Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vojenská intervence v Libyi by byla zásadní chybou, míní arabista

  1:20
Pokud si libyjský despota Muammar Kaddáfí udrží příliv petrodolarů, může se načas udržet u moci. Ozbrojená intervence Západu v severoafrické zemi zmítané občanskou válkou by ale byla velkou chybou, myslí si arabista a odborník na oblast Středomoří Jaroslav Bureš.
Libyjští školáci se předvádějí před objektivy státní televize a oslavují Kaddáfího (10. března 2011)

Libyjští školáci se předvádějí před objektivy státní televize a oslavují Kaddáfího (10. března 2011) | foto: AP

Udrží se podle vás Kaddáfí u moci?
To závisí na mnoha vnitřních i vnějších faktorech. Existují různé scénáře. Podle mého názoru je zatím nejpravděpodobnější, že se Kaddáfímu podaří využít převahy ve vojenské technice, hlavně letectvu, a obnoví nadvládu v západní části země ještě před zřízením bezletových zón.

Bude se snažit prolomit souběžně diplomatickou izolaci a obnovit vývoz ropy z klíčových terminálů. Zaměří se na hledání spojenců v regionu i ve světovém měřítku, což závisí na dynamice vývoje celkové situace. Pokud se mu plán podaří a zajistí si dostatek petrodolarů pro financování armády, bezpečnostních složek i státní správy, má šanci, že se jeho režim nějaký čas udrží.

Může se Libye v případě Kaddáfího odchodu rozpadnout podle hranic jednotlivých kmenů?
Mohlo by dojít k dočasnému rozdělení země na Kaddáfího Tripolsko a vzbouřeneckou Kyrenaiku, ovládanou rebely. Ani jedna strana však podobný status quo dlouhodobě neuzná.

PhDr. Jaroslav Bureš

PhDr. Jaroslav Bureš, arabista a odborník na Středomoří ÚMV

Vědecký pracovník Ústavu mezinárodních vztahů, arabista a představitel české sítě Nadace Anny Lindhové. Vystudoval arabistiku a orientalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Několik let pracoval na arabském odboru Ministerstva zahraničí ČR, kde byl zodpovědný za země Maghrebu a Středomoří. Kromě knihy Politický islám publikoval například články Muslimské bratrstvo v proměnách času, Globální informační revoluce a role médií v arabském světě nebo Islámská charita v době globalizace.

Pokud se vládním silám nepodaří obnovit hegemonii, bude zřízena bezletová zóna eliminující převahu vládních jednotek ve vzduchu a zesílí mezinárodní sankce, hrozí rozkol v řadách Kaddáfího přívrženců a jeho násilné svržení. Rozhodující může být v tomto ohledu uznání povstalců za jediného zákonného představitele libyjského lidu, jak nyní zvažuje EU. To by znamenalo mezinárodní delegitimizaci režimu.   
 
Měl by Západ uvažovat o vojenské akci v Libyi?
Podle mého názoru by to byla vážná chyba, na kterou by doplatila nejvíce EU, která je na tomto regionu energeticky závislá. Zásah odmítá Liga arabských států i libyjští povstalci. Dlouhodobá stabilita regionu by byla ohrožená a zásah by vyvolal antizápadní cítění, asymetrickou válku a diskreditoval by odpůrce diktátorského režimu v řadách muslimského obyvatelstva.

Nestabilita, násilí a terorismus by se přelévaly do okolních zemí a zesílily by emigrační tlaky ve směru do schengenského prostoru. Aktivovali by se antizápadní stoupenci salafijského, radikálního islámu. Zásah by navíc byl zřejmě nelegální. Nepodpořila by ho Liga arabských států a kvůli ruskému či čínskému vetu ani RB OSN.
 
Jakou roli hraje v blízkovýchodním regionu EU a jaké státy sedmadvacítky mají v oblasti rozhodující slovo a proč?
EU by mohla hrát v regionu mnohem větší roli, pokud by byla její politika jednotná alespoň v zásadních strategických a hodnotových záležitostech. Rozhodující slovo mají tradičně členské země jižního Středomoří.

V případě Alžírska či Libanonu Francie, v případě Maroka hlavně Španělsko a v případě Libye je to Itálie. Spojené království se ve vyšší míře zajímá o některé ropné země Zálivu. Větší angažovanost je dána koloniální minulostí, energetickou závislostí a rizikem migrace, terorismu a organizovaného zločinu.

Jak může pomoci Česká republika? Můžeme například nabídnout naše zkušenosti z přechodu k demokracii?
Nabídnout naše znalosti můžeme, pokud bude zájem. V minulosti jsme se například snažili předat zkušenosti z kuponové privatizace v Alžírsku a poté v rámci transformační strategie i v Iráku. Každá země je však specifická a od naší země odlišná.

Podívejte se

na snímky reportéra MF DNES z Libye

Odpůrci libyjského režimu ve městě Benghází. (6. března 2011)
Libyjští povstalci v Ras Lanúfu.
Libyjští povstalci v Ras Lanúfu.
Libyjští povstalci v Ras Lanúfu.

Například liberální, ekonomické a politické reformy (infitáh) začaly v Egyptě již počátkem 80. let, ale s ohledem na patrimonialismus, značnou korupci, extrémní protekcionistickou roli státu a islámský hodnotový systém se nepodařily.

Tržní ekonomika postavená na islámských etických principech a nalezení islámského modelu demokracie jsou v centru pozornosti. Pokud chceme pomoci, musíme své zkušenosti přizpůsobit odlišnému kulturně-historickému a politickému prostředí, protože neoliberální model se v arabském světě neosvědčil.

Vlnu revolucí v arabském světě nikdo neočekával. Proč k ní došlo právě teď?
Z dlouhodobého hlediska to byla neschopnost státu nastartovat ekonomický růst, který by vytvořil pracovní příležitosti pro stále početnější mladou populaci, a také oslabená řídící role státu v období globalizace. Dále to byla politika EU bránící v posledních letech emigraci pracovní síly a fakt, že EU neotevřela trh pro arabské zemědělské produkty a služby.

Arábie pod lupou:

Dalšími podstatnými faktory byla i nedůslednost a dvojí standard při demokratizaci regionu. Masové využívání nových médií, jako je satelitní vysílání a internet, vedlo ke ztrátě státního monopolu na informace. Bezprostředním impulzem bylo skokové zvýšení cen potravin v minulém roce, které postihlo arabský svět dovážející většinu základních potravin. Povstání lidu v Tunisku nastartovalo periodu arabských revolucí, která zdaleka není u konce.    

Je odchod bin Alího v Tunisku a Mubaraka v Egyptě skutečně začátkem demokratizace?
Věřím, že ano, ale demokratizace vratké a kdykoli zvratné. Arabské politické strany často fungují na klanovém principu. Jakmile některá z nich získá rozhodující hegemonii, může se pokusit okleštit práva opozice. To se stalo v Egyptě počátkem 90. let, kdy se Mubarakův režim snažil izolovat umírněné islamisty.

Především v Egyptě může sehrát klíčovou roli ochránce demokracie armáda, která by podobně jako v Turecku zasahovala pouze v případě zásadního porušení klíčových ústavních práv. Armáda ale bude chtít zachovat dřívější privilegia, například rozhodovat o nákupu zbraní a svém vnitřním financování.

V Egyptě bude klíčový i postoj ke koptské křesťanské komunitě. Spojencem demokratických hnutí může být početná internetová mladá generace a rychle se aktivizující feministické hnutí v rozvinutějších zemích. EU i USA budou demokratizační přeměny aktivně podporovat.   

Analytici se domnívali, že Kaddáfí si klid v zemi koupí příjmy z ropy. Mohou padnout i dlouholeté dynastie panovníků v ropném Ománu, Bahrajnu či Saúdské Arábii?
Sociální aspekty a korupční skandály nemusí být vždy rozhodujícími činiteli pro vytvoření revoluční situace. Například v Bahrajnu byly protesty vedeny šíitskou menšinou, která odmítá hegemonii sunnitské dynastie. V Saúdské Arábii to může být i nesouhlas s rychlou modernizací a rozkladem některých islámských hodnot.

Egyptské dítě v autobuse na útěku z Libye (3. března 2011)
Káhirské náměstí Tahrír zaplavily desetitisíce Egypťanů v rámci Pochodu vítězství (18. února 2011)
Mozaika se svrženým egyptským prezidentem Husní Mubarakem v přímořském letovisku Sharm el Sheik.

Libyjská ekonomická situace byla těsně před revolucí nejlepší od prvního ropného boomu v 70. letech.  Skončilo mezinárodní embargo a sankce a díky vysokým cenám ropy se podařilo vytvořit finanční rezervy. Stát štědře dotoval potraviny, energii a služby, ale nezajistil zaměstnanost mladé generace.

Těsně po vypuknutí revoluce v Tunisku se sešli ministři zahraničí arabských zemí v Egyptě, aby se usnesli na výrazném zlepšení sociální situace. Rychlá opatření, která v tomto směru podnikl i Kaddáfí, ale už nestačila zabrat a ve většině zemí vyšlehly plameny revoluce. Rozhodujícím činitelem byly internetové sociální sítě, které pomohly urychlit přelévání revolucí a jejich koordinaci.
 
Západ se obává nástupu islamistů. Má k tomu důvod a v které zemi to hrozí nejvíce?
Jak vidíme nyní na příkladu Turecka, nástup politického islámu nemusí znamenat zásadní zvrat. Závisí to na politické kultuře v zemi a charakteru modernizace. Islámská revoluce v Íránu byla vyvolaná rychlou modernizací a vytlačováním šíitského kléru z veřejného prostoru.

Bahrajnští lékaři omývají obeť střetů s policií
Nepokoje v ománském městě Suhár (28. února 2011)
Nepokoje v Bahrajnu (27. února 20121)

V Egyptě je nástup islamistů v kratším časovém horizontu možný. Muslimské bratrstvo však prošlo transformací, původně radikální islamistická strana začala v posledních desetiletích využívat ke svému prospěchu pluralistický systém. Vytvořila vlastní stranu a islamistické špičky se přeměnily v čilé podnikatele. Jejich silnou oporou nejsou nejchudší Egypťané, ale střední vrstva.

Islamistická hnutí se liší podle zemí a nelze generalizovat. Podle mého názoru islamizace hrozí Libyi a Jemenu, kde dochází ke zhroucení státu. Tam může islám sloužit jako jednotící faktor pro sjednocení kmenové společnosti v přechodném období. Něco podobného se stalo v zemích Afrického rohu, jako je Súdán a Somálsko.

Autor:

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Influencer Tate má na kontě další obvinění. Jeho přítelkyně tvrdí, že ji škrtil

Zatímco v Rumunsku očišťuje své jméno před tamními soudy, doma na něj vyskočil další problém. Influencera Andrewa Tatea, který proslul svým nenávistným štvaním mužů proti ženám, obvinila jeho...

27. března 2025  20:07

Americké rakety na Filipínách vytočily Čínu. Trump má její pobřeží na dostřel

Premium

Donalda Trumpa už brzy čeká první těžká zkouška ze strany Číny. Peking vyjadřuje znepokojení nad novým americkým raketovým systémem, který byl ještě za minulé administrativy rozmístěn na filipínském...

27. března 2025

Trumpova administrativa zrušila rozhodnutí o konci financování Svobodné Evropy

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa zrušila své předchozí rozhodnutí ukončit financování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) ve snaze ukončit soudní spor v této věci. S odkazem na...

27. března 2025  16:46,  aktualizováno  19:44

Stop pirátské tyranii, skandovali popeláři. S kritikou radní Komrskové ale neuspěli

K budově pražského magistrátu na Mariánském náměstí, v níž ve čtvrtek zasedli zastupitelé, se ráno vydali demonstrovat zaměstnanci Pražských služeb (PS). Sešlo se jich několik desítek, kolem náměstí...

27. března 2025  10:09,  aktualizováno  19:28

Putin žene více ruských vojáků do Arktidy. Geopolitická rivalita tam stoupá, řekl

Geopolitická rivalita v Arktidě stoupá, spolupráce je však možná, a to i mezi Ruskem a západními státy. Ve čtvrtek to prohlásil ruský diktátor Vladimir Putin. Počet ruských vojáků v této oblasti...

27. března 2025  18:53

Ruští bachaři po návratu z fronty přitvrdili. Monstra s obuškem, líčí aktivisté

Ruské věznice byly vždy proslulé brutálním chováním dozorců vůči vězňům, v posledních třech letech se však tento problém ještě výrazně zhoršil. Uvádějí to lidskoprávní aktivisté, podle nichž to přímo...

27. března 2025  18:28

Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match
Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match

Vybrat správnou kojeneckou lahvičku či dudlík bývá často obtížné. My vám však s výběrem rádi pomůžeme. Zapojte se do naší soutěže a získejte...

Při srážce vlaku s autem na Rakovnicku zemřel řidič, jedna cestující je zraněná

Mezi Kounovem a Janovem na Rakovnicku narazil ve čtvrtek vpodvečer na přejezdu vlak do auta, řidič zemřel. Jedna cestující z vlaku se lehce zranila, řekly policejní mluvčí Michaela Richterová a...

27. března 2025  18:27

Benzen prosákl do studně v chatové oblasti, rozhodne se o vyhlášení stavu nebezpečí

Kontaminace toxickým benzenem po havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku se dál šíří. Prokázán byl už v jedné ze studní v chatové oblasti. Uvedla to dnes Česká inspekce životního...

27. března 2025  14:55,  aktualizováno  17:58

Ruská propaganda šílí z Petra Pavla. Pomáhá Ukrajině jako dřív Češi Hitlerovi, hlásá

Český prezident Petr Pavel se stal v očích ruských propagandistů největším darebákem Evropy. Jeho aktivitu v pomoci Ukrajině srovnávají dokonce s 2. světovou válkou, v níž podle autora...

27. března 2025  17:38

Víc států zvažuje poslat vojáky na Ukrajinu, Rusko o tom nerozhoduje, řekl Macron

Od naší zpravodajky v Paříži Zatím nenastal čas rušit sankce proti Rusku, které pokračuje v agresi proti Ukrajině. Po pařížském summitu tří desítek zemí podporujících Kyjev to prohlásili britský premiér Keir Starmer a německý...

27. března 2025,  aktualizováno  17:33

Česko poprvé využije rozšířený ropovod TAL, zvýšené dodávky dorazí v dubnu

Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL. První zvýšené dodávky neruské ropy by měly dorazit do Česka po stočení tankeru v italském Terstu ve druhé polovině dubna. Země tak bude...

27. března 2025  17:03

Armádní nábor netrápí jen Česko. Vázne v Austrálii a v USA ho zachraňují ženy

České armádě chybí tisíce profesionálů i záložníků a efektivní nástroje, jak zároveň na jedné straně přilákat dostatek nových zájemců o službu a na straně druhé si udržet stávající bojovníky....

27. března 2025  16:37