V Kapitolu 6. ledna 2021 zasedly obě komory amerického Kongresu, aby zde...

V Kapitolu 6. ledna 2021 zasedly obě komory amerického Kongresu, aby zde projednaly potvrzení výsledku prezidentských voleb. Schůze byla přerušena poté, co Trumpovi příznivci přemohli policisty a ochrannou službu a dostali se do budovy. | foto: Profimedia.cz

Kdo je p*del světa teď? Afrika se po vpádu do Kapitolu posmívá Američanům

  • 471
Jako bumerang se americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi vrací jeho tři roky stará slova. V lednu 2018 označil africké státy za „p*dele světa“ s tím, že imigranty z těchto zemí Spojené státy nepotřebují. Po středečním nájezdu Trumpových fanoušků na sídlo Kongresu si Afričané na urážky vzpomněli. A užívají si, kam demokracie v Americe klesla – na jejich úroveň. Nebo možná ještě níž.

„Ničí politické ambice nestojí za krev občanů, nikde na světě. Znovu zdůrazňuji, že je lepší přijít o moc a získat tak mír, než získat moc za cenu ztráty míru. Lídr se nesmí ohlížet jen na své zájmy, ale i na zájmy a dobro společnosti. Nikdy není pozdě odmítnout jed a podat sérum míru,“ uštědřil Trumpovi lekci nigerijský exprezident Goodluck Jonathan.

Amerického prezidenta přímo nejmenoval, svůj facebookový status však napsal jen pár hodin poté, co rozzuřený dav Trumpových věrných vpadl do Kapitolu a přerušil oficiální stvrzení výsledků listopadových voleb, které končící šéf Bílého domu prohrál.

„Je nutné říct, že nejvyšším účelem vůdcovství je spojit lidi, i ty, kteří nesdílejí tvou filozofii. A na to nepotřebuješ žádnou funkci. Jediné, čeho musíš dosáhnout, je svědomí,“ dodal Jonathan.

„...a já jsem si myslela, že u nás je bezpráví,“ napsala jistá Nigerijka:

Sám Jonathan je vzácným příkladem afrického vládce, který před šesti lety uznal volební porážku, zavolal svému nástupci a pogratuloval mu. U afrických politiků je obvyklejší cestou nechtěný výsledek hlasování odmítnout, pohnat k soudu, vyvolat násilnosti či rovnou puč. 

Trump, který svou prohru na rovinu stále neuznal, by tak mohl být naším lídrem, dělají si Afričané legraci. „Trump by si měl sundat roušku a říct nám, ze které africké země pochází,“ napsal údajně jeden z uživatelů Twitteru ze Zambie.

Podle německé stanice Deutsche Welle i v Nigérii, Jihoafrické republice či Keni začal už ve středu trendovat hashtag Trump a mnozí si neodpustili žerty na účet Trumpa i Američanů. A často je napadl stejný vtip: „Kdo je p*del světa teď, Donalde?“

Odkazují tak na Trumpův výrok z ledna 2018. V diskusi se senátory tehdy prezident v Bílém domě použil právě tento vulgární výraz. „Proč sem necháváme všechny ty lidi z p*delí světa přicházet?“ řekl podle médií na téma imigrace z Afriky či Haiti. 

Trump tento výrok popřel, „přišitý“ už mu nicméně zůstal a naštval obyvatele i lídry afrických zemí. Čtyřiapadesát velvyslanců zastoupených v OSN pak po prezidentovi požadovalo oficiální omluvu. 

O tři roky později si tak Afričané mohou střílet z toho, kam se americká demokracie posunula, byť sami na tom dodnes rozhodně nejsou lépe.

„To ve Spojených státech neexistují bezpečnostní složky?“ diví se zase Romanus Msigala z Tanzanie lehkosti, s jakou se směsice extremistů, příznivců konspirací a Trumpových fanoušků vlámala do jedné z nejdůležitějších institucí v USA.

Nigérie vs USA:

Na středeční chaos zareagovala se značným zpožděním přivolaná Národní garda. Jejím mluvčím je přitom přistěhovalec ze Zimbabwe Tinashe T. Machona. Ani to Afričanům neušlo. „Lidi, nedělám si legraci. Zimbabwan musí Američanům uklidit ten nepořádek,“ píše uživatel s přezdívkou Mmatigari.

„Horká novinka, Zimbabwe sleduje vývoj v USA a zváží uvalení sankcí,“ dělají si lidé legraci na Twitteru:

S potěšením incident v americké metropoli sledovali nejen v Africe. Nepokoje nyní proti Spojeným státům mohou využít diktátoři a autoritářské vlády z celého světa.

Řada ruských politiků například usoudila, že Američané ztratili veškeré právo poučovat o demokracii jiné země. Demokracie v USA podle Moskvy „kulhá na obě nohy“ a chování Trumpa ohledně odmítání výsledků voleb označili za jasnou známku jejího úpadku.

„Svátek demokracie skončil. Bohužel spadl na dno, a to říkám bez náznaku škodolibosti. Amerika ztratila směr a nemá tedy právo ho udávat, a tím spíše jej druhým vnucovat,“ napsal na Facebooku předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov. 

Vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov zase Trumpovi poradil, aby dodržoval lidská práva. Kdyby prý šéf Bílého domu respektoval demokracii, Facebook by mu nikdy nezablokoval účet. Kadyrov a Trump podle Čečence mají alespoň toto společné, i on totiž zažil zákaz sociálních sítí.

Ani keňské noviny si neodpustily rýpnutí do Spojených států:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video