Hvězdné války se blíží. USA chtějí militarizovat vesmír jako Rusko a Čína

  14:42aktualizováno  14:42
Bitevním polem 21. století bude vesmír. Dojde-li ke střetu mezi USA a Čínou, potažmo Ruskem, odehraje se právě tam, varují experti. USA chvátají ve snaze dohnat v militarizaci kosmu Rusko a Čínu. OSN by ráda na poslední chvíli zatáhla za záchrannou brzdu a zachovala vesmír jako prostor spolupráce.

Ilustrační snímek | foto: Lucas Films

„Blížíme se k bodu, kdy hvězdné války přestávají být pouhým filmem,“ tvrdí Steve Isakowitz, šéf mozkového trustu Aerospace Corp., který slouží americké vládě jako přední poradce pro vojenské záležitosti ve vesmíru. 

Není zdaleka sám, komu se honí hlavou podobné katastrofické scénáře. Jiní vojenští experti dokonce mají za to, že hvězdné války se už nenápadně rozběhly, jen jsme si toho nestačili všimnout. 

Fotogalerie

Závody ve zbrojení se přesouvají do vesmíru a jejich hlavní protagonisté – Spojené státy, Čína a Rusko – se vzájemně obviňují, kdo za to může. Američané oživují hvězdné války, stěžovala si nedávno Moskva. Oni jsou ve vývoji sofistikovaných zbraní mnohem dál, kontroval Washington.

Současná eskalace napětí, která provází vztahy Ameriky, Číny a Ruska, nevěští nic dobrého. Odborníci soudí, že pokud by mezi nimi v průběhu 21. století došlo k válce, odehraje se právě v kosmu. Nebo přinejmenším také v kosmu.

Na druhé straně se svět, zejména Spojené národy, snaží na poslední chvíli dojednat, aby vesmír zůstal mírovým prostorem spolupráce, jak o tom hovoří kosmická smlouva z roku 1967 a na ni navazující dohody. V Ženevě například právě teď na toto téma probíhá expertní konference za účasti pětadvaceti zemí včetně tří výše jmenovaných. 

V optimálním případě by měl vzniknout návrh nové mírové smlouvy pro kosmický prostor. Panují však obavy, že i kdyby se to nakrásně podařilo, politici to smetou ze stolu. Důvody se vždycky najdou. 

„Příští Pearl Harbor bude ve vesmíru“

Pentagon například usoudil, že Spojené státy zaspaly a přestaly s rivaly z Číny a Ruska držet krok. Prý proto, že americká armáda se příliš dlouho věnovala řadě hrozeb na zeměkouli. 

Rusko a Čína vyvíjejí kosmické lasery a řadu dalších protidružicových zbraní včetně orbitálních, obě země se usilovně chystají využít vesmíru jako bojiště, tvrdí americká vojenská rozvědka ve své únorové zprávě. 

Vesmír je přeplněný a nepřátelský, oznámil Pence vznik kosmických vojsk USA

„Oba státy rozvíjejí schopnosti na poli rušiček na oběžné dráze, laserové a energetické zbraně i pozemní a družicové střely,“ dodala zpráva s tím, že tato zařízení mohou vyřadit americké družice dočasně i trvale. 

Jak ve své analýze podotkl server Politico, Spojené státy přitom o riziku plynoucím z války ve vesmíru věděly. Už v roce 2001 tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld řekl, že „příští Pearl Harbor bude ve vesmíru“. Přesto nebyly podniknuty dostatečné kroky a toto zanedbání se nyní jeví o to vážněji, že ozbrojené síly USA jsou na svých satelitních sítích absolutně závislé. 

Teď se Pentagon snaží ztrátu dohnat. S tím souvisí i rozkaz, který vydal loni prezident Donald Trump, podle něhož má ministerstvo obrany vytvořit velitelství zaměřené speciálně na vesmír (Čína a Rusko již podobné orgány mají). 

Tento krok je všeobecně chápán jako předstupeň ke vzniku vesmírných sil jako nové samostatné složky ozbrojených sil Spojených států, zodpovědné za zajištění americké nadvlády ve vesmíru. 

Zkrátka a dobře, kolem vesmírných prostor přituhuje. Nikde samozřejmě není řečeno, že lidstvo je nějak předurčeno k hvězdným válkám. Velmoci však chtějí být přinejmenším připraveny. „Musíme očekávat, že budoucí konflikt se rozšíří do vesmíru, a musíme být na tuto možnost připraveni,“ řekl pro agenturu AP velitel amerického letectva generál David Goldfein.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Autobus s turisty v Egyptě zasáhla exploze. Nejméně 16 lidí bylo zraněno

Bombový útok na autobus se zahraničními turisty na předměstí Káhiry. Nejméně 16...

Nejméně 16 zahraničních turistů bylo zraněno při explozi, která zasáhla turistický autobus blízko pyramid v Gíze v...

TÝDEN OBRAZEM: Španělská korida, volby u jižního pólu a dav Beethovenů

VOLBY U PÓLU. Členové expedice z Austrálie na Davisově výzkumné stanici v...

Ve Francii slavili výročí Eiffelovy věže, v Německu zase narození Ludwiga van Beethovena. Náročnější program měli...

Ochrnutého po jedenácti letech odpojili od přístrojů, rozhodl o tom soud

Rachel Lambertová (manželka Vincenta Lamberta), která sedí vedle jejího synovce...

Francouzští lékaři ve středu 20. května odpojili od přístrojů muže ochrnutého po motocyklové nehodě v roce 2008. Případ...

Najdete na iDNES.cz