Romney už volil. Asi tušíte, koho, řekl v narychlo vyklizené místnosti

  15:31aktualizováno  17:10
Boston (od zpravodajky iDNES.cz) - Republikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney odvolil v Belmontu ve svém rodném státě Massachusetts za velkého zájmu médií i místních. Barack Obama, který hlasoval už v říjnu, ze Chicaga Romneymu pogratuloval k dobré kampani. Brzy se otevřou místnosti ve všech státech USA, výsledky se Američané dozví nad ránem.

Reportáže z USA

Romney hlasoval před třetí hodinou odpoledne (devátá ranní tamního času) v Belmontu ve svém domovském státě Massachusetts. Zhruba třicetitisícové malebné předměstí města Boston se tak v den voleb stalo nejsledovanějším místem.

Už od časného rána zde čekaly desítky novinářů, před volební místností se tvoří fronty voličů. Místní přišli na sedmou, aby se vyhnuli davům. Mnoho z nich zde po odhlasování dál čekalo, aby zahlédlo kandidáta. A to i přesto, že Massachusetts je tradiční demokratická bašta.

Romney dorazil se svojí chotí Ann zhruba o pět minut později, než bylo avizováno. V místnosti strávil celkem asi jen deset minut. "Těsně před jeho příchodem byla vyklizena volební místnost, aby mohl republikánský kandidát odvolit sám," popisuje na místě jedna z voliček Lucia Sullivanová.

Na otázku reportérů, koho volil, odpověděl dle AP republikánský kandidát stručně: "Myslím, že tušíte." Mitt Romney se nyní vydá ještě na poslední mítinky do Ohia a do Pensylvánie.

Obama sokovi pogratuloval k povedené kampani

Obama čeká na výsledky doma v Chicagu. Odvolil již v říjnu, a připojil se tak k nejméně 30 milionům Američanů, kteří volili předčasně.

Fotogalerie

Jeho viceprezident Joe Biden si však podle zpráv AP spořádaně vystál frontu před jednou z místností ve svém rodném státě Delaware a v uvolněném duchu debatoval s ostatními čekajícími.

Obama stihl ještě závěrem ocenit kampaň svého republikánského rivala. "Rád bych guvernéru Romneymu pogratuloval k tak kurážné kampani. Vím, že jeho příznivci byli zapálení a dali do toho všechno. Poctivě na tom pracovali ještě v den voleb," připomněl prezident.

Romneyho i Obamovi podpůrci totiž ještě v úterý obvolávali voliče a přemlouvali je, aby šli k urnám. "Jsme pyšní na to, že tu máme takové volby. A já bych rád motivoval příznivce jakékoli strany, aby práva, které pro nás předci vybojovali, využili co nejlépe," dodal obhajující prezident.

Podle tradice jako první hlasovali o místní půlnoci občané ve vísce Dixville Notch ve státě New Hampshire. Obama a Romney zde získali po pěti hlasech, zatímco v nedaleké osadě Hartús Location vyhrál Obama 23 ku devíti hlasům (více zde).

Volební místnosti se postupně budou uzavírat od půlnoci do středy 06:00 SEČ. Zda vyhrál dosavadní prezident Barack Obama, nebo republikán Mitt Romney, by mohlo být známo již nad středečním ránem (našeho času). Ale vzhledem k tomu, že souboj je podle průzkumů velmi těsný, je možné, že americká média budou vyhlášení vítěze na základě odhadů odkládat a čekat na přesnější údaje ze sčítání v rozhodujících státech.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Konec stavu nouze na mexické hranici nebude. Trump vetoval rezoluci Kongresu

Prezident Spojených států amerických Donald Trump vetoval společnou rezoluci obou komor Kongresu, která měla zrušit...

Při demonstracích v Katalánsku zadrželi 51 lidí, nejméně 170 je zraněných

Podle španělské vlády bylo při nepokojích od úterý zadrženo 51 lidí a zraněno 72 španělských a katalánských policistů....

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

USA provedly kyberútok na Írán. V odvetě za napadení Saúdské Arábie

USA provedly kybernetický útok proti Íránu, píše agentura Reuters s odkazem na dva nejmenované americké činitele....

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz