Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Libanonské ulice hoří, sirkou škrtl syrský diktátor

  17:16aktualizováno  17:16
Libanon se zřejmě propadá do občanské války. Pokud se tak stane, bude zle i v okolí. Do země se přenesl konflikt ze sousední Sýrie. V ulicích druhého největšího libanonského města Tripolisu v bojích zemřelo nejméně 10 lidí. Proč?

ZVLÁDNOU KRIZI? Libanonští vládní vojáci jedou ulicí, která v Tripolisu odděluje znepřátelené sunnity od alávitů. Místní jí říkají „Syrská“, neboť nevraživost přišla odtamtud. | foto: AP

Lze říci, že Libanon je Blízkým východem v malém: mocensky nepřehledný, nábožensky rozkouskovaný. Proto se mezi roky 1975 a 1990 brodil občanskou válkou. Proto je náchylný chytit všechny nákazy, které se v regionu objeví.

Již týden se bojuje v libanonském (nikoli libyjském) Tripolisu. Do čtvrtka zemřelo nejméně 10 lidí. Desítky osob byly zraněny.

Libanonský mix

V jednom má Libanon vcelku jasno: z téměř čtyř milionů obyvatel je 95 % Arabů. Jinak je zemí rozmanitou: asi 70 % Libanonců jsou muslimové, zbytek tvoří křesťané. Až 12 % obyvatel představují Palestinci, často uprchlíci, kterým úřady odepřely občanství. Co se týče muslimů, mezi nimi dominují šíité (30 %) následovaní sunnity (20 %) a drúzy (10 %). Zbytek tvoří alávité a ismailité.

"Střety, byť spíše sporadické, pokračují i přes den," napsal na webu odevzdaně libanonský list The Daily Star. K nejtvrdším bojům zatím docházelo vždy po setmění. Kdo s kým válčí? Proč?

Na jedné straně konfliktu stojí v Tripolisu muslimové sunnitského, většinového směru v islámu. Ti tvoří většinu nejen v muslimském světě, ale i mezi rebely v sousední Sýrii, kteří povstali proti diktátorovi Bašáru Asadovi.

Ve vedlejší čtvrti, žijí soupeři tripoliských sunnitů – totiž alávité. Stoupenci menšinového, z islámu vycházejícího náboženského společenství, které však mnozí sunnité za muslimské vůbec nepovažují. Syrský prezident Asad je alávita.

Slabý stát? Silné klany!

Obyvatelé Tripolisu již proto dali nové jméno ulici, která doslova dělí znepřátelené městské komunity. Říkají jí "Syrská". Neboť sektářské násilí sem opravdu doputovalo od syrských sousedů, kteří vždy zásadně ovlivňovali dění v Libanonu.

Důležité je, že zatím neutrální libanonská armáda se snaží potyčkám zamezit. V akci již zahynul jeden voják, jedenáct jich bylo raněno. Střety v Tripolisu nejsou jediným příznakem nové libanonské krize. Typicky se o slovo hlásí místní klany, které místo vlád a států vymáhají práva svých členů.

Hrozí velká blízkovýchodní válka

Tak se stalo, že (například) klan Mekdádovců v Libanonu unesl vojáka protiasadovské Syrské svobodné armády. Výměnou za něho žádá propuštění příbuzného, který je ve vězení syrských rebelů.

SEKTÁŘSKÝ BOJ Ozbrojenec ze sunnitské čtvrti libanonského Tripolisu. Bojují tu

SEKTÁŘSKÝ BOJ Ozbrojenec ze sunnitské čtvrti libanonského Tripolisu. Bojují tu sunnité s alavity po syrském vzoru. Uklidnit se je snaží vládní vojáci.

Zmatené? V Libanonu příběh dává smysl: syrští, převážně sunnitští rebelové zadrželi muže z klanu Mekdádovců, o kterém tvrdí, že přijel z Libanonu do Sýrie zabíjet ve službách diktátora Asada. Libanonští Mekdádovci jsou totiž šíité, příslušníci menšinového směru v islámu. Podobně jako alávité. Šiíté s alavity obvykle spolupracují, v Sýrii i Libanonu.

Už se opět ztrácíte? Příliš brzy. Šíitské a alávitské skupiny všude na světě – tedy i v Libanonu a Sýrii – podporuje šíitský Írán. Neboť se považuje za ochránce všeho šíitského a alávity má za spojence. Írán zase zápolí se Saúdskou Arábií, která se pro změnu cítí být garantem všeho sunnitského...

Zjednodušeně řečeno: hrozí velká válka. Nestabilita v Libanonu, možná záměrně sem Asadem zanesená, může vyústit v občanskou válku. Zkušenost učí, že v takovém případě bude ohrožen i Izrael, sousedící se Sýrií i Libanonem. A Izrael je spojencem Západu, USA i Česka.


  • Nejčtenější

Letadlo jsme si spletli s řízenou střelou, přiznaly Íránské revoluční gardy

Íránské revoluční gardy přijaly plnou zodpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. V...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

VIDEO: Zásah, plameny a pád. Svědek natočil sestřelení letadla raketou

Americký deník The New York Times zveřejnil video, které ukazuje, jak íránská raketa nedaleko teheránského letiště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

V Nepálu zemřel nejmenší muž na světě, měřil jenom 67 centimetrů

Ve věku 27 let v Nepálu zemřel Khágendra Thapa Magar, který byl považován za nejmenšího žijícího muže na světě...

Nezachránila při požáru portréty vládců KLDR, ale své děti. Hrozí jí vězení

Matka, která se vrhla do hořícího domu, aby zachránila své děti, by byla ve většině zemí prohlášena za hrdinku. V...

Premium

Svět se bojí. Válku rozpoutaly i malichernější věci než zabití generála

Americký prezident Donald Trump nechal zabít druhého nejmocnějšího muže Íránu Kásima Sulejmáního a svět se bojí. Jak...

Premium

Člověk stvořil umělý bůček. Syntetické vepřové má být i jídlem muslimů

V roce 1492 Kolumbus objevil Ameriku, v roce 1961 vzlétl Gagarin – a v lednu 2020 bylo vynalezeno syntetické vepřové....

Najdete na iDNES.cz