákony Jima Crowa, což bylo kdysi hanlivé jižanské označení Afroameričanů.

Normy striktně oddělovaly místo ve společnosti pro černé a bílé. I když se lišily stát od státu, v praxi třeba znamenaly, že existovaly oddělené školy, restaurace, telefonní budky či třeba pítka. V autobusech většinou museli černoši sedět vzadu.

Ve škole totiž kvůli barvě své kůže stále čelil útokům, jednou mu dokonce kdosi poslal poštou mrtvou černou kočku, připomněl list The Washington Post. Hood ze školy odešel v srpnu téhož roku, aby se  "vyhnul totálnímu mentálnímu a fyzickému zhroucení".

Po získání magisterského titulu v Michiganu Hood pracoval během 70. let minulého století jako vysoce postavený policista v Detroitu. Později učil policejní vědu. A vrátil se i na Alabamskou univerzitu, v roce 1997 tam získal doktorát.

Zemřel ve čtvrtek ve svých sedmdesáti letech. Přežil tak všechny ostatní klíčové protagonisty incidentu na Alabamské univerzitě. Wallace zemřel už v roce 1998, Maloneová v roce 2005 a Katzenbach loni, uvedla agentura AP. A jen pro zajímavost: Vivian Maloneová byla první Afroameričankou, která na Alabamské univerzitě odpromovala.
 
Historik Culpepper Clark označil alabamský dveřní incident za symbolický i ikonický z hlediska boje za občanská práva v USA. Jednak kvůli konfrontaci mezi Wallacem a Kennedyho administrativou, ale i proto, že přispěl k přijetí zákonů o občanských právech v roce 1964 a později i zákona o volebním právu.

Právě tyto dva zákony bývají často označované za konec americké segregace, a to navzdory už zmíněnému rozhodnutí nejvyššího soudu o deset let dříve. Nicméně byť utnuly legální segregaci, v praxi se táhla ještě léta. A stále se vynořují názory, že se objevuje dodnes.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Češi jsou stejně poctiví jako Švýcaři a Skandinávci, ukázal světový test

Ilustrační snímek

Češi patří společně se Švýcary, Skandinávci nebo Novozélanďany mezi nejpoctivější národy světa. Vyplývá to z nového...

Trumpův tlak uspěl, Mexiko vrací migranty a posílá vojáky na hranici s USA

Příslušníci mexických ozbrojených sil hlídkují na mexicko-americké hranici u...

Mexiko přes víkend zesílilo represe, které mají odradit migranty od cesty do Spojených států. Stovky běženců odvezli...

Praha jako centrum umělé inteligence. Jsme nejlepší kandidáti, řekl Babiš

Český premiér Andrej Babiš vystoupil 25. června 2019 v Drážďanech na Evropském...

Výzkum umělé inteligence je klíčový pro rozvoj české ekonomiky a Praha se hodí jako sídlo pro evropské centrum, které...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz