Přitom právě do posledních dvou týdnů se soustřeďuje finále volební kampaně, konají se klíčové debaty v televizích. „V těchto volbách se navíc extrémně velká část voličů rozhodovala až doslova v posledních hodinách,“ říká komentátor týdeníku Trend Marián Leško. „A to žádný volební průzkum nepostihne,“ dodává Leško, který byl hostem volebního večera nejsledovanější slovenské televize Markíza.
Sulík z nouze
To rozhodování se na poslední chvíli platí hlavně o voličích „pravice“, tedy těch, kteří nechtěli volit premiéra Roberta Fica, ale některou ze šestice zavedených slovenských stran. Političtí analytici se shodují, že slovenská opoziční pravice předvedla před volbami velice slabý výkon.
A tak i mnozí důležití pravicoví aktivisté říkali, že prostě nevědí, koho volit. Byl mezi nimi i vlivný šéfredaktor týdeníku Týždeň Štefan Hríb, který ještě dva týdny před volbami na debatě Institutu pro politiku a společnost prohlašoval, že tentokrát volit nepůjde. Nakonec změnil názor a v úvodníku posledního čísla Týždně vyzval k volbě strany Svoboda a solidarita Richarda Sulíka. A to přesto, že jak dodal, v tvrdém odmítavém přístupu k uprchlíkům se Sulíkem jednoznačně nesouhlasí. Sulík však Hríba a další překvapivě velké množství „pravicových“ voličů zaujal jasným odmítnutím povolební spolupráce s Ficovým Směrem. To viditelně stačilo.
Podobně tomu bylo i s druhou překvapivě úspěšnou opoziční stranou Obyčejní lidé, jejíhož lídra Igora Matoviče Fico obvinil z majetkového podvodu. Tím, že na něj zaútočil, udělal v očích části lidí z rozporuplného politika Matoviče téměř hrdinu a přinesl mu část hlasů. Naopak favorit pravice, Radoslav Procházka, který se nedokázal vůči Ficovi jasně vymezit, v předvolebních debatách propadl a je rád, že se jeho strana Síť vůbec dostala do parlamentu.
Kollár a Kotleba, blesky z čistého nebe
Pokud jde o samotný Směr, tak u něj se o poklesu popularity v posledních týdnech před volbami vědělo. Průzkumy pouze nezachytily poslední fázi, kdy Fico dál klesal a jeho hlasy se přesouvaly k ještě větším populistům a nacionalistům, než je šéf Směru.
Slovenské volby |
K Slovenské národní straně, populistické podnikatelské straně Jsme rodina multimilionáře Borisa Kollára, jakési slovenské karikatuře Andreje Babiše, a pak také i neonacistům Mariána Kotleby. Kotlebu a Kollára volili často mladí slovenští voliči, kteří přišli ve velkém počtu a tyto nesystémové strany volili hlavně ze znechucení z tradičních stran. Vždyť Kollár měl vlastně jediné heslo: „Nejsem politik“.
To, že Kotleba má mezi mladými Slováky mimo Bratislavu podporu a že může uspět, se na Facebooku a dalších sociálních sítích i přes moratorium celkem hlasitě tvrdilo už týden před sobotním hlasováním.
O tom, koho budou volit a zda vůbec k volbám půjdou, se tato skupina lidí rozhodovala také v posledních dnech či dokonce hodinách před volbami. K urnám přišlo voličů pak poměrně hodně, téměř 60 procent, což také nikdo nečekal. A je z toho výsledek, z něhož i ty, kteří na první pohled uspěli, bude místo oslav bolet hlava.
Třeba aspoň do příště změní nesmyslný zákon o dvoutýdenním moratoriu na průzkumy veřejného mínění. Aby byli oni i celé Slovensko při příštích volbách méně překvapeni. A o tom, že ty příští volby mohou být i za méně než rok, se tady v Bratislavě mluví tento povolební den hodně nahlas.