Nová internacionála bojuje za dělníky i slušnost. Její vliv je ale sporný

  10:21aktualizováno  10:21
Ve světě zuří válka proti pracujícím, životnímu prostředí i slušnosti. Lidstvo čelí největšímu ohrožení od 30. let 20. století. To jsou jen některá z provolání nové internacionály pokrokářů. Globální levicové hnutí rozjel americký senátor Bernie Sanders a bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis.

Globální levicové hnutí rozjel americký senátor Bernie Sanders. | foto: AP

„Zuří celosvětová válka proti pracujícím, životnímu prostředí, demokracii i slušnosti. Síť pravicových uskupení se šíří přes hranice a pracuje na erozi lidských práv, umlčení disentu a podpoře nesnášenlivosti. Od roku 1930 nečelilo lidstvo takové existenční hrozbě,“ stojí v úvodu výzvy, kterou internacionála burcuje na svém webu

Fotogalerie

„Nespoutaná globalizace slibovala mír a prosperitu. Místo toho přinesla finanční krizi, zbytečnou válku a katastrofální změnu klimatu,“ dodává manifest, jenž nabádá ke sjednocení všech pokrokových (čti levicových) sil. 

Internacionála se prezentuje jako „hnutí zdola pro globální spravedlnost“. Ujišťuje, že bude na straně těch, kdo již teď bojují za ukončení nerovnosti, vykořisťování, diskriminace a zhoršování životního prostředí. 

Za nepřítele označuje výzva „internacionálu nacionalistů“. Video na webu Varufakisovy internacionály se vymezuje proti sílící a koordinované koalici „globálních (pravicových) autoritářů“. 

K nim řadí amerického prezidenta Donalda Trumpa, maďarského premiéra Viktora Orbána, italského vicepremiéra Matteo Salviniho či filipínského prezidenta Rodriga Duterteho. Tito politici podle videa slibují obnovit národní hrdost, ve skutečnosti ale slouží jen vlastním (ekonomickým) zájmům. 

„Horní jedno procento nyní kontroluje polovinu světového bohatství, zatímco stovky milionů pracujících zůstávají uvězněni mezi chudobou a nejistotou,“ upozorňuje video s tím, že vznikající internacionála se nespokojí s pouhým reformismem. Varufakis se Sandersem žádají změny v Mezinárodním měnovém fondu, Světové bance, OSN i Mezinárodní organizaci práce, uvedla venezuelská televize Telesur

Ekonom OSN i hvězda Sexu ve městě

Jakýsi ustavující sjezd internacionály proběhl na přelomu listopadu a prosince 2018 v Sandersově institutu v americkém městě Burlington. Kromě Sanderse a Varufakise se akce zúčastnil například starosta New Yorku Bill de Blasio a první žena v čele Barcelony Ada Colauová. 

Mirandu ze Sexu ve městě porazil v primárkách zkušený politik Cuomo

Nechyběl ani věhlasný americký ekonom Jeffrey Sachs, který dlouhodobě spolupracuje s OSN a jenž radil východoevropským státům s přechodem ke kapitalismu. Jako řečník vystoupila také herečka a aktivistka Cynthia Nixonová známá z role Mirandy v seriálu Sex ve městě. 

Mezi 250 delegáty však nebyl přítomen žádný zástupce Afriky, poznamenal kriticky německý levicový deník TAZ

Praktický dopad nové internacionály je sporný. Španělský list El País v lednu 2019 označil za diskutabilní, nakolik lze srovnávat (potažmo sjednocovat) západoevropskou sociálnědemokratickou tradici se severoamerickými levicově liberálními proudy. Neboli „zda myšlenky Internacionály pokrokářů mohou působit na obou stranách Atlantiku“. 

Leccos napoví květnové volby do Evropského parlamentu, v nichž kandiduje i Varufakis. Jím založená celoevropská strana Demokracie v Evropě – hnutí 2025 (DiEM25) brojí proti euru, byrokracii i nedostatku transparentnosti. 

Varufakis mimo jiné chce, aby se jednání na summitech EU i v rámci euroskupiny živě přenášela pro veřejnost. Požaduje též ústavu, která posílí vliv občanů na rozhodování na úkor Evropské komise i parlamentu. 

Hodně iniciativ, málo výsledků

Editor socialistického magazínu Jacobin Bhaskar Sunkara připomněl, že mezinárodní spolupráci levice již organizuje řada institucí. Podle něj není jasné, jaký k nim Varufakisova internacionála zaujímá vztah a v čem je její přidaná hodnota. 

Němečtí socialisté založili novou internacionálu. Přidal se i Obama

Internacionála pokrokářů (Progressive International) má podobnou filosofii i název jako Progresivní aliance, kterou v květnu 2013 založili němečtí sociální demokraté (SPD). Aliance nahradila Socialistickou internacionálu z roku 1951. Sdružuje sedmdesát stran z celého světa, včetně amerických demokratů. Ti však od té doby ztratili vládní pozice a SPD ve volbách oslabila. 

Podobnou rétoriku jako Varufakisova internacionála pěstuje i zastřešující levicové hnutí Povstaňme, které v Německu loni v září rozjela Sahra Wagenknechtová z parlamentní opoziční strany Levice. Iniciativa političky přezdívané „rudá Sára“ ale nevedla zatím k žádným velkým akcím a nesjednotila ani německou parlamentní levici, natož tu nadnárodní. 

Dlouhá léta nezávislý senátor Sanders se ucházel o nominaci Demokratické strany do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Strana však místo něj vyslala do klání bývalou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou. Tu nakonec republikán Trump porazil. 

V zapomnění již upadlo i americké antikapitalistické hnutí Occupy Wall Street z roku 2011 i spřízněné evropské vzedmutí Rozhořčených.  


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Kolem roku 2100 se růst populace zastaví na 11 miliardách lidí, odhaduje OSN

Přelidnění planety Země jako umělecké dílo

Organizace spojených národů (OSN) vydala nový odhad, jak v budoucnosti poroste počet lidí na planetě. A došla k závěru,...

Bezpečnosti očkování nevěří třetina Evropanů. Nedůvěra stoupá i v Česku

Očkovací centra v New Yorku nabzí při epidemii spalniček vakcinaci zdarma

Celosvětově nejnižší důvěru v bezpečnost očkování mají obyvatelé Evropy, kde jsou o ní přesvědčeny pouze necelé dvě...

Uprchlíků je nejvíce za téměř sedmdesát let, na světě je 71 milionů běženců

Nově jmenovaný Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi

Na světě bylo loni 70,8 milionu uprchlíků, kteří museli odejít z domovů kvůli válkám nebo pronásledování. Počet běženců...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz