Na šestadvacetiletého Maročana s vazbami na radikální islamistická hnutí Francouze upozornily španělské úřady už v únoru 2014, píše server EuroNews. Ajúb Chazzání žil do té doby právě ve Španělsku, nejméně jednou tam skončil ve vězení kvůli drogám. Španělé na něj své francouzské kolegy upozornili v době, kdy se muž do Francie stěhoval.
Rychlovlaky střeží policieV reakci na páteční pokus o útok, který nevyšel jen díky reakci cestujících, nasadila Francie do rychlovlaků policejní hlídky. Uvažuje se také o zapojení belgických a nizozemských policistů, řekla belgické agentuře Belga mluvčí belgické železniční společnosti SNCB. Policie hlídkuje také na nástupištích v Bruselu, kde rychlovlaky Thalys staví. Zdroj: ČTK |
Od té doby byl muž v hledáčku tajné služby. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl, že Chazzání žil po určitou dobu také v Belgii. Tou loni na jaře otřásl útok na židovské muzeum v Bruselu. Tehdy devětadvacetiletý Mehdi Nemmouche do něj vtrhl s kalašnikovem a zastřelil čtyři lidi (více čtěte zde).
Francouzský server Le Voix Du Nord píše, že Chazzání byl zřejmě s organizátory útoku na muzeum v kontaktu. Úřady to agentuře Reuters odmítly potvrdit, uvedly však, že tuto souvislost prověřují. S jistotou tajné služby věděly, že muž letos v květnu odletěl do Istanbulu. Turecko slouží budoucím džihádistům jako nejčastější přestupní stanice při cestě do Sýrie.
Na sociálních sítích se objevila první fotografie útočníka:
Když se nic nenajde, sledujeme dalšího, vysvětlil poslanec
Přestože o jeho podezřelých aktivitách věděly bezpečnostní složky několika zemí, podařilo se Ajúbovi Chazzánímu nastoupit s automatickou puškou AK-47 a devíti zásobníky do rychlovlaku, který v pátek zamířil z Amsterodamu do Paříže. Během cesty se zavřel na toaletě, nabil zbraň a chystal se k útoku. Ve vlaku naštěstí cestovali vojáci ze Spojených států, kteří spolu a několika dalšími pasažéry útočníka včas zneškodnili. Tři lidé utrpěli zranění (více se dočtete zde).
Advokátka Maročana uvedla, že se muž chystal pouze k loupeži a že kalašnikov našel v parku. Vyšetřovatele ale obhajoba nepřesvědčila, napsala dnes agentura AFP.
Pokud by ve stejném vagonu s teroristou čirou náhodou neseděli zkušení vojáci, na železnici by se odehrál masakr. Veřejnost i média se proto ptají, jak je možné, že se úřadům známý radikální islamista dostal s kalašnikovem až do vlaku.
„Pokud se nenajde nic, co by ospravedlnilo zatčení, přijde čas, kdy se přesunete k dalším osobám. Vzhledem k počtu jednotlivců napojených na radikální islamisty je to komplikované,“ řekl agentuře Reuters poslanec Sébastien Pietrasanta. Právě on napsal předlohu protiteroristického zákona, který momentálně ve Francii platí.
„Bezpečnostní opatření jsou stoprocentní, ale to nikdy neznamená nulaprocentní riziko,“ konstatoval Pietrasanta. Francouzský premiér Manuel Valls po lednovém tragickém útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo uvedl, že „potencionálně nebezpečných islamistů“ sledují francouzské tajné služby přes tři tisíce.