Těsný souboj o Bílý dům rozhodly klíčové státy. Obama v nich uspěl

  1:00aktualizováno  6:24
Prezidentské volby ve Spojených státech vyvrcholily napínavým sčítáním hlasů. Téměř do poslední chvíle velmi těsný souboj se rozhodoval v klíčových státech. Barack Obama podle předběžných výsledků uspěl na Floridě, v Ohiu i v Pensylvánii.

Jako první se hlasy začaly sčítat na východním pobřeží. Hlasování v několika východních státech včetně ostře sledované Virginie skončilo v jednu hodinu ráno SEČ. Průběžné sčítání naznačovalo, že vítězství v tomto státě těsně urve republikánský kandidát Mitt Romney. Ke konci sčítání se však vedení ujal Obama.

Odhady Romneymu hned ze začátku připsaly vítězství v Západní Virginii, Jižní Karolíně, Kentucky a Indianě. Současný šéf Bílého domu Barack Obama si jako první stát mohl započítat Vermont a posléze získal také další státy na severovýchodním pobřeží USA. Vedení po bezmála 90 procentech sečtených hlasů držel i v Pensylvánii. Na straně Romneyho naopak stály tradičně republikánské jižní státy včetně druhého největšího státu USA Texasu a americký Středozápad.

Půl hodiny po Virginii se uzavřely volební místnosti v Ohiu, kde podle průběžných výsledků vede Obama. Právě k tomuto státu na severovýchodě USA se upírala největší pozornost a analytici předpovídali, že kdo získá Ohio, vyhraje i celé volby.

Důležitá však byla i Florida, kde se volební místnosti uzavřely v 02:00 SEČ. Na Floridě byl souboj o Bílý dům podle čísel proudících z volebních místností velmi vyrovnaný a vedení se neustále přelévalo z jedné strany na druhou. Ke konci sčítání si těsný náskok držel Obama. Konečné výsledky za celý stát budou až ve středu odpoledne tamního času. Podle volební komise za to může velký počet voličů, kteří hlasovali korespondenčně.

Mezi tzv. "battleground states" je Florida tím nejcennějším. Obamovi stratégové počítali s tím, že zde nezvítězí, pro Romneyho je nejjižnější americký stát klíčový.

Ve tři hodiny ráno středoevropského času se uzavřely také volební místnosti v dalších rozhodujících státech, Coloradu a Wisconsinu. Zajímavý výsledek hlásí Indiana, která minule volila Obamu. Letos zde směřuje k vítězství Romney.

Obama čeká v Chicagu, Romney v Bostonu

Hlasování se neobešlo bez zádrhelů, například v Pensylvánii nastaly problémy s hlasovacími stroji. Úředníci museli podle BBC jeden stroj restartovat poté, co hlas pro Obamu připočetl Romneymu. Demokratům se naopak pokusil přičítat hlasy jeden stroj v Coloradu, i ten však volební komise odhalila.

Fotogalerie

Velké americké televizní stanice se dohodly, že nebudou například na sociálních sítích podporovat šíření "exit polls" z jednotlivých států předtím, než se volební místnosti v těchto státech uzavřou. Důvodem je snaha zabránit ovlivnění voleb.

Američané stejně jako před čtyřmi lety mohli volit předčasně. Politolog Michael McDonald z univerzity George Masona odhaduje, že předčasně odevzdalo hlas celkem na 46 milionů voličů, tedy 35 procent z asi 133 milionů Američanů, kteří by měli celkem volit. Před volbami se hovořilo o tom, že by to mohlo nahrát Obamovi.

Obama se svými stoupenci na výsledky voleb čeká ve svém domovském Chicagu, Romney pořádá volební večírek v Bostonu, kde také spolu se svojí ženou Ann odevzdal svůj hlas. Republikánský kandidát agitoval až do úplného konce, v úterý se narychlo zjevil ještě v Ohiu a Pensylvánii.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

Kozel zahradníkem. Venezuela je v Radě pro lidská práva, která ji vyšetřuje

Valné shromáždění OSN zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva. Prezident Venezuely Nicolás Maduro to označil za...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Najdete na iDNES.cz