Oba vojáci se podle svých slov diagnózu dozvěděli minulý rok po rutinním lékařském vyšetření, které odhalilo nákazu virem HIV. Po zahájení antiretrovirové léčby je lékaři prohlásili za asymptotické a fyzicky schopné další služby v armádě. Také nadřízení podpořili pokračování jejich více než desetileté kariéry u letectva, kde zastávali funkce v logistice.
Minulý měsíc ale armáda otočila a oba muže propustila s odůvodněním, že je nadále nepovažuje za schopné výkonu služby. Hlavním důvodem se stal fakt, že americká armáda zakazuje personálu s HIV nasazení do operací na Blízkém východě, kde se předpokládá zapojení většiny členů Air Force, tedy letectva.
„Politika oddělení personálu s onemocněním HIV pochází z doby, kdy bylo neléčitelné a téměř vždy smrtelné,“ uvádí vojáci v žalobě. „Tento zastaralý přístup už není opodstatněný ve světle moderní lékařské vědy,” dodávají.
Vojáci s HIV nesmí sloužit na Blízkém východě
Oba muži trvají na tom, že jsou bez problému schopní výkonu službu na Blízkém východě, pokud s sebou budou mít potřebné léky. Oficiální armádní zákaz jim nicméně znemožňuje zapojit se do vojenských operací ve světě a zařazuje je tím do kategorie vojáků, které v armádě nechce končící ministr obrany Mattis. Stát ani jednomu z nich navíc nenabídl náhradní práci, kterou by podle svých slov rádi přijali.
Trump nechce transgenderové osoby v armádě, obrátil se na nejvyšší soud |
Od chvíle kdy se Mattis před dvěma lety ujal vlády nad Pentagonem se podle listu The Washington Post soustředil na snížení počtu členů armády Spojených států, kteří z různých důvodů nemohou být nasazeni. Politika známá v USA jako „nastup (v plné polní) nebo vypadni“ vstoupila v platnost na podzim.
„Buď jste nasaditelný, nebo si musíte najít jinou práci. Nemůžeme některé neustále posílat do boje, zatímco jiní tuto oběť neučiní,“ uvedl letos Mattis, který příští rok v únoru svůj úřad opustí. „Pokud nemůžete odjet do zahraničí a nést bojové zatížení, musí to udělat někdo jiný. Chci úkoly rozdělovat spravedlivě napříč všemi ozbrojenými silami USA,“ dodal.
Také lékaři vojáků nicméně potvrdili, že jsou oba muži schopni odjet do zámoří a splnit nároky bojového nasazení. Zákaz odjezdu na Blízký východ vojáky připravila o práci navzdory tomu, že lidé s onemocněním HIV, kteří pracují v jiných složkách amerických ozbrojených sil, mohou na svých místech zůstat. Stále ale platí, že do armády nesmí vstoupit člověk, který HIV už má.
Jeden z propuštěných vojáků byl před zjištěním nemoci nasazen na Blízkém východě dvakrát. Jeho práce podle něj nikdy nevyžadovala opuštění hranic základny, kde je stále k dispozici lékařský personál. Je si tedy jistý tím, že může svou práci vykonávat kdekoliv. „Je to deprimující. Jsem ve své práci dobrý. Mrzí mě, že nemůžu dát letectvu to, čeho jsem schopen,“ říká šestadvacetiletý muž pod podmínkou anonymity.