Peking vyloučil hongkongské poslance, odmítli mu přísahat věrnost

  10:30aktualizováno  15:49
Vedení čínského parlamentu v pondělí vyloučilo dva nové zákonodárce hongkongského regionálního parlamentu, kteří prosazují nezávislost této bývalé britské kolonie. Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců konstatoval, že se zákonodárci sami diskvalifikovali z funkcí, do nichž byli nedávno zvoleni, když odmítli slíbit věrnost Pekingu, jak požaduje i hongkongská ústava.

Sixtus Leung a Yau Wai-ching z radikální strany Youngspiration, které vedení čínského parlamentu vyloučilo z hongkongského regionálního parlamentu (6. listopadu 2016). | foto: Reuters

Sixtus Leung a Yau Wai-ching z radikální strany Youngspiration v říjnu nesložili přísahu podle předpisů. Při odříkávání přísahy v angličtině pak záměrně nesprávně vyslovovali slovo Čína tak, že připomínalo starý japonský název pro tuto zemi, který bývá považován za hanlivý. Při přísaze navíc drželi modré vlajky s nápisem „Hongkong není Čína“. Yau podle všeho proložila přísahu dokonce vulgarismem.

Vedení čínského parlamentu proto jejich přísahu označilo za neplatnou a odmítlo možnost, že by dvojice mohla správnou verzi pronést ještě jednou. Ti, kteří chtějí zastávat veřejný úřad, podle něj musí věrnost Číně přísahat „upřímně a vážně“. Jakékoli snahy o nezávislost jsou navíc v rozporu s hongkongskou ústavou.

Fotogalerie

„Přednes přísahy jakýmkoli neupřímným a nedůstojným způsobem je jejím odmítnutím, a bude považován za neplatný,“ uvedl parlament v prohlášení.

Podle deníku The Guardian jde o nejpřímější zásah Pekingu do hongkongského právního systému od roku 1997, kdy správu nad bývalou britskou kolonií převzal.

Očekává se proto, že vyloučení poslanců znovu zažehne protesty v hongkongských ulicích. Už v neděli před tamním čínským centrem protestovalo asi 13 000 lidí, podle nichž Čína narušuje autonomii Hongkongu. Čtyři z nich byli zatčeni.

Británie vyjádřila nad krokem čínského parlamentu znepokojení. „Vyzýváme čínskou a hongkongskou vládu a všechny zvolené politiky v Hongkongu, aby se zdrželi projevů, které vyvolávají obavy a podkopávají důvěru v princip ‚jedna země, dva systémy‘,“ uvedla mluvčí britského ministerstva zahraničí.

Čína se obává, že se snahy o nezávislost rozšíří

Podle předsedkyně hongkongské Demokratické strany Emily Lauové se Čína obává, že se snahy o nezávislost rozšíří i do Tibetu nebo ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Vyloučením hongkonských poslanců se prý snaží zastavit jakékoli protesty ještě v počátku.

„Jenže to nemůžete zastavit, protože tu myšlenku podporuje mnoho studentů na středních i vysokách školách. Čína by se měla ptát, proč mladí lidé podporují nezávislost. To je způsob, jak ten problém vyřešit. Ne tím, že ho potlačíte,“ uvedla Lauová.

Leung a Wai-ching se dostali do parlamentu po zářijových parlamentních volbách (více o volbách zde). Ty byly prvním hlasováním od předloňských demonstrací, které v době svého vrcholu přitáhly do ulic na 100 000 lidí (o takzvané Deštníkové revoluci jsme psali zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Pusťte ukrajinské námořníky, nařídil mezinárodní soud Moskvě. Ta to odmítá

Ruskou armádou zabavené ukrajinské lodě v přístavu Mariupol v Azovském moři....

Mezinárodní soud pro námořní právo v sobotu nařídil Rusku, aby neprodleně osvobodilo ukrajinské námořníky, které...

V Iráku odsoudili tři francouzské islamisty. Dostali trest smrti

Bojovník Islámského státu v syrském městě Rakká roce 2014

Bagdádský soud v neděli vynesl rozsudky smrti nad třemi Francouzi za jejich členství v teroristické organizaci Islámský...

Žena si v závěti přála zemřít se svým psem. Její zdravou fenku utratili

Ilustrační foto

Nezvyklá událost, která pobouřila především milovníky zvířat, se odehrála v americkém státě Virginia. V útulku pro...

Najdete na iDNES.cz