Tuareg stojí na archivním snímku před starobylým Timbuktu v Mali (19. března...

Tuareg stojí na archivním snímku před starobylým Timbuktu v Mali (19. března 2004) | foto: Reuters

Tuaregové vyhlásili na severu Mali nezávislost, stát pojmenovali Azavad

  • 58
Povstalci, kteří minulý měsíc využili státního převratu a ovládli sever Mali, jednostranně vyhlásili v odlehlé oblasti Sahary nezávislost. Stát si pojmenovali Azavad. Zemi tak de facto rozdělili vedví. Separatisté vesměs z řad Tuaregů zároveň vyhlásili příměří s tím, že už dosáhli svých cílů.

Separatistická Maliská národní osvobozenecká armáda (MNLA) vytvoření nového státu oznámila nejprve na svých webových stránkách. "Vyhlašujeme slavnostně ode dneška nezávislost Azavadu," uvedl jeden ze zástupců MNLA a slíbil, že budou respektovat hranice se sousedními státy i chartu OSN.

Tuaregové

Historicky jsou to kočovní Berberové, kteří žijí na Sahaře a v zemích Sahelu. Například v Libyi, Alžírsku, Nigeru, Burkina Fasu a Mali. Dohromady tyto oblasti nazývají Azavad.
V minulosti organizovali a vedli karavany překračující Saharu.
Tuaregové v Mali si stěžují, že jsou diskriminováni kvůli světlejší barvě své kůže a vláda ve vzdáleném Bamaku si jich nevšímá.

Zdroj: BBC

Povstalci dále vyzvali mezinárodní společenství, aby jejich stát uznalo. Separatisté už ve čtvrtek oznámili, že získali kontrolu nad teritoriem a zastavují veškeré ozbrojené akce.

Maliská národní osvobozenecká armáda vznikla loni. Částečně ji tvoří velmi dobře vyzbrojení Tuaregové, kteří se vrátili z Libye, kde podporovali Muammara Kaddáfího, přiblížila BBC na svém webu.

Rebelové zahájili svou ofenzivu na severu země v lednu s tím, že tam chtějí vybudovat domovinu pro Tuaregy. Až do poloviny března ale slavili jen dílčí úspěchy. V obsazení důležitých regionů a měst včetně mystického Timbuktu jim pomohl převrat, který vypukl v zemi v druhé polovině března.

Rebelům pomohl puč, nenarazili na odpor

Část armády při něm vtrhla do prezidentského paláce v metropoli Bamaku a svrhla demokraticky zvoleného prezidenta, připomněla agentura AP.

Timbuktu

Zprávy o tom, že se povstalci z řad Tuaregů zmocnili města Timbuktu, vyvolaly na Západě řadu překvapených reakcí, že mytické místo skutečně existuje. V angličtině totiž výraz "go to Timbuktu" znamená zhruba totéž, co "jít do tramtárie".

Timbuktu založili kočovní Tuaregové ve 12. století a během 200 let se stalo bohatým městem na křižovatce významných obchodních cest, po nichž proudila sůl a zlato. Kvůli jeho nedostupnosti ho opřádalo tajemství. I v současnosti zůstává Timbuktu relativně odlehlou lokalitou, kam nevede asfaltová silnice. K mytickému charakteru místa přispělo i to, že zmizelo z mapy, když začalo v 17. a 18. století upadat.

Zdroj: ČTK

Povstalci z MNLA pak koncem minulého týdne vytlačili vládní síly z nejdůležitějších měst Kidal, Gao a historického Timbuktu. Fakticky nenarazili na odpor armády a Mali rozdělili na dvě části.

Nejsou ale jediní, kdo se chce prosadit na severu Mali, připomněla BBC. OSN už varovala, že tam působí i členové organizace Ansar Dine, která je napojená na al-Káidu a chce zavést v západoafrické zemi právo šaría. Na rozdíl od MNLA je ale proti samostatnosti severu.

Místní úřady přitom varují, že není tak zcela jisté, kdo z povstalců města vlastně ovládá. Ansar Dine podle AP vyvěsila svou vlajku ve všech třech důležitých městech severu. Tento týden oznámila, že zavedla právo šaría ve starověkém Timbuktu.

Africká unie i Francie nezávislost odmítají

Na jednostranné vyhlášení nezávislosti jako první zareagovala Francie, podle níž nemá vyhlášení smysl bez uznání afrických zemí. "Jednostranné vyhlášení nezávislosti, kterou neuznají africké státy, by nemělo smysl," zdůraznil francouzský ministr obrany Gérard Longuet.

Africká unie vyhlášení nezávislosti později odmítla a vyzvala k tomu samému zbytek světa. "Předseda Komise Africké unie Jean Ping odmítá toto oznámení, které je neplatné a nemá žádnou hodnotu," uvedlo sdružení afrických států v prohlášení.

Sever země ovládli tuaregové a vyhlásili tam samostatný stát Azavad. mapa: Google.com


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video