Je to státní převrat, brání se Janukovyč. Parlament ho sesadil

  12:56aktualizováno  18:49
Ukrajinský parlament odhlasoval, že Viktor Janukovyč nemůže nadále vykonávat prezidentskou funkci. Datum prezidentských voleb určil na 25. května. Janukovyč prohlásil, že nerezignuje a sobotní události označil za státní převrat. Vězněná expremiérka Julija Tymošenková vyšla na svobodu.

Ukrajinští poslanci v sobotu v půl páté našeho času jednomyslně rozhodli, že Janukovyč už není nadále schopen vykonávat funkci prezidenta. Výsledek hlasování přivítali potleskem a zpěvem národní hymny.

Krize na Ukrajině

"Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč přestal plnit své ústavní povinnosti, což ohrožuje státní moc, územní celistvost Ukrajiny, nezávislost a vede k masovému porušování práv a svobod občanů," prohlásil podle BBC nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov.

Problémem však je, že Janukovyč sobotní kroky parlamentu neuznává. Jeho mluvčí novinářům sdělila, že prezident své sesazení parlamentem odmítá. Janukovyč už předtím pro televizi UBR označil všechna rozhodnutí kyjevského parlamentu za nezákonná a odmítl rezignovat.

"Zůstávám na Ukrajině," vzkázal Janukovyč svým odpůrcům. "Nikdy ze země neodjedu, jsem zákonně zvoleným prezidentem. Záruky bezpečnosti jsem dostal od mezinárodních prostředníků," řekl.

Nyní je prý "na cestě po jihovýchodní Ukrajině", kde chce besedovat s občany. Podle šéfa parlamentu však prezident míří do Ruska. Janukovyč v sobotu odpoledne bez bližších podrobností řekl, že jeho automobil ostřelovali útočníci.

Akce radikální opozice, které v Kyjevě vedly k faktickému převratu, přirovnal k řádění nacistů ve 30. letech minulého století. Opozice podle něj v zemi vypálila 500 kanceláří Strany regionů, jíž je prezident čestným předsedou.

Bývalé poslance Strany regionů, kteří hromadně opouštějí prezidentský tábor, označil Janukovyč za zrádce. Podle agentury Unian se počet přeběhlíků z vládních poslaneckých lavic za poslední dva dny přiblížil třicítce.

Východ Ukrajiny, kam se po odjezdu z Kyjeva uchýlil, je Janukovyčovou mocenskou základnou. V sobotu se v Charkově konal sjezd regionálních guvernérů, který Janukovyče podpořil a odmítl autoritu parlamentu. Večer však Janukovyč dostal další ránu: dva z organizátorů sněmu, guvernér Charkovské oblasti Michail Dobkin a starosta Charkova Gennadij Kernes prchli Ruska.

Tymošenková je na svobodě

Poslanci v sobotu rozhodli o okamžitém propuštění vězněné expremiérky Julije Tymošenkové. Přijali kvůli tomu speciální rezoluci a obešli tím nutnost prezidentského podpisu k zákonu, který již v pátek schválili ve zkráceném řízení po uzavření smírčí dohody s hlavou státu.

Propuštění Tymošenkové bylo jedním ze základních požadavků opozice při vyjednávání s prezidentem Janukovyčem.

Fotogalerie

Dohodu o smíru podepsali s prezidentem Janukovyčem podepsali opoziční předáci
Náměstí Nezávislosti je v pátek 21. února odpoledne plné lidí.
Plynová maska a hořící pneumatiky na jedné z barikád (21. února 2014)
Modlitba na barikádě. Protivládní protesty v Kyjevě. (21. února 2014)

Tymošenková opustila brány nemocnice ve východoukrajinském Charkově v sobotu před pátou hodinou odpolední našeho času. Podle reportéra agentury Reuters zamávala z auta svým příznivcům a odjela. Šéf její strany Vlast Arsenij Jaceňuk novinářům oznámil, že Tymošenková jede do Kyjeva podpořit demonstranty na Majdanu.

Třiapadesátiletá politička vyšla na svobodu po více než dvou letech. Poslední měsíce se léčila s vyhřezlou ploténkou. Ukrajinská legislativa jí neumožňovala vycestovat na léčení do zahraničí, ačkoliv to opakovaně nabízelo Německo.

Soud ji poslal v roce 2011 na sedm let za mříže kvůli údajnému překročení pravomoci v době, kdy šéfovala ukrajinské vládě, a podpisu nevýhodné smlouvy o dovozu ruského zemního plynu.

Na smíru se opozice s hlavou státu dohodla po čtvrt roce masových protestů v ulicích v pátek odpoledne v písemné dohodě. Jménem opozice ji podepsali předáci Arsenij Jaceňuk, Vitalij Kličko a Oleh Ťahnybok. Kontrasignoval ji rovněž německý a polský ministr zahraničí, kteří se na jejím vzniku v přechozích dnech intenzivně podíleli.

Prezident Janukovyč však po podepsání dohody opustil hlavní město a odcestoval na východ země do Charkova, aniž by parlamentem spěšně přijaté zákony podepsal.

Poslanci vydáním sobotní rezoluce sami také rozhodli o omezení pravomocí hlavy státu ve prospěch parlamentu, a to s okamžitou platností. Ukrajina se tak zvláštním zákonem vrací svým ústavním pořádkem do stavu před deseti lety. Do budoucna pak schválená dohoda předpokládá ústavní reformu a změnu volebního zákona.

Podívejte se na tehdejší reportáž:

Parlament chce rozhodnout ještě o prozatímní vládě

Podle šéfa parlamentní frakce strany Vlast Arsenije Jaceňuka by poslanci ještě v sobotu měli rozhodnout i o nové prozatímní vládě, na níž se podle jeho slov opozice už dohodla.

Další z opozičních předáků a signatářů páteční smírčí dohody s hlavou státu Oleh Ťahnybok již dopoledne v parlamentu vyzval zákonodárce k ústavní žalobě na Janukovyče. Uvedl, že předčasné prezidentské volby by se tak mohly uskutečnit už koncem května.

Rezoluci o propuštění Tymošenkové i omezení pravomocí prezidenta přijal ukrajinský parlament již pod taktovkou nového šéfa. Stávající předseda Volodymyr Rybak v sobotu po desáté hodině dopoledne kyjevského času oznámil, že rezignuje. Poslancům, zasedajícím ve sněmovně z vnějšku obklopené davy demonstrantů, to sdělil dopisem. Svůj odchod zdůvodnil zdravotními problémy. Před několika dny Rybak zkolaboval.

Jen o několik hodin později parlament již zvolil jeho nástupce. Je jím Oleksandr Turčynov, poslanec opoziční strany Vlast a blízký spojenec Tymošenkové, jenž stál po jejím boku už v začátcích její politické kariéry.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Naše generace je odpovědná za klimatickou krizi. V Anglii se bouří senioři

Klimatické protesty bývají často spojovány s mladými lidmi. Jejich globální tváří je ostatně šestnáctiletá studentka...

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz