USA a Bolívie si vyhostily diplomaty. Do „přestřelky“ se zapojil i Chávez

  10:20aktualizováno  21:27
Na americkém kontinentu se rozhořela diplomatická bitva, v níž se utkávají USA na straně jedné a Bolívie a Venezuela na druhé. Soupeři si navzájem vyhošťují diplomaty. Jako první se balil ten americký v Bolívii, protože prý podporoval bolivijské separatisty. Washington odpověděl zrcadlově. A pak se do přestřelky zapojil i venezuelský prezident Chávez.

Chávez se postavil na stranu Bolívie a spílal Američanům. | foto: iDNES.cz

Diplomatická válka, která ohrožuje stabilitu v celém regionu, začala středečním výrokem bolivijského prezidenta Eva Moralese na adresu amerického velvyslance Philipa Goldberga.

Bolivijský prezident Evo MoralesMorales prohlásil, že Goldberg podněcuje protesty v pěti separatistických provinciích Bolívie ve snaze podkopat autoritu levicové vlády. "Velvyslanec USA osnoval spiknutí proti demokracii a přeje si rozpad Bolívie," řekl. Nenaznačil však, jaké má důkazy.

Bolivijský ministr zahraničí pak ve čtvrtek na prezidentův pokyn oficiálně označil Goldberga za "nežádoucí osobu" a dal mu podle diplomatických zvyklostí dvaasedmdesát hodin na opuštění země.

Washington s recipročním opatřením neváhal, zanedlouho už si bolivijský velvyslanec ve Washingtonu Gustávo Guzmána balil kufry, rovněž s označením "persona non grata".

Podpora z Caracasu
O několik hodin později se do roztržky vložil Hugo Chávez, venezuelský prezident a největší spojenec Fidela Castra. "Táhněte k čertu, zas... Yankeeové," vzkázal Američanům.

Na znamení solidarity s Bolívií nařídil vypovědět do 72 hodin amerického velvyslance Patricka Duddyho z Caracasu. Současně s tím povolal domů venezuelského ambasadora Bernarda Alvaréze z Washingtonu a obvinil Američany, že se pokusili zorganizovat spiknutí i v jeho zemi.

Policie prý zatkla skupinu, jež osnovala státní převrat. Jednalo se údajně o bývalé i stávající důstojníky armády, kteří s podporou USA plánovali Chávezovu vraždu. Důkazy venezuelský prezident nepředložil, ale návdavkem pohrozil, že jestli se ho USA pokusí svrhnout, "uzavře kohoutky" exportu venezuelské ropy. To podle něj vyžene už tak vysoké ceny "černého zlata" na světových trzích na dvojnásobek a poškodí americkou ekonomiku.

USA reagovaly tím, že uvalily sankce na dva nejbližší Chávezovy spojence údajně kvůli tomu, že podporovali kolumbijské levičácké povstalce. Zároveň oznámily, že vyhošťují ze země odvolaného venezuelského velvyslance Alvaréze.

. KONFLIKT V BOLÍVII

- Morales vyhostil amerického diplomata z Bolívie v době, kdy země musela kvůli protivládním protestům omezit vývoz zemního plynu do Brazílie, a omezila tak své devizové příjmy.

Povstalci útočí proti vládním budovám v Santaz Cruz.- V uplynulých dnech zaútočili demonstranti na státní budovy ve městě Santa Cruz, které je baštou opozice. Ve čtvrtek pak došlo v provincii Pando k ještě silnějším srážkám mezi provládními a protivládními demonstranty.

- Jejich výsledkem je nejméně osm mrtvých a 34 zraněných, oznámil vládní mluvčí. Náměstek ministra sociálních věcí Sacha Llorenti označil incident za "masakr zorganizovaný opozicí".

- Příčinou nespokojenosti východních bolivijských provincií je spor s vládou o rozdělení zisků z produkce zemního plynu, těženého právě na jejich území, a snaha prezidenta Moralese rozdělit nevyužitou zemědělskou půdu mezi indiánské rolníky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

VIDEO: Čínská antikampaň. Protesty proti Hongkongu v New Yorku a v Paříži

V Hongkongu protestují statisíce lidí proti vládě. (21. července 2019)

Číňané v Paříži a New Yorku protestovali za jednu Čínu a konec protestů v Hongkongu. Ty patří k nejpalčivějším...

Americký rybník? Už ne. USA čelí plíživému nástupu Číny v Pacifiku

Federativní státy Mikronésie se rozkládají na více než šesti stovkách ostrovů

Za druhé světové války se zde odehrávaly klíčové bitvy mezi Spojenými státy a Japonskem. Dnes se ostrovní státečky v...

Slovenská scéna se drolí. Voliče Směru i premiéra může zlákat Dobrá volba

Nový slovenský ministr vnitra Tomáš Drucker (28. března 2018)

Na Slovensku vzniká další politická strana. Pod názvem Dobrá volba ji zakládá bývalý ministr zdravotnictví a vnitra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz