Satelitní snímek zveřejněný americkou společností Maxar ukazuje ruské síly na...

Satelitní snímek zveřejněný americkou společností Maxar ukazuje ruské síly na Ukrajině. (17. března 2022) | foto: Profimedia.cz

Ukrajinská tajná zbraň. Satelitní snímky americké zpravodajské agentury

  • 233
Ukrajina má při válce s Ruskem podstatnou minimálně taktickou, ne-li strategickou výhodu. Sofistikované satelitní snímky pohybu ruských vojsk. Ty jí poskytuje Národní geoprostorová zpravodajská agentura (NGA), jež využívá služeb soukromých komerčních společností. Agentura si spolupráci pochvaluje s tím, že takto může jednat neobvykle rychle.

„Je skutečně překvapivé vidět, že informační výhoda na bitevním poli prozatím odvrací lepší vybavení a masu. Je úžasné to vidět z pozice zpravodajského profesionála,“ řekl o aktivitách NGA ředitel jejích komerčních operací David Gauthier.

NGA podle něj „začala zprostředkovávat a koordinovat nezávislé soukromé snahy podniků poskytnout přímo Ukrajině své produkty a služby,“ ještě než ruská invaze začala. Snímky od komerčních společností Planet, Maxar, BlackSky a Capella dodává agentura nejen Ukrajině, ale i EU a NATO, uvádí server Defense One. Gauthier se pyšní, že agentura spolupracuje s více než 100 společnostmi a v současné době používá „snímky od nejméně 200 komerčních firem“.

„Jsme schopni poskytnout Ukrajincům komerční snímky během pár minut, co je shromáždíme,“ uvedla ředitelka NGA Denver Sandra Auchterová na každoroční konferenci GEOINT (zkratka pro geoprostorové zpravodajství, pozn. red.). Podle ní Ukrajina od počátku konfliktu „použila, streamovala nebo si stáhla více než 40 milionů čtverečních kilometrů oblastí“.

NGA obvykle pořizuje satelitní snímky soukromých komerčních společností pro účely americké zpravodajské komunity. Ředitel agentury, viceadmirál Robert Sharp, na konferenci řekl, že se utajení týká i způsobů, jakým agentura poskytuje podporu Ukrajině.

Zapojené komerční společnosti jsou sdílnější. HawkEye 360, která provozuje 12 satelitů na orbitě sledujících elektronické emise například zaznamenala rušičky GPS ruských sil na ukrajinském území.

„Rušení GPS sloužilo jako identifikátor ruských vojenských sil a prostředků a poskytlo včasný ukazatel aktivity vojsk a novou úroveň transparentnosti na podporu spojenců,“ uvedla společnost, která na svém LinkedInu zveřejnila časový záznam pohybů ruských vojsk podle elektronických emisí.

„Skutečně na Ukrajině máme to, co považuji za první konflikt komerčních snímků, kdy tyto záběry představují významný rozdíl ve světovém chápání konfliktu,“ prohlásil Mike Moran, viceprezident pro obranné a zpravodajské systémy ve společnosti pro vývoj malých satelitů Terran Orbital.

Satelitní snímky ukázaly místo, kde se v Buči našel masový hrob

Snímky komerčních satelitů komplikují

ruskou propagandu. Například obrázky masakru, pohybu ruských jednotek a masového hrobu v Buče vyvrátilo tvrzení, že ruští vojáci nemohli zvěrstva provést, protože v oblasti už nebyli.

Etické otázky

Zapojení soukromých společností vyvolává etické otázky ohledně toho, co je přípustné sdílet. Zatímco doklady ruských aktivit společnosti poskytují v rámci svého zapojení do informační války, pohyb ukrajinských vojsk skrývají. Američtí činitelé připouštějí, že tato určitá jednostrannost skýtá etické úskalí. „Je tu jistě otázka, zda bychom byli schopni je zastavit, nebo zda bychom neměli, protože to je otázka autokracie versus svobodná vůle demokracie,“ přiznává Gauthier.

Zkáza objektivem satelitů. Vyfotily pobořený Mariupol i okolí Kyjeva

Pokud by například hypoteticky vypukl vojenský konflikt mezi USA a jiným státem, Washington by mohl využít svého vlivu, aby soukromé satelitní stanice nezveřejňovaly pro Američany nepříjemné obrázky. Podle Douga Loverra, bývalého šéfa Pentagonu pro vesmírnou politiku, ale první dodatek ústavy USA zajišťuje společnostem právo sdílet ty fotky, ke kterým získaly lincenci.

Telegram

Vláda má nicméně k dispozici některé mechanismy ke kontrole toho, co je publikováno. Uvalila omezení ohledně pořizování určitého druhu snímků, říká Loverr a v minulosti uzavřela s pořizovateli snímků takzvanou „kontrolu uzávěrky“.

Nyní jsou ale Američané přesvědčeni, že stojí na správné straně a že si je tak bude pamatovat i historie. „Existuje důvod věřit, že za 60 let si budou vaši vnuci a pravnuci pamatovat, co GEOINT Enterprise dělala v roce 2022,“ tvrdí šéf agentury Sharp. „Stále o vás budou mluvit. Protože tohle je váš určující okamžik,“ dodal.

20. ledna 2022


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video