KOMENTÁŘ: Americký kult zbraní a vliv střelecké lobby masakry přežijí

  18:29aktualizováno  18:29
Ve Spojených státech došlo k dalším dvěma masakrům. Dva střelci pobili více než dvacet lidí. I přesto se však nedají čekat žádná radikální opatření. Brání tomu tamní kult zbraní a závislost politiků na darech od střelecké lobby NRA, míní ve svém komentáři politolog Pavel Kopecký.

Ilustrační snímek | foto: AP

Zpoza oceánu přišly zprávy o dalších masakrech civilistů. O střelbě Američanů do Američanů. O další z nekonečné řady těžko pochopitelných tragédií, o nichž se hlavně dozvídáme za informačně chudších podmínek okurkové sezony anebo při zvýšeném počtu obětí na životech. 

Tentokrát se nám, cynicky řečeno, sešly obě podmínky, a dostaly se k nám tak i mnohé podrobnosti. 

Fotogalerie

Většina podobných zpráv z USA se k nám skutečně zpravidla nedonese, ale přesto je čitelný fakt, že žádná jiná vyspělá země nestrádá srovnatelným počtem takto laděných atentátů.

Uvádí se, že ročně se ve Spojených státech uskuteční kolem patnácti útoků šílených střelců. Což čas od času přiměje i některá naše média středního proudu, aby se ptala, jsou-li USA skutečně vždy hodné následování. 

Tak přece samy sebe začasté prezentují světu.

Vražedné útoky, jež tohle tázání zatím naposledy zvedly, se odehrály těsně po sobě v texaském El Pasu a ohijském Daytonu. Suma jimi způsobených ztrát na lidských životech není ještě bohužel vzhledem k množství kriticky zraněných zdaleka uzavřena. 

Stejně důležité, nebo spíše ještě důležitější jsou však následné reakce politiků a veřejnosti. V českém prostředí se k neštěstím vyjadřoval i bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář, jenž zareagoval s učebnicovou demagogií. 

Zmínil, že podobné masové ataky známe i z Evropy. Připomněl hrůzný útok pravicového radikála Anderse Breivika (77 obětí), dotkl se i známé mnohonásobné vraždy v restauraci v Uherském Brodě. Ovšem už poněkud zapomněl dodat, že podstatou věci je nesrovnatelná četnost takto laděných zločinů v USA. 

Velké politikum

V prostředí supervelmoci se sice s důrazem mluví o „vnitřním terorismu“, ale protiopatření tomu neodpovídají. Vzdor tomu, že Washington kdysi dokonce rozpoutal další „světovou válku“, válku s terorem.

Po střelbě na floridské střední ruší firmy spolupráci s držiteli zbraní

Mediálnímu pokrytí podobných domácích událostí vévodí představa, že jde o duševně choré bestie, osamělé šílence – a tečka. Užívá se srovnání s přírodními katastrofami, jako je třeba hurikán. Každý spořádaný občan by měl být tudíž obezřetný, bdělý a připravený (vážně míněna byla vize vyzbrojení pedagogických pracovníků), ale v podstatě smířený s rizikem násilné smrti. 

Dokonce i takový pokrokář, jakým se zprvu jevil být Barack Obama, „své drahé Američany“ vyzýval, aby se smířili se stavem věcí. Tedy s až příliš snadnou dostupností zbraní a příležitostí k jejich zneužití. 

Ne že by se v minulosti USA nevyskytovaly četné pokusy efektivněji regulovat přístup k palným zbraním. Ovšem většina vyzněla do ztracena, případně byla následně opouštěna. 

Obamovy děti jsou v bezpečí, útočí reklama na snahu o regulaci zbraní

Proč? Obecně snadný přístup k poměrně výkonným smrticím nástrojům je významné politikum. Kult zbraní vyplývá již z tamější ústavy s jejími dodatky, v níž se zračí revoluční počátky nezávislosti třinácti amerických kolonií. 

Stejně jako hluboce zakořeněná nedůvěra obyvatel vůči veřejné moci, proti jejímuž případnému zneužití by se měl mít svobodný člověk právo bránit odpovídajícími prostředky. 

I Trump potřebuje zbrojaře

Slavnou tradici miličních oddílů odporu „minutemanů“ využívají ke svému prospěchu různé zájmové skupiny. Nejproslulejší je asi Národní střelecká asociace (NRA), která díky ohromným ziskům uplácí, opravuji – sponzoruje veškeré relevantní politické kruhy.

Omezte střelné zbraně, prosí matky povražděných studentů Trumpa

Samozřejmě proto, aby veškerá opatření proti volnému prodeji produktů zbrojovek přišla vniveč. Tradiční strany a jejich představitelé jsou obvykle závislí na donátorství, a tím je prakticky garantováno i následné mlácení prázdné slámy na téma restrikce zbraní. Bez ohledu na neštěstí, jimž se možná dalo předejít. 

Stejně bezzubě bude nesporně jednat i americký prezident Donald Trump. Není sice bezprostředně závislý na finančních tocích od donátorů, ale při obhajobě křesla hlavy státu se neobejde bez podpory republikánů, tradičních partnerů NRA. 

Kampaň už pomalu začíná (právě probíhají prezidentské primárky), a tak si nemůže dovolit oslabovat finanční možnosti svých podporovatelů. I kdyby mu nakrásně mnozí vyčítali, že je to on sám, kdo ve společnosti stupňuje atmosféru nenávisti. Podhoubí vnitřního terorismu. 

Střelba v nákupním centru v mexickém El Pasu (3.8.2019): 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Souprava metra v Paříži projela bez zastavení tři stanice, lidé panikařili

Pařížské automatické metro

Automaticky řízená souprava linky pařížského metra v pondělí večer projela bez zastavení tři stanice a pak zabrzdila až...

Za útoky na saúdská ropná zařízení stojí Írán, tvrdí Rijád. Má důkazy

Hořící ropné zařízení v saúdskoarabském Abkajku po útoku (15. září 2019)

Nalezené trosky útočících zařízení jsou nesporným důkazem, že za agresí namířenou proti saúdskoarabské ropné...

Smrt na člunu. Při pokusu o rekord zahynul v Benátkách známý podnikatel

Záchranáři zasahují u incidentu, při kterém na člunu s dieselovým motorem...

Při pokusu o překonání vlastního rychlostního rekordu na člunu s dieselovým motorem zahynul v úterý v Benátkách italský...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz