Dluhy, kam se podíváš. Trumpova administrativa si s rozpočtem hlavu neláme

  5:00aktualizováno  5:00
Růst amerického státního dluhu, který je nominálně nejvyšší na světě, zrychluje. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa žene deficit státního rozpočtu do rekordních výšek. A nic nenasvědčuje tomu, že by se to v blízké budoucnosti mělo změnit.

Prezident Donald Trump na zasedání Sněmovny reprezentantů Kongresu USA (3. ledna 2019) | foto: Reuters

Na první pohled to vypadá, že Republikánská strana upustila od svého tradičního přesvědčení o rozpočtové odpovědnosti. Sám Trump ještě v roce 2011 na Twitteru uvedl, že „státní dluh představuje největší národní hrozbu“. Během své předvolební kampaně v roce 2016 pak v ­rozhovoru s deníkem The Washington Post řekl, že dokáže zbavit USA státního dluhu během osmi let.

27.října 2011 v 16:50, příspěvek archivován: 07.ledna 2019 v 18:20

The Debt is our nation's greatest threat. @BarackObama is out of touch.

Nyní má už jako prezident za sebou první kompletní účetní období americké vlády. A na osekávání státního dluhu to rozhodně nevypadá, spíš naopak. Rozpočet fiskálního roku 2018 totiž skončil v minusu 779 miliard dolarů. Jde o pátý nejvyšší deficit v historii, přičemž první čtyři příčky v tomto pomyslném žebříčku obsadily schodky z let 2009 až 2012, kdy se Spojené státy potýkaly s dopady ekonomické krize. Růst amerického státního dluhu je tak nejrychlejší za posledních šest let.

Kritici namítají, že v době solidního růstu jde o značně nezodpovědný přístup. Americká ekonomika rostla v roce 2017 tempem 2,2 procenta, vyplývá z dat Světové banky. Podle prvních odhadů americké centrální banky Fed loni zrychlil růst tamního hospodářství na 3,1 procenta.

I přesto se americká administrativa nijak nepřipravuje na „horší časy“ a své výdaje se nesnaží nijak omezit. Deficit státního rozpočtu pro fiskální rok 2019 by měl být ještě vyšší. Americké ministerstvo financí počítá s 833 miliardami dolarů a odhad Úřadu pro správu a rozpočet USA je ještě pesimističtější. Ten kalkuluje s deficitem 984 miliard dolarů. Nejskeptičtější ekonomové nevylučují, že už v příštím roce přesáhne tento deficit hranici bilionu dolarů.

Dluh USA

Americká administrativa nevyužívá silného hospodářského růstu k tomu, aby si dala do pořádku své finance, uvádí nezisková organizace CRFB (The Committee for a Responsible Federal Budget), jež se federálním rozpočtem dlouhodobě zabývá. Podle organizace je současná trajektorie veřejných financí neudržitelná. Viceprezident CRFB Marc Goldwein varuje, že nekontrolovaný růst státního dluhu může vyvolat další finanční krizi.

Ministr financí USA Steven Mnuchin však tento pesimismus nesdílí. „Prezidentova ekonomická politika, která stimulovala silný ekonomický růst, v kombinaci s návrhy na osekání zbytečných výdajů povede Spojené státy cestou finanční udržitelnosti,“ uvedl během oznamování výsledků rozpočtu za fiskální rok 2018.

Dluh dražší než armáda

Vysoký deficit zdůvodnil Mnuchin především zvýšenými výdaji na armádu. Podepsaly se na něm i nižší příjmy z korporátních daní, které osekala daňová reforma z ­roku 2017. Reforma podle republikánů nastartuje ekonomický růst natolik, že pokryje výpadek státních příjmů. Podle kritiků však zbytečně zatěžuje rozpočet.

Podle dat amerického ministerstva financí činí americký státní dluh ke třetímu lednu letošního roku 21,93 bilionu dolarů. Ve srovnání s lednem 2017, kdy se Donald Trump ujal funkce prezidenta, je to o deset procent víc. Nutno poznamenat, že jeho předchůdce Barack Obama, který se musel potýkat s dopady finanční krize, americký dluh zdvojnásobil, z deseti na 20 bilionů. 

Ekonomové už začínají bít na poplach. „Do konce Trumpova prvního funkčního období vzroste americký státní dluh o 4,4 bilionu dolarů navzdory historicky nízké nezaměstnanosti, relativně nízkým úrokům a robustnímu růstu,“ píše agentura Bloomberg.

Reagan by neměl radost. Trumpova reforma škrtá daně a hrozící dluhy neřeší

Investoři na mezinárodním poli stále Spojeným státům věří, přesto může enormní státní dluh v budoucnu způsobit řadu problémů. Nadstranická vládní agentura CBO (Congressional Budget Office) varuje před zpomalením hospodářského růstu, nižším státním příjmem, rizikem vypuknutí finanční krize a ­omezenými možnostmi vlády reagovat na nečekané problémy.

Jedním z největších problémů spojených s vysokým dluhem jsou však vyšší náklady na jeho obsluhu. S rostoucím zadlužením totiž klesá ochota věřitelů půjčovat, což se projevuje především vyššími úroky.

Náklady amerického státního dluhu vzrostou v příští dekádě na sedm bilionů dolarů ročně, do roku 2026 se tak stanou třetí největší položkou amerického rozpočtu, odhaduje nadace Petera G. Petersona, bývalého amerického ministra financí. Někteří analytici nevylučují ani to, že Američany bude časem financování jejich dluhu stát víc než armáda nebo zdravotnictví.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Pletená šála ukazuje zpoždění německých vlaků. Vydražila se za tisíce eur

Šál reprezentující zpoždění německých vlaků v dražbě na Ebay.

Němka, která v průběhu loňského roku cestovala vlakem v okolí Mnichova, vyjádřila svou frustraci z častého zpoždění...

Fastfoodové hody v Bílém domě. Trump pohostil fotbalisty hamburgery

Prezident Donald Trump s pohoštěním pro hráče amerického fotbalu. (14. ledna...

Vítězný tým univerzitní fotbalové ligy Clemson Tigers si kromě titulu vykopal tradičně i večeři v Bílém domě. Prezident...

Americký shutdown bude zřejmě dražší než zeď na jižní hranici

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci

Požadavek Donalda Trumpa, aby rozpočet části amerických úřadů obsahoval také 5,7 miliardy dolarů na stavbu zdi na...

Najdete na iDNES.cz