Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Ukrajina je na pokraji sebevraždy. Je třeba jednat

  11:47
Možnost dohody o důstojné kapitulaci ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče se každým dnem ztěžuje. Roste hrozba rozpadu Ukrajiny a hrozba obrovského krveprolití. Zprostředkování dohody by mělo být zájmem politiků Evropské unie, píše ve svém komentáři Luboš Palata.
V Kyjevě pokračují střety mezi opozičními demonstranty a policií. (25. 1. 2014)

V Kyjevě pokračují střety mezi opozičními demonstranty a policií. (25. 1. 2014) | foto: David MdzinarishviliReuters

Hromady hořících pneumatik, skutečné pouliční boje mezi stále unavenějšími policisty a stále radikálnějšími a lépe vyzbrojenými odpůrci vlády a prezidenta Viktora Janukovyče. První mrtví, zajatci a rukojmí na obou stranách, fotografie jak z druhé světové války, a ne z centra jedné z evropských metropolí roku 2014.

Velká část odpovědnosti za to, co dnes vidíme v kyjevských ulicích, padá na prezidenta Viktora Janukovyče, vládu Mykoly Azarova a poslance vládnoucí Strany regionů. Byl to Janukovyč, který po mnoha letech příprav a vyjednávání o asociační dohodě s Evropskou unií cynicky otočil.

Hrozí výjimečný stav

Splňte své sliby, tlačí na vládu EU

A bez ohledu na milion Ukrajinců s modrými vlajkami Unie v ulicích Kyjeva si dojel k Putinovi pro úvěr ve výši deseti miliard dolarů a snížení cen plynu, což je jen další finanční pomoc jiného druhu.

Ano, možná opravdu byly finanční potíže Ukrajiny tak vážné. A podmínky, za kterých nabízel obdobnou pomoc Západ a Mezinárodní měnový fond, tak tvrdé, že obrátka směrem k Putinovi přišla Janukovyčovi opravdu výhodnější a zajištující jemu, jeho režimu a možná i ukrajinské ekonomice přežití. Na dva, na tři roky, do příštích prezidentských voleb.

Podobně cynicky a vypočítavě přistupuje Janukovyč k věznění Julije Tymošenkové. Ta je ve vězení za něco, co prostě nebylo trestným činem, byť připouštím, by se našlo mnohé, za co by si Tymošenková na pár let do chládku mohla jít sednout. Jenže Janukovyč moc dobře ví, že takhle by bylo možné zavřít velkou většinu ukrajinských politiků i ukrajinských oligarchů.

Protože v minulých dvaceti letech se toho skutečně legálně dělo na pomezí ukrajinské politiky a byznysu jen velmi málo. A proto si také Janukovyč dokáže spočítat, že pokud by bez dostatečných politických dohod ztratil moc, tak může skončit v lepším případě v emigraci, v horším v podobném vězení jako Tymošenková, jen na mnohem, mnohem déle.

Protestů na náměstí Nezávislosti se účastní i stoupenci radikální a krajně...
V Kyjevě pokračují střety mezi demonstranty a policisty (25. 1. 2014)
V ukrajinské metropoli během noci pokračovaly střety mezi demonstranty a...
V ukrajinské metropoli během noci pokračovaly střety mezi demonstranty a...

Podobně na tom je i mnoho vládních politiků včetně premiéra Mykoly Azarova, lépe si nestojí ani ukrajinští oligarchové, z nichž se většina ke svým miliardám dolarů dostala stejně špinavě jako ministři, poslanci, státní úředníci, prokurátoři, soudci ke svým milionovým autům a mnohamilionovým vilám. Téměř na každého se něco najde, téměř každý ví, že náhlá změna moci znamená buď útěk do zahraničí, nebo kriminál.

A Janukovyč, který demonstrativně pozavíral polovinu vlády Tymošenkové, tak vydláždil i svým lidem cestu do kriminálu.

Vzpoura proti autoritářství

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Mirka Spáčilová: Co si počít, když už voliče nebavíme?
  • Tomáš Feřtek: Dobré nápady budoucího ministra školství Chládka
  • Oldřich Kužílek: Jak se poslanci snaží "vykostit" užitečný zákon
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Tváří v tvář statisícovým davům na kyjevském Majdanu proto v té době ještě pevně vládnoucí síly zvolily cestu nastolení autoritářského režimu, k němuž balík zákonů jednoznačně směřoval. Tak, aby měli alespoň zdánlivý klid jako v Bělorusku nebo v Putinově Moskvě.

Ani Janukovyč a jeho lidé však asi netušili, že se část demonstrantů na Majdanu zdvihne k poslednímu zoufalému odporu a začne o sice chaotickou, ne moc fungující, ale přesto svobodu bojovat. Jejich zápal a ochota obětovat zdraví a možná i životy, nezaleknutí se hrozby mnohaletých trestů vězení, to vše vyvolalo obrovskou vlnu nadšení a sympatií.

Zatím od Kyjeva na západ. Naopak od Kyjeva na východ je zatím spíše cítit zděšení a obavy, nepochopení toho, co se to u Dněpru a na západní Ukrajině děje. A tady jsme možná u jádra problému. Na sociálních sítích bylo možné vidět spoustu mapek Ukrajiny, na nichž bylo ukázáno, jak rozdělená ta země je.

Opoziční vůdci v čele s Vitalijem Kličkem už dva měsíce dokola opakují, že přijmou jedině demisi vlády, prezidenta a předčasné volby. Ale přestože prakticky převzali moc na západě Ukrajiny, východ pro ně zůstává nedobytnou tvrzí, byť revoluční vlna jako by postupovala den po dni dál a dál k hranicím s Ruskem.

Protesty už dávno nelze nazvat pokojnými. A jen strach vládnoucích politiků z důsledků případné odplaty je odpovědí na to, proč nedošlo zatím k použití tvrdé síly, tedy armády, policie a palných zbraní. To, že se tak ještě nestalo, však stále vytváří možnost dohody, kde už nejde o nic méně než o předání podílu na moci opozici a provedení předčasných voleb, a to i prezidentských.

Každým dnem, kdy se tento krok odkládá, se blíží bod, kdy už ani toto nepůjde. Ohroženo přitom není jen mnoho lidských životů po vypuknutí vlny násilností, či dokonce bojů, ale ohrožen je i osud Ukrajiny jako země. Dokud je revoluce jen záležitostí Kyjeva a západní Ukrajiny, je to málo.

A to je další důvod pro dohodu, jejíž zprostředkování by mělo být zájmem i úkolem Evropské unie a jejích politiků. Dohodu o důstojné kapitulaci dnešních vládců, která udrží zemi pohromadě. A odvrátí možnost, že ze země, která leží na východních hranicích Slovenska, budou brzy přicházet zprávy podobné těm z dnešní Sýrie.

Autoři: ,

Na Oktoberfest zavítalo 6,7 milionu lidí, méně než loni. Klesla i spotřeba piva

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Legendární vojevůdce Jan Žižka neuměl hospodařit. Prodal i své poslední pole

Premium

O prvních šedesáti letech života vůdce husitů Jana Žižky se nic moc neví. Pohyboval se v Trocnově a okolí. Byl tam svědkem na svatbě a vlastnil tam malý dvorec. Ale hospodář to dobrý nebyl, prodal i...

7. října 2024

Kandidáti na ministry míří na Hrad. Prezident přijme Vlčka a Kulhánka

Prezident Petr Pavel přijme v pondělí v 16:30 kandidáta na ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka a o hodinu později kandidáta na ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (oba STAN). Vystoupení...

7. října 2024

Fico v Užhorodu jednal se Šmyhalem. Ukrajinu chce v EU, ale ne v NATO

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal se v pondělí v Užhorodu sešel s předsedou slovenské vlády Robertem Ficem. Jednali o spolupráci mezi oběma zeměmi, podpoře pro ukrajinský mírový plán a o cestě země,...

7. října 2024  14:54

Průvod v roce 1989 možná vedli lidé ze Správy sledování StB, uvádí analýza

Vlajkonoši v čele studentského průvodu, který šel 17. listopadu 1989 z Albertova na Vyšehrad, možná byli podle zástupců projektu Blaničtí rytíři příslušníky Správy sledování Státní bezpečnosti (StB)....

7. října 2024  14:49

Umrtvení zubu v těhotenství: Je to bezpečné?
Umrtvení zubu v těhotenství: Je to bezpečné?

Lokální anestezie, neboli umrtvení zubu, se v těhotenství nemusíte obávat. Anestezie působí pouze v daném místě a do krve se dostává v naprosto...

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...