Válka bez naděje. Afghánská armáda podléhá masivním ztrátám a je bezmocná

  19:23aktualizováno  19:23
Počet obětí z řad afghánských bezpečnostních jednotek je neudržitelný a válka proti Tálibánu je ve slepé uličce. Vyplývá to z prohlášení budoucího šéfa amerických operací v Afghánistánu, generála Kennetha McKenzieho. Podle něj není tato země prozatím schopná se zabezpečit bez pomoci zahraničních vojáků.

Syrští povstalci z milice Maghawír al-Thawra podporované USA a vozidlo americké armády u hraničního přechodu Tanf na hranici Iráku a Sýrie (23. května 2017) | foto: AP

„Afghánské ztráty jsou velmi vysoké. Bojují tvrdě, ale jejich oběti nebudou udržitelné, pokud tento problém nevyřešíme,” komentoval minulý týden McKenzie současnou situaci v Afghánistánu. Právě on by se měl podle Pentagonu stát příštím šéfem amerického velitelství, které má na starost západní a střední Asii, včetně Afghánistánu a Iráku, a části severní Afriky. 

Fotogalerie

McKenzieho vyjádření přišlo ve chvíli, kdy se bezpečností síly podporované západními státy i radikální hnutí Tálibán snaží upevnit svou pozici v souvislosti se snahou USA o nalezení mírového řešení, které by ukončilo sedmnáct let trvající válku v Afghánistánu.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní minulý měsíc prohlásil, že jen za poslední tři roky přišlo o život v bojích více než 28 000 příslušníků afghánských jednotek.

Podle McKenzieho se Spojené státy v příštích měsících zaměří na užší spoluprací s afghánskými silami, kterým mají pomoci především se zlepšením způsobu náboru nových rekrutů, s tréninkem či s prováděním bojových operací.

Dodal, že afghánské jednotky v současnosti nejsou schopné zajistit v zemi bezpečnost bez pomoci téměř 14 000 amerických vojáků. „Kdybychom teď odešli, nevěřím, že by byli schopni úspěšně bránit svou zemi,” uvedl McKenzie. Podle něj zatím není jasné, za jak dlouho budou Afghánci soběstační. Nicméně upozornil, že počet bojovníků Tálibánu je odhadován na šedesát tisíc.

NATO bude Afghánistán podporovat i nadále

Ačkoli chce americký prezident Donald Trump konflikt mezi afghánskými bezpečnostními silami a Tálibánem ukončit, McKenzie si podle svých slov není vědom žádných plánů, které by měly významně pozměnit americkou přítomnost v Afghánistánu. 

Z Guantanáma do politiky. Tálibánci pomáhají při mírových rozhovorech s USA

Přestože kábulská vláda už nezveřejňuje přesné údaje o svých ztrátách, podle místních úředníků zemře každý měsíc v bojích nejméně pět set mužů a stovky dalších utrpí zranění. V listopadu se na seznamech obětí objevily také desítky příslušníků afghánských elitních jednotek, kteří přišli o život v provincii Ghazní na východě země.

Vysoké ztráty afghánské armády jsou také jedním z důvodů pro pokračování podpůrné a výcvikové mise Severoatlantické aliance v zemi. Po čtvrtečním jednání ministrů zahraničí NATO a partnerských států, které se na operaci Resolute Support (Rozhodná podpora) podílejí, to řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

NATO podle něj hodlá Afghánistán dál podporovat. „Je to pochopitelně dobré pro Afghánce. Ale je to také v našem zájmu, protože bezpečný a stabilní Afghánistán přispěje také k naší bezpečnosti,“ uvedl.

Podle listu The Guardian nyní velitelé afghánské armády očekávají, že se Tálibán pokusí o vylepšení svého postavení, zatímco bude vyjednávat se Spojenými státy prostřednictvím zvláštního vyslance Zalmaye Khalizada. Ten má za úkol otevření mírových rozhovorů mezi oběma stranami konfliktu. Podle Stoltenberga by měli jednání podpořit i Pákistán a ostatní regionální hráči.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Mistryně kompromisů, shrnují média roli nové předsedkyně Evropské komise

Summit EU navrhl do čela Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von...

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová bude muset ve své nové funkci hledat kompromisy a stavět...

Věděla, co dělá. Manta obrovská si k potápěčům připlula pro pomoc

Manta obrovská (15. září 2018)

Třímetrová manta obrovská se přiblížila k potápěčům v Austrálii, kterým se zdálo, že je žádá o pomoc. Každopádně manta...

Nejstrmější ulice na světě je ve Walesu, má sklon přes 37 procent

Ulice Ffordd Pen Llech v severním Walesu je se sklonem 37,45 % nejstrmější...

Nejstrmější ulice na světě je v severním Walesu, ve městě Harlech. Potvrdili to zástupci Guinessovy knihy rekordů s...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz