Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pojem deep state razí konspirátoři i Trump. Překroutili ho, naříká autor

  19:02
Když v roce 2014 zpopularizoval pojem deep state (hluboký stát), nechtěl americký úředník Mike Lofgren šířit další teorii spiknutí. Také konspirační weby si ale termín osvojily, často navíc s posunutým významem. Zneužívá ho i šéf Bílého domu Donald Trump.
Americký úředník Mike Lofgren zpopularizoval pojem hluboký stát, který si...

Americký úředník Mike Lofgren zpopularizoval pojem hluboký stát, který si osvojily i konspirační weby a prezident Donald Trump. | foto: koláž iDNES.cz

Šestašedesátiletý Lofgren pracoval 28 let v americkém Kongresu, mimo jiné v rozpočtovém výboru. Hlásil se k Trumpově Republikánské straně, kterou ale nakonec zavrhl. „Jsem nezávislý a nebudu volit republikány, dokud mi neprokáží, že se očistili od Trumpismu a že jsou rozumnou stranou,“ sdělil americkému veřejnoprávnímu rozhlasu NPR

V roce 2011 odešel do důchodu a opustil Washington. Svou zkušenost promítl do prací o hlubokém státě, neboli skutečně vládnoucím mocenském propletenci vybraných politiků, úředníků, finančníků, soudců a členů bezpečnostní komunity. 

„Lofgren je (ztělesněním) definice státního úředníka,“ charakterizoval jej NPR. Tomu Lofgren vysvětlil, že byl „rozpočtovým konzervativcem“, tedy odpůrcem deficitu, který (nejen) za Trumpa narůstá. Lofgren také nesouzněl s republikány „kulturních válek“, tedy těmi bojujícími proti liberálním hodnotám.

NPR označuje Lofgrena za umírněného, jeho ústřední pojem se však ozývá hlavně z úst radikálů. A téměř každý si jeho obsah upravuje podle vlastních potřeb. 

Výběr mezi Coca-Colou a Novou Coca-Colou

V únoru 2014 zveřejnil Lofgren na internetu esej Anatomie hlubokého státu. Kritizuje v ní obě hlavní americké strany – Republikánskou i Demokratickou – které se ve vládě střídají, aniž by měl někdo šanci jejich duopol ohrozit. 

Tajné služby USA podle WikiLeaks špehovaly tři francouzské prezidenty

Tepe i tajné služby, finančníky na Wall Street a technologické giganty ze Silicon Valley. Ti všichni podle něj tvoří hluboký stát, jehož ústředí umístil do Washingtonu. Zároveň ale zdůraznil, že nehovoří o spiknutí. 

Lofgren odsoudil americké špehování, vojenské intervence a zanedbávání domácí veřejné infrastruktury. Sáhl i k výrazům jako „vládnoucí třída“, „korporátní oligarchové“ a „diktatura trhu“. 

Lofgren je přesvědčen, že hluboký stát lze velice těžko změnit. Reálné politické možnosti tak považuje za omezené, čímž zpochybňuje smysl voleb. Úplný pesimista ale není a netvrdí, že USA jsou absolutním zlem. „To neznamená, že je to nejhorší ze všech světů,“ vysvětlil NPR. „V podstatě máte na výběr mezi Coca-Colou a Novou Coca-Colou,“ dodal. 

Parlament jako „loutkové divadlo“

Lofgren své úvahy rozvinul v knize Hluboký stát, která vyšla v roce 2016 s podtitulem Úpadek ústavy a vzestup stínové vlády. Dílo, v němž dění v Kongresu přirovnal k „loutkovému divadlu“, recenzoval i prominentní mainstreamový britský deník The Financial Times. Nejpozději od té doby si Lofgrenovy myšlenky začaly žít vlastním životem. 

Vládnou korporace, postdemokracií je i Česko, říká britský politolog Crouch

Podle NPR se jich napřed chopili „pokrokáři“, jak se (nejen) v americkém kontextu nejčastěji říká (levicovým) liberálům. Ti zasadili Lofgrenovy názory do svých představ o republikánech, kteří „prováděli politiku spálené země, aby mařili snahy (demokratického) prezidenta Baracka Obamy“. 

V podobném duchu, jen v opačném gardu, zneužili Lofgrena i republikáni. Ti hluboký stát vykreslují jako demokratům nakloněné byrokraty, kteří hází klacky pod nohy Trumpovi. Ten se sám termínem v dezinterpretované podobě ohání. 

Například na loňském shromáždění tvrdil, že „skutečnou hrozbou pro samotnou demokracii jsou nevolení činitelé hlubokého státu, kteří pohrdají voliči a prosazují svoji tajnou agendu“. 

Miliardář Trump (ale ani NPR) však nepřipomíná, že Lofgren obnažoval i „disproporční“ vliv korporací a soukromých zájmů na politiku, ba i soudy. A že oněmi „korporátními oligarchy“ nazval bratry Kochovi, významné sponzory republikánů. 

„Vypustil jsem Frankensteina“

Když Trump v lednu 2017 nastoupil do Bílého domu, jemu blízký konzervativní web Breitbart začal o hlubokém státu hodně (dez)informovat. Pojem pak zdomácněl i v jiných (serióznějších) médiích. V přepisech televizních pořadů z roku 2016 se vyskytl 64krát, v roce 2017 už téměř 2300krát. Loni zazněl skoro 5000krát, hodně na televizi Fox News, jež je spřízněná s Trumpem.

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Na jednom z mnoha konspiračních webů Infowars.com odhadl Google vyhledávač přibližně 20 000 zmínek výrazu hluboký stát. Některé jsou ale už z roku 2010

Termín je všude jen výjimečně používán ve smyslu, jaký mu dal jeho popularizátor. „Je to jako kdybych vypustil tento živočišný druh nebo možná tohoto Frankensteina do volné přírody. To, co dělá, nemohu kontrolovat,“ uvedl Lofgren. 

Původní autor pojmu hluboký stát je nejasný, stejně jako doba a kontext, kdy se poprvé vynořil. Například už v roce 2013 vyšla v USA kniha s výrazem hluboký stát v názvu.

V mainstreamovém britském deníku The Guardian se termín vyskytl nejpozději v roce 2010. Tehdy byl použit jako označení pro britské vládní úředníky, kteří prý tají informace o válce v Iráku. Pokud lze za hluboký stát považovat (především) úředníky, pak hluboký stát možná tvořil i samotný Lofgren. 

Hluboký, hlubinný i hloubkový

Kořeny představy spikleneckého hlubokého státu někteří vysledovali až do starověkého Říma. V posledních desetiletích se výrazem charakterizovaly nejvíc země jako Turecko a Pákistán, kde údajně bezpečnostní složky poroučely voleným vládám. 

Spisovatel John Le Carré se přiznal ke špiónáži

Lofgren říká, že se s pojmem poprvé setkal ve špionážním románu Delikátní pravda, který v roce 2013 vydal britský spisovatel John le Carré. 

„Myslím, že je to hloupá myšlenka. Neexistuje žádný „hluboký stát“. To, co lidé považují za „hluboký stát“ jsou prostě američtí úředníci, zajišťující sociální zabezpečení, opravy silnic, zdravotnictví,“ tvrdí bývalý ředitel tajné služby CIA John McLaughlin. 

V Česku zmatení posiluje i nejednotnost překladů. Pravicový intelektuál Roman Joch hovoří o (údajném) „hlubokém státě“. Levicový intelektuál Petr Schnur upřednostnil termín „hloubkový stát“. Třetí možnost překladu, totiž „hlubinný stát“, zvolil web Britské listy. A také ruská státní tisková agentura Sputnik a konspirační teorie šířící weby Zvědavec a nwoo.org

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  10.5 1:15

Poslanci se přeli o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu ve čtvrtek...

ANALÝZA: Putin zase budí přízrak atomovek. Co tím sleduje právě teď

10. května 2024

Premium Kreml s výslovným odvoláním na nedávné komentáře západních vůdců týkající se války na Ukrajině...

Operace Vrbětice: divné náhody a záhady. Jakou roli hrál majitel firmy

10. května 2024

Premium Třetí díl seriálu MF DNES popisuje podivné jednání šéfa firmy Imex Group, Petra Bernatíka, která...

Zavřené školy, letiště i banky. Argentinu zasáhla generální stávka

9. května 2024  22:28

Odbory v Argentině organizují generální stávku. Protestují proti úsporným opatřením a dalším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...