Dluhy, kam se podíváš. Trumpova administrativa si s rozpočtem hlavu neláme

  5:00aktualizováno  5:00
Růst amerického státního dluhu, který je nominálně nejvyšší na světě, zrychluje. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa žene deficit státního rozpočtu do rekordních výšek. A nic nenasvědčuje tomu, že by se to v blízké budoucnosti mělo změnit.

Prezident Donald Trump na zasedání Sněmovny reprezentantů Kongresu USA (3. ledna 2019) | foto: Reuters

Na první pohled to vypadá, že Republikánská strana upustila od svého tradičního přesvědčení o rozpočtové odpovědnosti. Sám Trump ještě v roce 2011 na Twitteru uvedl, že „státní dluh představuje největší národní hrozbu“. Během své předvolební kampaně v roce 2016 pak v ­rozhovoru s deníkem The Washington Post řekl, že dokáže zbavit USA státního dluhu během osmi let.

27.října 2011 v 16:50, příspěvek archivován: 07.ledna 2019 v 18:20

The Debt is our nation's greatest threat. @BarackObama is out of touch.

Nyní má už jako prezident za sebou první kompletní účetní období americké vlády. A na osekávání státního dluhu to rozhodně nevypadá, spíš naopak. Rozpočet fiskálního roku 2018 totiž skončil v minusu 779 miliard dolarů. Jde o pátý nejvyšší deficit v historii, přičemž první čtyři příčky v tomto pomyslném žebříčku obsadily schodky z let 2009 až 2012, kdy se Spojené státy potýkaly s dopady ekonomické krize. Růst amerického státního dluhu je tak nejrychlejší za posledních šest let.

Kritici namítají, že v době solidního růstu jde o značně nezodpovědný přístup. Americká ekonomika rostla v roce 2017 tempem 2,2 procenta, vyplývá z dat Světové banky. Podle prvních odhadů americké centrální banky Fed loni zrychlil růst tamního hospodářství na 3,1 procenta.

I přesto se americká administrativa nijak nepřipravuje na „horší časy“ a své výdaje se nesnaží nijak omezit. Deficit státního rozpočtu pro fiskální rok 2019 by měl být ještě vyšší. Americké ministerstvo financí počítá s 833 miliardami dolarů a odhad Úřadu pro správu a rozpočet USA je ještě pesimističtější. Ten kalkuluje s deficitem 984 miliard dolarů. Nejskeptičtější ekonomové nevylučují, že už v příštím roce přesáhne tento deficit hranici bilionu dolarů.

Dluh USA

Americká administrativa nevyužívá silného hospodářského růstu k tomu, aby si dala do pořádku své finance, uvádí nezisková organizace CRFB (The Committee for a Responsible Federal Budget), jež se federálním rozpočtem dlouhodobě zabývá. Podle organizace je současná trajektorie veřejných financí neudržitelná. Viceprezident CRFB Marc Goldwein varuje, že nekontrolovaný růst státního dluhu může vyvolat další finanční krizi.

Ministr financí USA Steven Mnuchin však tento pesimismus nesdílí. „Prezidentova ekonomická politika, která stimulovala silný ekonomický růst, v kombinaci s návrhy na osekání zbytečných výdajů povede Spojené státy cestou finanční udržitelnosti,“ uvedl během oznamování výsledků rozpočtu za fiskální rok 2018.

Dluh dražší než armáda

Vysoký deficit zdůvodnil Mnuchin především zvýšenými výdaji na armádu. Podepsaly se na něm i nižší příjmy z korporátních daní, které osekala daňová reforma z ­roku 2017. Reforma podle republikánů nastartuje ekonomický růst natolik, že pokryje výpadek státních příjmů. Podle kritiků však zbytečně zatěžuje rozpočet.

Podle dat amerického ministerstva financí činí americký státní dluh ke třetímu lednu letošního roku 21,93 bilionu dolarů. Ve srovnání s lednem 2017, kdy se Donald Trump ujal funkce prezidenta, je to o deset procent víc. Nutno poznamenat, že jeho předchůdce Barack Obama, který se musel potýkat s dopady finanční krize, americký dluh zdvojnásobil, z deseti na 20 bilionů. 

Ekonomové už začínají bít na poplach. „Do konce Trumpova prvního funkčního období vzroste americký státní dluh o 4,4 bilionu dolarů navzdory historicky nízké nezaměstnanosti, relativně nízkým úrokům a robustnímu růstu,“ píše agentura Bloomberg.

Reagan by neměl radost. Trumpova reforma škrtá daně a hrozící dluhy neřeší

Investoři na mezinárodním poli stále Spojeným státům věří, přesto může enormní státní dluh v budoucnu způsobit řadu problémů. Nadstranická vládní agentura CBO (Congressional Budget Office) varuje před zpomalením hospodářského růstu, nižším státním příjmem, rizikem vypuknutí finanční krize a ­omezenými možnostmi vlády reagovat na nečekané problémy.

Jedním z největších problémů spojených s vysokým dluhem jsou však vyšší náklady na jeho obsluhu. S rostoucím zadlužením totiž klesá ochota věřitelů půjčovat, což se projevuje především vyššími úroky.

Náklady amerického státního dluhu vzrostou v příští dekádě na sedm bilionů dolarů ročně, do roku 2026 se tak stanou třetí největší položkou amerického rozpočtu, odhaduje nadace Petera G. Petersona, bývalého amerického ministra financí. Někteří analytici nevylučují ani to, že Američany bude časem financování jejich dluhu stát víc než armáda nebo zdravotnictví.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Další z rubriky

H&M a Zara mají problém. Lidé čím dál víc nakupují použité oblečení

Nákup oblečení z druhé ruky může být výhodnější než v řetězcích.

Oděvní řetězce už si nekonkurují jen mezi sebou. Přibývají on-line prodejci a secondhandové oblečení. Za deset let bude...

EK udělila Googlu pokutu 1,49 mld. eur kvůli internetové reklamě

Vstup do pařížské centrály Google.

Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého postavení na trhu....

Legendární džínsy znovu na burze. Akcie Levi Strauss vystřelily o 30 procent

Obchodní dům Levi Strauss and Co. na Times Square v New Yorku.

Akcie amerického výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. zahájily první obchodní den na burze růstem o více než...

Najdete na iDNES.cz