V Moskvě proběhla největší vojenská přehlídka od rozpadu SSSR

  8:25aktualizováno  15:49
Moskva si gigantickou vojenskou přehlídkou připomněla 65. výročí porážky nacismu. Úplně poprvé pochodovaly i jednotky někdejších spojenců Sovětského svazu - vojáci z USA, Británie, Francie a Polska, tedy zemí, které jsou součástí NATO. Defilé vojáků a techniky přihlížely desítky státníků.

Na moskevském Rudém náměstí proběhla největší vojenská přehlídka od rozpadu Sovětského svazu. Před zdmi Kremlu pochodovalo celkem 11 335 vojáků, nejen Rusů, ale i zástupců postsovětských republik.

Vůbec poprvé defilovaly Rudém náměstí i jednotky ze zemí NATO. Američané, Britové, Francouzi a Poláci se přehlídky účastnili jako někdejší váleční spojenci SSSR. Přehlídka, včetně ukázky asi 160 kusů bojové techniky a přeletu 127 letounů a vrtulníků, trvala 72 minut.

Britská jednotka při oslavách 65. výročí vítězství v II. světové válce v Moskvě (9. května 2010)Přehlídka na Rudém náměstí při oslavách 65. výročí vítězství v II. světové válce (9. května 2010)

Mezi speciality se zařadilo průzkumné vozidlo DOZOR, protiletadlový raketový prostředek PANCIR S-1, protiraketový systém S-400 nebo odpalovací zařízení jaderných řízených střel TOPOL-M.

Oslav 65. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce, jak Rusové válku proti nacismu nazývají, se zúčastnily delegace z několika desítek zemí.

Do Moskvy dorazil čínský prezident Chu Ťin-tchao, německá kancléřka Angela Merkelová či český prezident Václav Klaus. Naopak svoji účast odřekl americký prezident Barack Obama, britský premiér Gordon Brown je zaměstnán povolebními jednáními a na poslední chvíli se omluvil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Rusové při přehlídce pláčí

Reportér iDNES.cz na největší přehlídce od rozpadu SSSR

Své jednotky z tribuny pozorovali prezidenti Ázerbajdžánu, Arménie, Kazachstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu i prozatímní vládkyně Kyrgyzstánu. Za hlavní hosty na tribuně však byly označeny tři tisícovky válečných veteránů.

Dmitrij Medveděv a Angela Merkelová při oslavách 65. výročí vítězství v II. světové válce (9. května 2010)

Dmitrij Medveděv a Angela Merkelová při oslavách 65. výročí vítězství v II. světové válce (9. května 2010)

Skoncovali jsme s ideologií ničící základy civilizace

Na Rudém náměstí promluvil ruský prezident Dmitrij Medveděv. "Tato válka z nás udělala silný národ. V roce 1945 bylo dosaženo nejen vojenského, ale i velkého morálního vítězství," řekl Medveděv v projevu.

Připomněl, že Sovětský svaz čelil třem čtvrtinám fašistických vojsk. "Nepřátelé ale narazili na bezpříkladný odpor, stroj ničení celých národů se podařilo zastavit a skoncovat s ideologií ničící základy civilizace," řekl ruský prezident.

Medveděv slíbil, že váleční mrtví - prakticky z každé ruské rodiny - nebudou nikdy zapomenuti, a vyzval k mírovému řešení sporů a ke spolupráci při čelení současným hrozbám.

Turkmenský generál na oslavách 65. výročí vítězství v II. světové válce v Moskvě (9. května 2010)Státníci kladou květiny u hrobu neznámého vojína na oslavách 65. výročí vítězství v II. světové válce v Moskvě (9. května 2010)Váleční veteráni při oslavách 65. výročí vítězství v II. světové válce (9. května 2010)

OSLAVY V ČÍSLECH

Po Rudém náměstí pochodovalo 11 335 vojáků a vyjelo 160 kusů bojové techniky, včetně 16 historických tanků T-34 a samohybných děl Su-100. Nejnovější výzbroj budou představovaly mobilní mezikontinentální rakety Topol-M či protiletecké systémy Pancir. Nad hlavami hostů proletělo 127 letadel a vrtulníků. Na přehlídku se jednotky připravovaly od loňského října. Přehlídka vyšla zhruba na miliardu rublů (asi 700 milionů korun).

autor: ČTK

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

Hráz přehrady Baglihar na řece Čanáb, která vede z indického Kašmíru do...

Valentýnský útok na indické vojáky v Kašmíru, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí, vyvolává čím dál větší napětí...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz