Donald Trump a Kim Čong-un po společném pracovním obědě v singapurském hotelu...

Donald Trump a Kim Čong-un po společném pracovním obědě v singapurském hotelu Capella (12. června 2018) | foto: Reuters

Kim spáchal strašné věci. Ale hrozné věci dělali i jiní, prohlásil Trump

  • 263
Spojené státy mohou kvůli snaze dosáhnout denuklearizace upozadit porušování lidských práv severokorejským režimem. Naznačil to americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro televizi Fox News. Reagoval tak na dotazy ohledně svého summitu s vůdcem KLDR Kim Čong-unem.

Trump připustil, že Kim spáchal strašné věci a nazval jej výrazem, který lze přeložit jako tvrdý, drsný i zločinecký. Dodal ale, že mnoho dalších lidí udělalo také hrozné věci. „Mohu projít řadu národů, kde se stala spousta špatných věcí,“ prohlásil. Podle agentury Reuters tím zlehčil obavy z Kimova chování v oblasti lidských práv.

Reuters již v květnu napsal, že to vypadá, že Trump najednou ve vztahu ke KLDR lidská práva opomíjí. Dříve přitom označil Kima za „šílence, kterému nevadí mučit hlady a zabíjet vlastní lidi“.

Americké ministerstvo zahraničí v dubnu zařadilo KLDR mezi země, které každodenně porušují lidská práva. Vyšetřovatelé OSN přirovnali míru tohoto porušování ke zvěrstvům z éry nacismu a doporučili, aby se severokorejští činitelé zodpovídali před Mezinárodním trestním soudem.

Sám Kim je podezřelý z toho, že nařídil vraždu svého bratra Kim Čong-nama loni v únoru v Malajsii, stejně jako popravu svého strýce Čang Song-tcheka v roce 2013. Trump nicméně ocenil svůj vztah s Kimem. „Myslím, že máme velmi dobrý vztah. Rozumíme si,“ uvedl na adresu muže, s nímž si ještě nedávno vyměňoval urážky.

Prezident s Fox News hovořil před odletem ze summitu v Singapuru, kde Kim potvrdil svůj dubnový obecný závazek k denuklearizaci KLDR. „Myslím, že jsme v určitém směru už udělali něco velmi historického. Ale pro mě je úspěch (až) když je hotovo,“ řekl o cíli zbavit KLDR jaderných zbraní. Ve středu Trump napsal na Twitteru, že jaderné nebezpečí ze strany KLDR pominulo.

Podle amerického ministra zahraničí Mika Pompea USA doufají, že dosáhnou jaderného odzbrojení v Severní Koreji během následujícího dvou a půl roku. Výměnou Washington nabídl Pchjongjangu bezpečnostní záruky a možné budoucí zrušení hospodářských sankcí. Pozastavil také pravidelná americko-jihokorejská vojenská cvičení.

Pompeo: Sankce zůstávají až do jaderného odzbrojení KLDR

Pompeo ve čtvrtek zopakoval, že ekonomické sankce vůči Severní Koreji budou zrušeny teprve poté, co bude zcela dokončen proces jejího jaderného odzbrojení KLDR. Během návštěvy Číny raké připustil, že jaderného odzbrojení nemusí být vůbec dosaženo.

Ministři zahraničí Spojených států, Jižní Koreje a Japonska se podle agentury Reuters zavázali, že jejich země budou spolupracovat, aby zajistily, že se Severní Korea vzdá svého jaderného programu.procesu denuklearizace a uvolnění sankcí,“ prohlásil šéf americké diplomacie na tiskové konferenci po jednání se svou jihokorejskou kolegyní Kang Kjong-wha a japonským ministrem zahraničí Taróem Kónem v Soulu.

Summit USA-KLDR

Pompeo také uvedl, že Spojené státy se nadále „drží svého cíle dosáhnout úplného, ověřitelného a nezvratného jaderného odzbrojení Severní Koreje“. Tato formulace ve společném prohlášení podepsaném v Singapuru Kimem a Trumpem nebyla.

V Jižní Koreji a Japonsku vyvolalo největší obavy Trumpovo překvapivé oznámení o pozastavení amerických vojenských cvičení s jihokorejskou armádou, což byl dlouhodobý požadavek KLDR. Soul a Tokio opakovaně zdůrazňují, že tyto manévry jsou nutné pro zajištění jejich bezpečnosti.

Šéf americké diplomacie Pompeo připomněl, že zastavení americko-jihokorejských manévrů je ve společném prohlášení Kima a Trumpa podmíněno pokračováním „produktivních“ jednání mezi USA a KLDR. Jihokorejská ministryně zahraničí Kang uvedla, že otázka budoucnosti manévrů bude nyní předmětem rozhovorů vojenských představitelů Spojených států a Jižní Koreje.

Jihokorejský prezident Mun Če-in, který je stoupencem sbližování se Severní Koreou, dnes při setkání s Pompeem prohlásil, že Jihokorejci výsledky schůzky Donalda Trumpa a Kim Čong-una vítají. Negativní komentáře k summitu podle něj pocházejí od „izolovaných“ jedinců a nevyjadřují veřejné mínění.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video