Velvyslanec USA v Číně se dostal z budovy úřadu

- Americký velvyslanec v Číně James Sasser dnes po čtyřech dnech obléhání úřadu čínským demonstranty odešel pěšky z budovy velvyslanectví v Pekingu. Podle agentury AFP byl Sasser viditelně unaven a dával najevo úlevu.
Do Pekingu byly dnes ráno převezeny ostatky tří čínských novinářů, kteří zahynuli minulý pátek při bombardování čínského velvyslanectví v Bělehradě.

Druhý tajemník amerického velvyslance v Číně řekl, že Sasser zatím nemá v úmyslu opustit Peking a že jeho nejbližším úkolem je přesvědčit se, zda je v pořádku ostatní personál.
Sasser a další pracovníci byli uvězněni v úřadě od soboty, kdy začaly protesty proti nechtěnému útoku letadel NATO na čínské velvyslanectví v Bělehradě.
Několik desítek tisíc čínských protestantů házelo na velvyslanectví kamení a Sasser v neděli večer prohlásil v rozhovoru s americkou televizí, že personál, on i jeho rodina se stali rukojmími obsazeného velvyslanectví.
Od úterka nemají protestující přístup přímo k velvyslanectví a policie je pouští pouze do vedlejší ulice. Ve středu bylo v oblasti méně policistů a zatím nejsou hlášeny žádné další protesty.
Pekingští studenti začali po městě distribuovat leták vyzývající k bojkotu amerických výrobků. "Naše země je obětí invaze a naši spoluobčané platí krví," uvádí se na něm.
Při pátečním útoku na Bělehrad shodily letadla NATO omylem laserem naváděné bomby na čínské velvyslanectví. Zemřeli při tom tři čínští novináři a 20 diplomatů bylo raněno. Ostatky mrtvých i raněné dnes na letiště v Pekingu přijal viceprezident Chu Ťin- tchao.


Do Číny byly převezeny ostatky obětí bombardování
Do Pekingu byly dnes ráno převezeny ostatky tří čínských novinářů, kteří zahynuli minulý pátek při bombardování čínského velvyslanectví v Bělehradě. Na palubě zvláštního letadla čínské letecké společnosti přiletělo také dvacet lidí, kteří byli při incidentu zraněni, dále část personálu čínského velvyslanectví a vyšetřovací tým.
Na starém pekingském letišti vítali letadlo stovky lidí mávající kyticemi bílých květů, zástupci armády a vlády.
Zahraniční novináři nejprve dostali povolení krýt zpravodajsky tuto událost, ale později si úřady své rozhodnutí rozmyslely. Novináři byli drženi stranou asi sto metrů od místa konání slavnostního ceremoniálu.
Ostatky obětí bombardování NATO přistály na pekingském letišti v den, kdy do Číny přiletěl na jednodenní pracovní návštěvu německý kancléř Gerhard Schröder. Jeho úkolem je přesvědčit Čínu, aby nesplnila svou hrozbu, že bude blokovat politické řešení kosovského konfliktu, dokud nebude zastaveno bombardování Jugoslávie.

Příslušníci čínské armády si berou papírové květy před příletem zraněných a obětí bombardování čínského velvyslanectví v Bělehradě

Velvyslanec USA odchází z budovy velvyslanectví

Americký velvyslanec v Číně před budovou zastupitelství

Spouštění americké vlajky na půl žerdi na památku obětí bombardování čínského velvyslanectví v Bělehradě


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: NATO

Video