Nová internacionála bojuje za dělníky i slušnost. Její vliv je ale sporný

  10:21aktualizováno  10:21
Ve světě zuří válka proti pracujícím, životnímu prostředí i slušnosti. Lidstvo čelí největšímu ohrožení od 30. let 20. století. To jsou jen některá z provolání nové internacionály pokrokářů. Globální levicové hnutí rozjel americký senátor Bernie Sanders a bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis.

Globální levicové hnutí rozjel americký senátor Bernie Sanders. | foto: AP

„Zuří celosvětová válka proti pracujícím, životnímu prostředí, demokracii i slušnosti. Síť pravicových uskupení se šíří přes hranice a pracuje na erozi lidských práv, umlčení disentu a podpoře nesnášenlivosti. Od roku 1930 nečelilo lidstvo takové existenční hrozbě,“ stojí v úvodu výzvy, kterou internacionála burcuje na svém webu

Fotogalerie

„Nespoutaná globalizace slibovala mír a prosperitu. Místo toho přinesla finanční krizi, zbytečnou válku a katastrofální změnu klimatu,“ dodává manifest, jenž nabádá ke sjednocení všech pokrokových (čti levicových) sil. 

Internacionála se prezentuje jako „hnutí zdola pro globální spravedlnost“. Ujišťuje, že bude na straně těch, kdo již teď bojují za ukončení nerovnosti, vykořisťování, diskriminace a zhoršování životního prostředí. 

Za nepřítele označuje výzva „internacionálu nacionalistů“. Video na webu Varufakisovy internacionály se vymezuje proti sílící a koordinované koalici „globálních (pravicových) autoritářů“. 

K nim řadí amerického prezidenta Donalda Trumpa, maďarského premiéra Viktora Orbána, italského vicepremiéra Matteo Salviniho či filipínského prezidenta Rodriga Duterteho. Tito politici podle videa slibují obnovit národní hrdost, ve skutečnosti ale slouží jen vlastním (ekonomickým) zájmům. 

„Horní jedno procento nyní kontroluje polovinu světového bohatství, zatímco stovky milionů pracujících zůstávají uvězněni mezi chudobou a nejistotou,“ upozorňuje video s tím, že vznikající internacionála se nespokojí s pouhým reformismem. Varufakis se Sandersem žádají změny v Mezinárodním měnovém fondu, Světové bance, OSN i Mezinárodní organizaci práce, uvedla venezuelská televize Telesur

Ekonom OSN i hvězda Sexu ve městě

Jakýsi ustavující sjezd internacionály proběhl na přelomu listopadu a prosince 2018 v Sandersově institutu v americkém městě Burlington. Kromě Sanderse a Varufakise se akce zúčastnil například starosta New Yorku Bill de Blasio a první žena v čele Barcelony Ada Colauová. 

Mirandu ze Sexu ve městě porazil v primárkách zkušený politik Cuomo

Nechyběl ani věhlasný americký ekonom Jeffrey Sachs, který dlouhodobě spolupracuje s OSN a jenž radil východoevropským státům s přechodem ke kapitalismu. Jako řečník vystoupila také herečka a aktivistka Cynthia Nixonová známá z role Mirandy v seriálu Sex ve městě. 

Mezi 250 delegáty však nebyl přítomen žádný zástupce Afriky, poznamenal kriticky německý levicový deník TAZ

Praktický dopad nové internacionály je sporný. Španělský list El País v lednu 2019 označil za diskutabilní, nakolik lze srovnávat (potažmo sjednocovat) západoevropskou sociálnědemokratickou tradici se severoamerickými levicově liberálními proudy. Neboli „zda myšlenky Internacionály pokrokářů mohou působit na obou stranách Atlantiku“. 

Leccos napoví květnové volby do Evropského parlamentu, v nichž kandiduje i Varufakis. Jím založená celoevropská strana Demokracie v Evropě – hnutí 2025 (DiEM25) brojí proti euru, byrokracii i nedostatku transparentnosti. 

Varufakis mimo jiné chce, aby se jednání na summitech EU i v rámci euroskupiny živě přenášela pro veřejnost. Požaduje též ústavu, která posílí vliv občanů na rozhodování na úkor Evropské komise i parlamentu. 

Hodně iniciativ, málo výsledků

Editor socialistického magazínu Jacobin Bhaskar Sunkara připomněl, že mezinárodní spolupráci levice již organizuje řada institucí. Podle něj není jasné, jaký k nim Varufakisova internacionála zaujímá vztah a v čem je její přidaná hodnota. 

Němečtí socialisté založili novou internacionálu. Přidal se i Obama

Internacionála pokrokářů (Progressive International) má podobnou filosofii i název jako Progresivní aliance, kterou v květnu 2013 založili němečtí sociální demokraté (SPD). Aliance nahradila Socialistickou internacionálu z roku 1951. Sdružuje sedmdesát stran z celého světa, včetně amerických demokratů. Ti však od té doby ztratili vládní pozice a SPD ve volbách oslabila. 

Podobnou rétoriku jako Varufakisova internacionála pěstuje i zastřešující levicové hnutí Povstaňme, které v Německu loni v září rozjela Sahra Wagenknechtová z parlamentní opoziční strany Levice. Iniciativa političky přezdívané „rudá Sára“ ale nevedla zatím k žádným velkým akcím a nesjednotila ani německou parlamentní levici, natož tu nadnárodní. 

Dlouhá léta nezávislý senátor Sanders se ucházel o nominaci Demokratické strany do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Strana však místo něj vyslala do klání bývalou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou. Tu nakonec republikán Trump porazil. 

V zapomnění již upadlo i americké antikapitalistické hnutí Occupy Wall Street z roku 2011 i spřízněné evropské vzedmutí Rozhořčených.  


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Británie bojuje s pedofily na darkwebu, jsou jich desetitisíce

Ilustrační snímek

Až 144 000 britských pedofilů sdílí na dark webu fotografie nebo videa sexuálního zneužívání dětí. Nové údaje zveřejnil...

Madurova vláda a venezuelská opozice spolu jednaly v Oslu, potvrdili Norové

Venezuelané přišli uctít oběti protivládních nepokojů v Caracasu. (5. května...

V norském Oslu se tento týden konalo jednání zástupců venezuelské vlády a opozice o poklidném ukončení krize ve...

V garážovém výprodeji koupil napodobeninu Picassa, může to být originál

Sběratel umění Philip Stapleton se svým úlovkem z garážového výprodeje. (17....

Philip Stapleton, sběratel umění z Crawley na jihu Anglie, na jednom garážovém výprodeji zakoupil zdařilou kopii...

Najdete na iDNES.cz