Ve světě je přes 50 milionů uprchlíků, nejvíce od druhé světové války

  9:31aktualizováno  9:31
Podle nejnovější zprávy OSN na celém světě žije přes 50 milionů uprchlíků, což je vůbec nejvíce od dob 2. světové války. Nejvíce jich pochází ze Sýrie, Somálska a Afghánistánu. OSN alarmující čísla zveřejnila v rámci Světového dne uprchlíků, který připadá na 20. června.

Uprchlík ve francouzském Calais. | foto: Reuters

Nejnovější statistiku v pátek ráno zveřejnil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNCHR). Podle dokumentu bylo na na konci roku 2013 na útěku 51,2 milionu lidí, což je oproti roku 2012 nárůst o šest milionů (kompletní zprávu v angličtině včetně grafů najdete zde).

Uprchlíci v Česku

V České republice žilo na konci roku 2013 podle zprávy OSN 3 184 uprchlíků, o azyl u nás oficiálně požádalo pouhých 314 lidí.

"Jsme svědky následků toho, že války nekončí, že nejsme schopni vyřešit nebo předcházet konfliktům. Mír je dnes nedostatkovým zbožím. Humanitární pracovníci mohou pomoci jako určitý utěšující prostředek, je však potřeba politické řešení. Bez něj bude alarmující úroveň utrpení, kterou reflektují nejnovější čísla, dále růst," uvedl ve zprávě Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.

Rada bezpečnosti OSN je prý v mnoha případech ochromena. Důsledkem je pak často chaos, v němž strany konfliktu mívají dojem, že mohou jednat bez jakýchkoli trestněprávních důsledků.

Častým cílem migrantů jsou Spojené státy. Podívejte se, jak také vypadá cesta do USA:

Nejhorší situace je v Sýrii

Detailní čísla ve zprávě ukazují, že uprchlíků, kteří opustili svou zemi, je přibližně 16,7 milionu. Dalších více než 33 milionů pak spadá do kategorie takzvaných vnitřních uprchlíků - tedy lidí, kteří přišli o domov, ale zůstali ve vlasti. Asi 1,1 milionu dalších pak oficiálně žádá o azyl v jiné zemi.

Fotogalerie

Podle posledních údajů pochází nejvíce uprchlíků ze zemí, které postihl válečný konflikt, připomíná server independent.co.uk. Polovinu z celkového počtu uprchlíků tak tvoří Afghánci, Syřané a Somálci. Vůbec nejhorší je situace v Sýrii, kde je kvůli občanské válce na útěku 6,5 milionu lidí, dalších 2,5 milionu Syřanů už uprchlo ze země.

Zpráva OSN však připomíná, že čísla již budou o něco vyšší kvůli aktuálním nepokojům v Iráku, kde například z města Mosul prchlo na půl milionu lidí (více o útěku obyvatel Mosulu se dočtete zde).

O azyl se nejčastěji žádá v Německu

Nejvíce uprchlíků, 86 procent, pochází podle OSN z rozvojových zemí. Největší počet jich v loňském roce našel dočasné útočiště v Pákistánu, kam směřovalo  1,6 milionu lidí. Následovaly Írán a Libanon.

Světový den uprchlíků

Llidé po celém světě si v pátek připomínají Světový den uprchlíků. 20. červen vyhlásilo Světovým dnem uprchlíků Valné shromáždění OSN v roce 2000 jako výraz solidarity s Afrikou, kde byl tento den tradičně oslavován jako Den uprchlíků v Africe.

Zajímavý je také pohled na údaje o počtu žádostí o azyl.  Z celkového počtu 1,1 milionu žádostí jich lidé nejvíce podali v Německu, a to bezmála 110 tisíc. Dále pak ve Spojených státech, Jihoafrické republice, Francii a Švédsku. Nejvíce žádostí o azyl podali v roce 2013 Syřané, 64 300. Následovali je občané Demokratické republiky Kongo a Barmy.

Za zvlášť znepokojující považuje OSN prudký nárůst počtu dětí na útěku. Poprvé od roku 2000 loni tvořily děti a mládež přes polovinu všech uprchlíků. Děti odloučené od rodičů pak loni samy podaly dohromady 25 300 žádostí o azyl, což je historický rekord (více o prchajících dětech ze Sýrie se dočtete zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Hlas Německa v Evropě má být jasně slyšet, míní prezidentka Čaputová

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier hovoří se slovenskou hlavu státu...

Hlas Německa v Evropě by měl být podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové jasně slyšet. Nikdo jiný totiž nemá...

ANALÝZA: Demonstrace v Moskvě žádný převrat nepřinesou

Policie zatkla stovky lidí na sobotní demonstraci za povolení účasti opozice ve...

Hlavní událostí v ruské metropoli Moskvě byly i tento víkend demonstrace za svobodné lokální volby. Protestní nálada,...

Nechcete mi prodat Grónsko, nepřijedu, vzkázal Trump dánské premiérce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že odloží schůzku s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou. Tu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz