Bodali do všech okolo, líčí svědci útok. V barech na teroristy házeli židle

  11:44aktualizováno  11:44
Do davu na mostě vjela dodávka, pak z ní vyskákali tři muži a zuřivě útočili na všechny okolo. „Kopali do lidí, bili je, pak vytáhli nože,“ popsali svědci noční teror v Londýně. Útočníci se vydali do přilehlých barů a kaváren, kde pobodali několik lidí. Setkali se však také s odporem, lidé na ně házeli lahve a židle. A mnozí také oslavují hrdinu - policistu, který jednoho z útočníka beze zbraně zastavil.

Krátce po desáté místního času vjeli tři útočníci v bílé dodávce na London Bridge do davu na chodníku. Minuli přitom také reportérku stanice BBC. „Projeli těsně kolem mě a srazili asi pět nebo šest lidí,“ popsala útok novinářka, podle níž se vůz řítil asi osmdesátikilometrovou rychlostí.

Fotogalerie

Nedaleko stojící Mark Roberts zahlédl, jak dodávka najela do hloučku na mostě. Jednoho člověka podle něj náraz odmrštil asi šest metrů vzduchem. „Někteří lidé skákali z mostu přímo do vody,“ vylíčil vzniklou paniku.

Když se vůz na konci mostu zastavil, muži z něj vylezli a okamžitě začali útočit na kolemjdoucí. „Dva nebo tři lidi vyskákali ven [z dodávky]. Nejprve jsem myslel, že jde o dopravní nehodu a ti muži vystoupili, aby zjistili, jestli byl někdo zraněn [...] vypadali velmi agresivně,“ popsal incident další svědek.

„Začali doslova kopat do lidí, bít je. Pak vytáhli nože. Bylo to opravdu zuřivé. Nějaká žena na ně zírala a oni do ní začali bodat. Po celé délce mostu leželi zakrvácení lidé,“ dodal.

Panika se šířila bary, na útočníky házeli židle

Útočníci se poté vydali směrem do oblasti Borough Market, kde se nachází množství kaváren a barů. S noži v rukou napadali každého, kdo se jim připletl do cesty. „Běželi a křičeli: ‚Tohle je pro Alláha‘. Jednu dívku bodli asi desetkrát nebo patnáctkrát,“ líčil útok další ze svědků Gerard Vowles.

Ten se pak podle svých slov vydal za útočníky a snažil se je odlákat pryč. „Hej, zbabělci,“ křičel na ně a házel po nich lahve, židle a další věci, které mu přišly pod ruku. „Snažil jsem se upoutat jejich pozornost.. Myslel jsem, že když na ně budu házet lahve a židle, tak půjdou po mě. A když je dostanu na hlavní třídu, policie se o ně už postará,“ řekl Vowles agentuře Reuters.

Jenže útočníci se zaměřili na návštěvníky restaurací, v nichž se mezitím rychle šířila panika. „Lidé začali pobíhat a křičet [...], nějaký taxikář křičel, ať utíkají, a lidé ho poslechli,“ popsal Simon Thompson situaci v Borough Market.

„Někdo proběhl dveřmi do kavárny a křičel: ‚Je tam muž s nožem a jde směrem sem‘,“ citovala stanice CNN Elsbeth Smedleyovou, která právě byla v kavárně Elliot’s. „Všichni pak utíkali do zadní části restaurace a krčili se k zemi, snažili se skrýt,“ popsala.

Do restaurace pak vstoupil muž „s obrovským nožem“. Někteří lidé nebyli schopni utéct. Terorista pak zaútočil na číšnici, která se schovávala za přepážkou. „Pobodal ji do krku, dalšího muže do zad. Potom vyběhl z restaurace,“ líčila Smedleyová.

V restauraci El Pastor na Stoney Street byl také Giovanni Sagristani a jeho partner Carlos Pinto, píše BBC. Sagristani vylíčil moment, jak jeden z útočníků bodl ženu do hrudi uvnitř restaurace: „Vešel dovnitř, křičel a prostě ji bodl.“ Pinto, který pracuje jako zdravotní bratr pro kritickou péči, ji ihned spolu s kamarádem přispěchal na pomoc.

„Vzali nějaký led a oblečení a snažili se zastavit krvácení. Ztratila půl litru krve,“ popisuje dramatickou situaci Sagristani. Ještě předtím se ale hostům restaurace podařilo útočníka zahnat. Házeli na něj židle i lahve, dokud nezacouval ven.

V ten okamžik přispěchala obsluha restaurace, stáhla roletu a zamkla hosty uvnitř. Zraněnou ženu se jim podařilo udržet při vědomí až do příjezdu záchranářů, což trvalo dvě hodiny.

Hrdina pouze s obuškem i podpora veřejnosti

Za několik minut dorazila na místo policie a svědci uslyšeli výstřely. Policisté rychle všechny tři útočníky zneškodnili. Policie sice při zásahu postřelila i jednoho civilistu, jeho stav ovšem není kritický. Zbraně použilo osm policistů, kteří vystřelili 50krát. Ze snímků je patrné, že na sobě teroristé měli připevněny „sebevražedné vesty“. Posléze se však ukázalo, že nálože byly falešné.

Právě zasahující policisty oslavuje nyní britská veřejnost jako hrdiny. Jedním z prvních na místě útoku totiž byl policista mimo službu, který se snažil zneškodnit všechny tři útočníky. BBC o něm píše jako o hráči rugby, který s útočníky bojoval, dokud ho nepobodali. Nyní je ve vážném stavu v nemocnici

Zraněn byl i jiný policista, který se jednomu z útočníků postavil pouze s obuškem. Jeho stav je naštěstí stabilizovaný. Jejich hrdinství ocenila i policejní komisařka Cressida Dick: „Jedná se o výjimečně statečný čin policistů, kteří ať už ve službě, či mimo ní, běželi vstříc nebezpečí.“

Ale nebyli to pouze policisté, jejichž činy jsou připomínány. V Londýně se totiž našlo mnoho lidí, kteří projevili štědrost vůči pohotovostním složkám. Zaměstnanci supermarketů například nabízeli policistům jídlo a pití, manažer McDonaldu zase provozovnu zavřel pro veřejnost a všechno zbývající jídlo i pití nabídl zasahujícím policistům a záchranářům.

A příkladem šel i Paul Ashworth, který rozvážel na kole v okolí London Bridge vodu pro policisty. „Prostě jsem přišel rozdat policistům studenou vodu. Je to nic v porovnání s tím, co pro nás dělají oni. Oni nás chrání, zachraňují naše životy,“ řekl.

Ashworth, povoláním instalatér, ujel na kole 35 kilometrů ze Surrey do Londýna, jen aby nabídl svou pomoc. „Musíme prostě držet při sobě - celý svět musí,“ dodal. A podobný nápis se objevil i v londýnském metru. Ve stanici Tottenham Court Road je jako citace dne uvedeno: „Nemůžete zničit Británii. Stojíme za Londýnem.“

„Byla jsem v Londýně poprvé minulou sobotu a vracím se tam v srpnu. Nic, nic mě nezastaví před návštěvou tohoto města,“ okomentovala fotku uživatelka Twitteru.

Podobné projevy sounáležitosti kolovaly po internetu již v březnu po útocích na Westminsterském mostě. Místo ikonickému nápisu „Underground“ v modrém poli na červeném kruhu tak stálo „Nebojíme se“. Další podobné ohlasy můžete najít v článku BBC.

Jednou z hrdinek útoků je také žena, která vlastním tělem zablokovala dveře jedné restaurace a na chvíli tak zabránila útočníkům, aby vnikli dovnitř. Podle svědka, řidiče taxíku, tak zachránila možná i 20 lidí, kteří mezitím utekli zadním vchodem. Jako hrdina je také oslavován rumunský kuchař, který vtáhl asi 20 prchajících lidí do pekařství, kde pracuje, a který jednoho z útočníků praštil bedýnkou.

Šéfka policie v neděli na tiskové konferenci potvrdila, že při útoku zemřelo sedm lidí a 48 lidí bylo se zraněními rozvezeno do okolních nemocnic. V kritickém stavu je 21 lidí, uvedly zdravotnické úřady. Policie se domnívá, že všichni pachatelé jsou již mrtví.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Vláda se před hlasováním o nedůvěře otřásá. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelí pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. „Beru to jako pokus o destabilizaci naší země,“ řekl...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Hodiny Notre-Dame bude možné zachránit díky náhodnému objevu

Francouzští vojáci u katedrály Notre-Dame v Paříži (19. dubna 2019)

Francouzský hodinář náhodou našel hodiny téměř totožné s těmi, které byly nenávratně zničeny během dubnového požáru...

Vedro trápí Evropu. V Rakousku zachránili Čecha, v Německu řádí naháči

Koupání pod Eiffelovou věží. Na Francii útočí 40stupňová vedra. (26. 6. 2019)

Do západní a jižní Evropy dorazila vlna veder z Afriky. Obavy vyvolává zejména ve Francii, kde platí druhý nejvyšší...

K vraždě německého politika Lübckeho se přiznal pravicový extremista

Prouprchlický vysoce postavený úředník ze středoněmeckého Kasselu Walter Lübcke...

Pravicový extremista Stephan E. se přiznal k vraždě politika německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera...

Najdete na iDNES.cz