USA pozastaví přijímání uprchlíků. Nyní máme spojence, chválí si Zeman

  2:43aktualizováno  12:05
Prezident Donald Trump nařídil pozastavit na 120 dnů program na přijímání uprchlíků. Až do odvolání také zakázal vstup do země migrantům ze Sýrie a na tři měsíce lidem z dalších šesti zemí. Proti nařízení se vyslovila agentura OSN pro uprchlíky i Mezinárodní organizace pro migraci s tím, že americký přesidlovací program je životně důležitý.

Donald Trump podepisuje jeden z exekutivních příkazů (27.1.2017) | foto: AP

„Zavádím nová prověřovací opatření, abych udržel radikální islámské teroristy mimo Spojené státy. Nechceme je tady,“ řekl prezident při podpisu příkazu. „Chceme přijímat pouze ty, kdo budou naši zemi podporovat,“ dodal. Zákaz vydávání víz syrským občanům zůstane v platnosti, dokud nebudou přijata taková opatření, která zamezí, aby případní teroristé nemohli zneužívat slabiny systému.

Nový šéf Bílého domu zavedl nová omezení i pro další státy. Následujících 90 dnů se do USA nedostanou ani lidé ze zemí, s nimiž jsou spojené obavy z terorismu. Podle amerického ministerstva zahraničí se toto opatření týká vedle Sýrie i Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu, tedy zemí s převážně muslimským obyvatelstvem, napsala agentura AP.

100 dnů Donalda Trumpa

Exekutivní nařízení má okamžitou platnost a podle agentury Reuters způsobilo chaos a zmatení potenciálních cestovatelů s íránskými, iráckými, libyjskými, somálskými, súdánskými, syrskými a jemenskými pasy. Podle sdružení Muslimští advokáti by se i lidé s danými pasy a s takzvanými zelenými kartami, umožňujícími žít a pracovat ve Spojených státech, měli poradit s imigračními právníky, než vycestují ze země nebo se do ní budou chtít vrátit.

Trump v čele USA

Trump v nařízení také snížil maximální počet uprchlíků, které mohou Spojené státy v tomto rozpočtovém roce přijmout, na 50 tisíc. Trumpův předchůdce Barack Obama tuto hranici stanovil na 110 tisíc. V minulém rozpočtovém roce přijaly Spojené státy zhruba 85 tisíc uprchlíků, z toho asi 12 500 ze Sýrie.

Opatření také požaduje, aby úřady sestavily seznam zemí, které neposkytují potřebné informace k prověřování uprchlíků. Vláda USA dá těmto zemím 60 dní, aby s dotatečnými informacemi přišly. Pokud tak neučiní, zakáže se vstup do USA i občanům těchto zemí.

Nařízení kritizovala OSN i opozice

Proti pozastavení programu na přijímání uprchlíků se vyslovil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) i Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Obě organizace žádaly Spojené státy, aby i dál udělovaly azyl lidem utíkajícím před válkou a pronásledováním.

Program přesidlování uprchlíků z válečných oblastí je podle nich životně důležitý. „Uprchlíci a migranti po celém světě nikdy nepotřebovali více pomoct, než právě teď. Americký program na přijímání uprchlíků je jedním z nejdůležitějších na světě,“ napsaly organizace ve společném prohlášení.

Fotogalerie

V rámci programu UNHCR pro nejzranitelnější uprchlíky, jich přijaly Spojené státy od loňského října do konce roku na 25 tisíc. Podle mluvčí UNHCR Vanniny Maestracciové jsou všichni pečlivě ověřování. Podle ní jsou přicházející uprchlíci těmi „nejvíce prověřovanými jedinci, kteří vstupují do USA“.

Výbor americko-islámských vztahů (CAIR) uvedl, že v pondělí podá žalobu, ve které zpochybní ústavnost Trumpova příkazu. Podle CAIR neexistuje žádný důkaz, že uprchlíci jsou hrozbou pro národní bezpečnost. Neústavnost by podle některých právních expertů citovaných agenturou Reuters mohla spočívat v tom, že příkaz zároveň dává ministerstvu pro vnitřní bezpečnost prostor k upřednostnění běženců prchajících před náboženskou perzekucí.

Trumpův příkaz odsoudili také představitelé Demokratické strany jako „neamerický“. Podle nich poškodí pověst USA jako země, která je k imigrantům vstřícná. Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer v prohlášení napsal, že soše Svobody „tečou slzy“. Zdůraznil, že přijímání běženců není jen humánní, ale také pomáhá ekonomice.

Pražský hrad tleská

Pražský hrad Trumpovo rozhodnutí uvítal. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v sobotu na twitteru oznámil, že prezident Miloš Zeman je dlouhodobě proti přijímání muslimských migrantů a nyní má ve Spojených státech spojence.

„Prezident USA Donald Trump chrání svoji zemi, jde mu o bezpečí občanů. Přesně to, co EU elity nedělají,“ reagoval Ovčáček na zveřejnění Trumpova pátečního exekutivního příkazu o přísnějším prověřování imigrantů.

„Pan prezident se dlouhodobě vyjadřuje proti přijímání muslimských migrantů,“ uvedl Ovčáček o Zemanovi. „Bezpečí občanů ČR je prioritou. Nyní máme spojence v USA,“ doplnil.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Kabinu zaplnil kouř. Na Havaji nouzově přistálo letadlo s 200 lidmi

Airbus A321 LR

Na letišti v havajském hlavním městě Honolulu nouzově přistálo letadlo s bezmála 200 cestujícími poté, co jeho palubu...

Nejsme Rusové. Před 30 lety se Pobaltí spojilo a otevřelo si cestu ke svobodě

Téměř dva miliony Litevců, Estonců a Lotyšů 23. srpna 1989 utvořily lidský...

Třiadvacátého srpna 1989 se Pobaltím táhl 675 kilometrů dlouhý lidský řetěz. Téměř dva miliony naštvaných Estonců,...

Aktivisté opět uspěli. Malta přijme loď s 356 migranty, v EU si je rozdělí

Migranti na lodi Ocean Viking provozované Lékaři bez hranic (snímek byl pořízen...

Loď nevládních organizací Ocean Viking s 356 migranty zakotví na Maltě. Afričany převezmou Francie, Německo, Irsko,...

Advantage Consulting, s.r.o.
KRESLIČ VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz