Obama rozjímal v autobuse, kde Parksová odmítla pustit sednout bělocha

  15:01aktualizováno  15:01
První afroamerický prezident USA se na chvíli pokusil vcítit se do matky hnutí za práva černochů Rosy Parksové. Barack Obama si v muzeu Henryho Forda v Michiganu poseděl v autobuse, ve kterém před skoro šedesáti lety - tedy v době segregace - Parksová odmítla uvolnit místo bělochovi a policie ji za to zatkla.

Americký prezident Barack Obama sedí ve slavném autobuse, v němž Rosa Parksová nepustila v roce 1955 v Alabamě sednout bělocha. Autobus je vystaven v michiganském muzeu Henryho Forda (18. dubna 2012). | foto: Profimedia.cz

Cílová stanice slavného autobusu, který připomíná neslavnou historii Spojených států, by se klidně mohla jmenovat "Lidská práva". V prosinci roku 1955 totiž do něj v alabamském Montgomery nastoupila tehdy dvaačtyřicetiletá švadlena tmavé pleti Rosa Parksová, která se vracela z práce.

A zprvu obyčejná cesta neznámé ženy nakonec zažehla boj černochů za rovnoprávnost. V té době totiž v USA platily segregační zákony, kterým se také občas říkalo Zákony Jima Crowa, což bylo kdysi hanlivé jižanské označení Afroameričanů. Normy striktně oddělovaly místo ve společnosti pro černé a bílé.

I když se lišily stát od státu, v praxi třeba znamenaly, že existovaly oddělené školy, restaurace, telefonní budky či třeba pítka. V autobusech většinou museli černoši sedět vzadu. A když už nebylo vepředu místo, byli povinni uvolnit své sedadlo bělochovi.

Rosa Parksová sedí na nedatovaném snímku v autobuse. Když v roce 1955 odmítla...

A právě tady začíná pohnutý příběh ženy, která je často označována matkou hnutí za práva černochů. Parksová v chladném prosincovém dni seděla zhruba uprostřed autobusu, který se rychle zaplnil. Když pak nastoupil další běloch, řidič Parksovou vyzval, aby mu uvolnila místo. Žena tiše odmítla.

Řidič na ni zavolal policii, Parksová dostala pokutu 14 dolarů a byla zatčena. Mezi místními černochy to vyvolalo bouři. Rozhodli se bojkotovat místní hromadnou dopravu a vytrvali déle než rok, dokud nejvyšší soud neprohlásil rasovou segregaci v Montgomery za protiústavní. To ale nebyl konec.

Hnutí za rovnoprávnost černochů pod vedením mladého baptistického reverenda Martina Luthera Kinga sílilo a v polovině šedesátých let se Afroameričané dočkali - zákonodárci přijali zákon o občanských právech a později i o volebním právu. Oficiálně tak dobu segregace ukončili.

Obama v autobuse rozjímal během kampaně

Parksová po desetiletích prozradila, že její chování bylo spontánní, a i když se v hnutí za práva černochů angažovala, takový odpor předem neplánovala. "Když mě zatkli, vůbec jsem si nemyslela, že to tak dopadne," vzpomínala o 30 let později. Přesto, vzhledem k její angažovanosti v hnutí, se to dalo čekat.

"Když jsem se rozhodla, věděla jsem, že mám na své straně sílu svých předků," uvedla zase při jiné příležitosti. Z Montgomery se nakonec musela vystěhovat, čelila výhrůžkám rasistů a přišla o práci. Zakotvila nakonec v Detroitu, kde ji zaměstnal místní kongresman.

Za svou odvahu získala v roce 1996 od prezidenta Clintona nejvyšší americké civilní ocenění, takzvanou Medaili svobody. A o tři roky později ji pak vyznamenal i Kongres. Rosa Parksová zemřela v roce 2005, ve svých dvaadevadesáti letech.

Slavný autobus, v němž Rosa Parksová v roce 1955 odmítla uvolnit místo...

Autobus, v němž zažehla jiskru v boji za rovnoprávnost Afročameričanů, skončil nakonec v Muzeu Henryho Forda v Dearbornu v americkém státě Michigan. A právě tam se tento týden na chvíli pokusil vžít do role matky za práva černochů Barack Obama, první černošský prezident USA.

"Seděl jsem tam jen chvíli a přemýšlel o odvaze a houževnatosti, které jsou součástí naší nedávné minulosti. A zároveň jsou součástí mnoha lidí, často bezejmenných, kteří nefigurují v historických knihách, ale kteří trvali na své důstojnosti a podílu na americkém snu," řekl později novinářům.

Obama se v muzeu ocitl v rámci své cesty, na níž se snaží získat od dárců peníze na prezidentskou kampaň. Jeho dny v Bílém domě v rámci prvního mandátu se totiž chýlí ke konci a Američané na podzim budou volit nového prezidenta. Obama bude obhajovat a utká se pravděpodobně s republikánem Mittem Romneym. Dle dosavadních průzkumů se očekává těsný souboj.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Sjednali jsme příměří. Nevěřili jsme, že Kurdové oblast udrží, vzkazují USA

Spojené státy dojednaly s Tureckem dohodu o příměří a ústupu kurdských milicí YPG částečně i proto, že nevěřily, že...

Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

Najdete na iDNES.cz