Letoun F-35A amerického letectva při první bojové misi proti islamistům v Iráku

Letoun F-35A amerického letectva při první bojové misi proti islamistům v Iráku | foto: USAF

Dolétali jste, vzkázaly USA tureckým pilotům kvůli nákupu ruských raket

  • 336
Američané zastavili výcvik tureckých pilotů v řízení stíhaček F-35 na své základně Luke Air Force Base v Arizoně. Turci už nově nemají ani přístup k utajovaným materiálům. Spojené státy tak na svého spojence v NATO opět zatlačily, aby si rozmyslel nákup obranného systému S-400 od Ruska.

Podle Al-Džazíry přišlo oznámení rychleji, než se očekávalo. Ještě před pár dny totiž úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan Turecku vzkázal, že piloti, kteří jsou aktuálně ve výcvikovém programu, mohou v USA zůstat do konce července. Turecko tak mělo čas na rozmyšlenou a jeho piloti by výcvik v řízení stíhaček stihli dokončit. To už však neplatí. 

Velitel základny Todd Canterbury rozhodl, že piloti dolétali a ve výcviku z bezpečnostních důvodů nepokračují ani týmy techniků.

Server Foreign Policy také píše, že se turečtí vojáci nově nedostanou k informacím s omezeným přístupem a státním tajemstvím. Canterbury se totiž po vyhlášení červencového ultimáta začal obávat, že by se Turci mohli pokusit utajované materiály vynést.

„Pokud se postoj Turecka nezmění, budeme spolu s naším tureckým spojencem pokračovat v ukončování jeho účasti na programu F-35,“ potvrdil agentuře Reuters mluvčí Pentagonu Mike Andrews.

Už minulý týden ve čtvrtek také Američané oznámili, že přestanou přijímat nové turecké piloty, napsal izraelský list The Jerusalem Post. Dosud podle něj na základně trénovali čtyři piloti z Turecka, dva další tam pracovali jako instruktoři. Dvacet Turků pak patřilo do týmu techniků. V jejich případě ovšem ještě probíhá trénink na základně Eglin Air Force Base na Floridě.

Ankara by ráda koupila sto stíhaček F-35. Washington však svému spojenci v NATO opakovaně vzkazuje, že nemůže mít obojí – stíhačky i ruský systém S-400 – a měl by se rozhodnout. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však odstoupení od smlouvy s Ruskem odmítl a prohlásil také, že od Američanů „žádnou takto dobrou nabídku nedostal“.

Turecko a Rusko dohodu o dodávce čtyř jednotek systému protivzdušné obrany S-400 za 2,5 miliardy dolarů (57 miliard korun) podepsaly v roce 2017. Ankara ho má od Moskvy dostat v červenci a podstatnou část ceny už údajně zaplatila. 

Turecký nákup ruských střel S-400 budí u spojenců v NATO rozpaky

Podle Američanů však může systém pro letouny F-35 znamenat ohrožení. Spojené státy i jejich spojenci v NATO se totiž obávají, že radary ruských protivzdušných raket S-400 se „naučí“, jak monitorovat americké stíhačky. A to by v budoucnu mohlo ohrozit jejich operační možnosti. 

Jako náhradu Pentagon nabídl Turecku zlevněné obranné systémy Patriot. Ankara s nákupem souhlasí, ale nikoli na úkor nákupu S-400. Spojené státy proto už počátkem dubna pozastavily dodávky zařízení pro stíhačky F-35 do Turecka. Viceprezident USA Mike Pence dokonce turecké vedení varoval, že nákupem riskuje své členství v Severoatlantické alianci.


Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice.

Video