USA: pravé neštovice má i Osa zla

  • 49
Irák, Severní Korea, Rusko a Francie mají tajné zásoby viru pravých neštovic. Jsou o tom alespoň přesvědčeny americké zpravodajské služby, uvedl s odvoláním na vládní zdroje deník Washington Post. Dokumenty nalezené v Afghánistánu i v dalších zemích navíc ukazují, že pravé neštovice a další biologické zbraně chtěl získat také Usáma bin Ládin. Oficiálně je virus pravých neštovic, které se podařilo vymýtit v roce 1978, k dispozici v laboratořích v USA a Rusku.

Dokumenty nalezené v Afghánistánu ukazují, že bin Ládin se mimořádně zajímal o všechny druhy biologických zbraní. Zpravodajci ale nemají žádné důkazy o tom, že by se Al-Kajdě podařilo viry získat, přestože na to vynaložila dost peněz.

Výzvědné služby se nicméně neshodují v odhadech, které zbraně a v jakém množství jednotlivé země mají. Rozlišují také státy, které chtějí získat patogeny k válečným účelům a ty, které je drží kvůli obraně. "Francouzský program považujeme za obranný," uvedl vládní představitel.

Obavy nemá jen Washington. Američtí spojenci na Blízkém východě naléhavě žádají o pomoc při získání vakcíny proti neštovicím, ještě než začne možná válka s Irákem, uvedl Washington Post.

Omezená obrana proti pravým neštovicím
Pravé neštovice, které zabíjejí každého druhého až třetího nakaženého, se podařilo vymýtit v roce 1978. Od té doby by je měly mít k dispozici jen dvě laboratoře na světě, v Rusku a USA. Ve Spojených státech se proti nim neočkuje od roku 1972, v Česku se přestalo o osm let později.

VIRY

Jsou jedním z nejjednodušších typů živé hmoty. Jsou mnohem menší než bakterie, jejich velikost kolísá v rozmezí od 0,02 mikrometrů do 0,2 mikrometrů. Viry se reprodukují a rostou uvnitř buněk hostitele. Příklady virových nemocí jsou pravé neštovice, Ebola, hemoragická horečka. Nemoci vyvolané viry nelze obvykle léčit antibiotiky, existuje poměrně málo protivirových prostředků a ty navíc účinkují omezeně.  (zdroj: SÚJB)

Pravé neštovice se nedají léčit. V případě útoku by podle lékařů pomohlo jen urychlené zahájení očkování. "Imunita populace je relativně omezená," připouští hlavní hygienik Michael Vít, "patříme ale ke státům, které mají nějaké zásoby očkovací látky," dodává jedním dechem.

Diskutuje se podle něj i o tom, jestli by se neměla protilátka nechat vyrobit do zásoby. To by byl úkol pro speciální, přísně kontrolované laboratoře.

O pravých neštovicích se podle Víta mluví, nicméně není důvod k obavám. "Jediný agens, který byl použit jako zbraň, byl antrax a salmonela. U každé látky totiž hrozí riziko, že se obrátí proti útočníkům," připomíná hygienik.

Virus pravých neštovic je velmi odolný. Při pokojové teplotě přežívá až rok a půl. Šíří se vzduchem i na velké vzdálenosti a přímým kontaktem s nemocnými lidmi nebo kontaminovanými předměty.

Onemocnění se zpočátku projevuje příznaky podobnými chřipce. Pět až dvanáct dnů po nakažení nemocnému prudce stoupne teplota, bolí ho hlava a zvrací. V dalším stadiu se na těle objeví vyrážka, typické neštovičky. Do sedmi dnů pak většina nemocných umírá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video