Šéf libanonského šíitského Hizballáhu Hasan Nasralláh

Šéf libanonského šíitského Hizballáhu Hasan Nasralláh | foto: AP

Část Libanonců žádá správu Francie, Hizballáh odmítl podíl na explozi

  • 283
Výbuch v bejrútském přístavu zasáhl celou libanonskou společnost a oběťmi jsou vyznavači všech náboženských směrů. V projevu k tragédii to prohlásil vůdce libanonského šíitského Hizballáhu Hasan Nasralláh. Po výbuchu už téměř 60 tisíc Libanonců podepsalo petici, která vybízí Francii k převzetí mandátu nad zemí. Emmanuel Macron to odmítl.

„Čelíme ve všech směrech velké tragédii se zásadními humanitárními, zdravotními a ekonomickými důsledky,“ řekl v pátek Nasralláh a dodal, že veškeré instituce spravované jeho stranou jsou k dispozici libanonskému státu a připraveny pomoci. 

Vítá také jakoukoli zahraničí pomoc a návštěvy včetně návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který byl v Bejrútu ve čtvrtek. „Děkujeme všem zemím, které poslaly pomoc,“ dodal Nasralláh. 

Hned po explozi v přístavu vznikla petice požadující, aby Francie coby bývalá koloniální mocnost po příštích deset let převzala mandát nad Libanonem. Téměř 60 tisíc Libanonců ji již podepsalo, Macron však tuto variantu vyloučil.  

Podle Nasralláha může výbuch Libanonu pomoci vyřešit problémy, kterými země v této době trpí. „Když se stane taková tragédie, měly by jít politické spory stranou,“ řekl.

Stěžoval si, že hned po výbuchu některá libanonská média a část politiků tvrdila, že příčinou byla exploze muničního skladu, který patřil Hizballáhu. Nasralláh řekl, že ti, kdo to tvrdí, obviňují neoprávněně Hizballáh. „Úřady říkají, že tam nebyly zbraně ani rakety, ale dusičnan amonný,“ prohlásil.

Do výbuchu v Libanonu je namočen Hizballáh, domnívá se bývalý zpravodajec

Libanonský prezident Michel Aún řekl, že příčinou výbuchu mohla být nedbalost nebo raketa či bomba. Je tak první z vysokých libanonských politiků, který připustil, že katastrofu mohl způsobit zásah skladu zvenčí. 

Příčina exploze se vyšetřuje se. Ví se pouze to, že explodoval sklad s 2 750 tunami špatně uloženého dusičnanu amonného. Úřady v pátek rozšířily vyšetřování na 21 osob, mezi nimiž jsou členové vedení přístavu a celnice.

Naopak mezinárodní vyšetření incidentu si Libanonci přejí. Mnozí z nich totiž nevěří, že státní instituce dospějí k pravdivému závěru, když se začínají okolnosti ničivé exploze vyjasňovat. Prezident Michel Aún řekl, že se musí zjistit, zda šlo pouze o nehodu nebo zda výbuch způsobil nějaký vnější zásah. Nesouhlasí přitom s mezinárodním vyšetřováním, protože by to podle něj „rozmělnilo pravdu“.

Výbuch ledku v Bejrútu

Občané této blízkovýchodní země přičítají vedení státu rozsáhlou korupci, která Libanon přivedla k hluboké ekonomické krizi. Francouzský prezident se vyslovil pro nezávislé vyšetřování a vyzval libanonskou vládu, aby urychleně provedla nezbytné reformy.

V Bejrútu se znovu proti vládě protestovalo ve čtvrtek v noci a bezpečnostní složky lidi rozehnaly slzným plynem. Další protest se plánuje na sobotu do bejrútského centra.

Hizballáh je politická strana s vlastní ozbrojenou složkou. Stojí za ním Írán a jeho bojovníci bojují v syrské válce stejně jako Írán po boku syrského režimu. Politická složka je vlivným politickým hráčem - v libanonském parlamentu má desetiprocentní zastoupení. 

Ozbrojené křídlo bojuje proti Izraeli, který stranu řadí k teroristickým skupinám. Podobně to učinily i Spojené státy a některé evropské státy. Evropská unie k teroristickým skupinám řadí jen ozbrojenou složku Hizballáhu.

Macron prošel zničenými ulicemi Bejrútu. Projevil soucit s občany:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video