Americký prezident Donald Trump v Oválné pracovně Bílého domu. (28.1.2017)

Americký prezident Donald Trump v Oválné pracovně Bílého domu. (28.1.2017) | foto: Reuters

Jestli se něco stane, vinu ponese soudce, kritizoval Trump blokování dekretu

  • 666
Další kritiky se dočkal federální soudce v Seattlu James Robart, který v pátek dočasně zablokoval protiimigrační dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pokud se něco stane, ponese na tom vinu soudce a soudní systém, napsal nový šéf Bílého domu na Twitteru. Právních bojů využívají občané zasažených států a snaží se do USA dostat.

„Prostě nemůžu uvěřit, že by soudce naši zemi uvrhl do takového nebezpečí,“ napsal Trump na Twitteru. „Pokud se něco stane, dávejte vinu jemu a soudnímu systému. Lidé proudí do země. (To je) zlé!“ dodal.

05.února 2017 v 21:39, příspěvek archivován: 06.února 2017 v 06:25

Just cannot believe a judge would put our country in such peril. If something happens blame him and court system. People pouring in. Bad!

„Dal jsem pokyn ministerstvu vnitřní bezpečnosti, aby kontrolovalo lidi, kteří přicházejí do země, VELMI PEČLIVĚ,“ uvedl prezident v dalším příspěvku na sociální síti. „Soudy tuto práci velmi ztěžují,“ poznamenal.

Trump na soudce Robarta zaútočil už v sobotu. Označil ho za „takzvaného soudce“ a jeho právní názor za „směšný“. Robart v pátek pozastavil platnost Trumpova protiimigračního výnosu, a to až do prozkoumání stížnosti, kterou již dříve podal generální prokurátor ve Washingtonu. Úřady už na základě pozastavení odvolaly zrušení víz občanům dotčených zemí – Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu (více čtěte zde).

Ministerstvo spravedlnosti proti Robartovu verdiktu podalo v sobotu odvolání. Odvolací soud v San Francisku však nevyhověl žádosti, aby do rozhodnutí o odvolání dočasně a s okamžitou účinností platnost dekretu obnovil.

Trumpovy útoky proti nezávislému soudu o víkendu řada lidí kritizovala. Viceprezident Mike Pence však Trumpa obhajoval s tím, že prezident „může kritizovat, koho chce“. Pro americký lid je podle něj „velmi osvěžující“, že ví, co si prezident o různých věcech myslí.

Lidé z postižených zemí proudí do USA

Právních bojů využívají občané zasažených států, aby se do USA dostali. Syřane, Iráčany, Íránce, Súdánce, Somálce, Libyjce a Jemence nyní na amerických letištích vítají jejich blízcí.

V neděli úspěšně prošla pasovou a imigrační kontrolou na newyorském letišti JFK například 32letá íránská malířka Faríba Tádžrostamíová. Po smějící se tváři jí podle agentury AP tekly slzy, zatímco ji její bratři v příletové hale objímali. „Jsem velmi šťastná, neviděla jsem braty devět let,“ řekla s tím, že do USA se neúspěšně snažila v uplynulém týdnu odletět z Turecka.

„Brečela jsem a byla jsem zklamaná,“ řekla o dřívější snaze dostat se do USA. „Byla jsem z toho všeho rozčarovaná. Myslela jsem, že je konec,“ dodala. Íránka chce nyní ve Spojených státech studovat umění a brzy se hodlá připojit k manželovi, který žije v Dallasu, kam se z Íránu po získání zelené karty přistěhoval před šesti měsíci.

Podobné srdceryvné scény jako v New Yorku se poté, co federální soud v Seattlu v pátek pozastavil Trumpův kontroverzní imigrační dekret, odehrávaly i na dalších amerických letištích.

Do USA přiletěl i íránský vědec Níma Enájatí, který na univerzitě v Miláně dokončuje doktorát. Ačkoli obdržel americké vízum, aby se mohl podílet na výzkumu robotické chirurgie na Stanfordově univerzitě v Kalifornii, z paluby letadla mířícího do USA byl 30. ledna vypovězen. V neděli se mu vstoupit do Spojených států podařilo.

„Je skvělé, že jsem konečně tady,“ řekl Íránec po příletu do New Yorku. Dodal, že v uplynulých deseti dnech nebylo vůbec jisté, zda se do USA dostane.
Do problémů se kvůli Trumpově prezidentskému nařízení dostala i 29letá Američanka íránského původu Mahsa Azabadiová, která musela odložit svatební přípravy, neboť její snoubenec na konci ledna byl z letu do USA vyloučen. V neděli ale na linku do Spojených států mohl nastoupit.

Trump se setká se spojenci v NATO

Nový šéf Bílého domu v neděli oznámil, že se poprvé setká se spojenci z NATO na zasedání aliance koncem května v Evropě. Trump vyjádřil pevnou podporu Severoatlantické alianci, ale vyzval evropské členské státy, aby vyvinuly větší finanční úsilí, zdůraznil Bílý dům v prohlášení.

Donald Trump v předvolební kampani opakovaně označil alianci 28 zemí za zastaralou. Od lednového nástupu do funkce však už několikrát uvedl, že je základem společné obrany. Zároveň však vždy zdůrazňoval, že je nutné, aby se spojenci spravedlivě rozdělili o náklady na společnou obranu. Spojené státy zatím hradí většinu nákladů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video