Příslušníci ukrajinského 110. batalionu bojují proti ruským silám v blízkosti...

Příslušníci ukrajinského 110. batalionu bojují proti ruským silám v blízkosti frontového města Kreminna. Rusové oblast silně ostřelují. (13. února 2023) | foto: Reuters

Řady mrtvých daleko na sever od Bachmutu. Rusové chtějí sevřít kleště

  • 238
Neustále se mluví o Bachmutu, ale Rusové se ve snaze postoupit dál do ukrajinského území soustřeďují na ještě jednu část fronty. Intenzivní boje se vedou i severněji, ve směru na Lyman, který Ukrajinci na podzim osvobodili. Teď se obávají, že nepřátelské síly je tam chtějí dostat do kleští. Oblast je už delší dobu pod silným ostřelováním.

Rusové se snaží za cenu ohromných obětí údery směrem od Kreminny prolomit ukrajinský obranný val, uvedl nyní již bývalý gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Ztrácí podle něho 30 až 100 lidí denně. Přesto neustávají.

„Situace je tady pro nás docela složitá, zejména směrem na Bilohorivku, protože tam ruské okupační síly soustředily své maximální úsilí. Neustále tam vrhají nové zálohy,“ řekl Hajdaj.

Bojů se účastní ruské profesionální síly, mariňáci i parašutisté. Dokud mohly, využívaly ruské síly své nejmodernější vybavení, jako jsou tanky T-90 a ruskou propagandou oslavované obrněnce přezdívané Terminátor. „V tento moment jim T-90 došly,“ dodal Hajdaj, kterého v úterý z neznámých důvodů odvolal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinští vojáci nasazení k obraně nejmenované vesnice potvrzují ruské nasazení. „Od začátku února provedli asi 40 až 50 pokusů o útok,“ řekl agentuře Reuters velitel 110. batalionu Andrij Tuman. „Všechny jsme je odrazili.“

Podle Olexandra, velitele jedné z jednotek, postupují Rusové v palebných týmech (nejmenší jednotka armády zahrnující asi dva až pět vojáků). Pokud je Ukrajinci zlikvidují, ihned je nahradí další vlna. „V noci vždycky útočí pěšky a my sedíme a díváme se přes naše brýle pro noční vidění a střílíme do nich,“ uvedl Olexandr.

Zdravotník Mychajlo Anest říká, že nejostřejší boje se odehrály v únoru, kdy za den bylo zraněno až 20 členů praporu. „Je tu hodně dělostřelecké a minometné palby,“ dodal.

8. března 2023

Tak to je ta ruská ofenziva...

Podle Tumana zesílené útoky pravděpodobně představují ruskou ofenzivu, kterou západní analytici očekávali na začátku zimy. Myslí si, že Rusové se snaží dostat ukrajinské síly do kleští podobně jako v Bachmutu. Vrchním bodem ruského obklíčení je zřejmě cesta na Ukrajinci kontrolovaný Lyman západně od Kreminny, spodní bod pak je Soledar. Pokud by Rusové úspěšně provedli svůj plán, otevřela by se jim cesta na západ.

Rusové se pokouší u Kreminny dostat ukrajinské síly dostat do kleští. Vrchol obklíčení má tvořit cesta na Lyman, spodní bod město Soledar, myslí si Ukrajinci.

„Toto je druhý hlavní směr po Bachmutu. Je to pro nepřítele velmi zajímavé, protože pokud přijdou k Lymanu, za ním je pak Kramatorsk a Slovjansk,“ uvádí Tuman. „Proto se snaží o tuto oblast bojovat s takovou vervou. Je stejně důležitá jako Bachmut.“

Ukrajina ztrácí zkušené vojáky. Rusku chybí munice, Kadyrovovi přízeň Kremlu

„Už několik týdnů jde o jednu z hlavních oblastí, co se týče ostřelování dělostřelectvem a raketovými systémy,“ řekl o situaci na linii Lyman–Kupjansk mluvčí východní skupiny ozbrojených sil Ukrajiny Serhij Čerevatyj. Za den evidují i přes 400 úderů.

Vojenští analytici jsou ovšem skeptičtí, zda Rusko bude schopné skutečně této strategie docílit, vzhledem k tomu, že i v Bachmutu se mu po měsících urputných bojů daří postupovat jen o malé krůčky. „V únoru se jim podařilo postoupit o čtyři kilometry. Nepřítel by potřeboval hodně sil, aby se dostal na tuto linii (Slovjansk–Kramatorsk–Kosťantynivka), a proto si myslím, že to je nepravděpodobné, vzhledem ke ztrátám, které ruské jednotky už mají,“ uvedl ukrajinský vojenský expert Olexandr Musijenko.

Ukrajinci zadrželi v Kupjansku ruského vojáka. Skrýval jsem se půl roku, říká

Ukrajinský prezident uvedl, že obrana obcí, jako je Bilohorivka, rozhodne o budoucnosti Ukrajiny. „Musíme zničit vojenskou moc nepřítele. A my ji zničíme,“ prohlásilZelenskyj. Přiznal, že boje na východě země jsou „bolestné“.

Protiofenziva jako naděje

Analytici se obávají, zda nákladná obrana Bachmutu a dalších míst nevyčerpá ukrajinské rezervy, které Ukrajina hodlá použít na jarní protiofenzivu. Právě na ukrajinský protiúder obránci na frontě spoléhají.

Čekání na ofenzivu. Ukrajina musí zabrat, jinak podpora Západu vyprchá

„Pouhé 2-3 týdny nám budou stačit k tomu, abychom nashromáždili dostatek sil k mírné změně situace z obrany uvázlé na mrtvém bodě k zahájení protiofenzivy,“ řekl Hajdaj. Současné počasí dle něj nenahrává ofenzivě ani jedné strany.

Víru v ukrajinský protiúder vyjadřuje i Tuman. „Připravují hodně rezervních batalionů, které se zapojí do protiofenzivy. Je jaro a počasí není příznivé. Věřím, že v dubnu to přijde.“

8. března 2023


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video