Bodali do všech okolo, líčí svědci útok. V barech na teroristy házeli židle

  11:44aktualizováno  11:44
Do davu na mostě vjela dodávka, pak z ní vyskákali tři muži a zuřivě útočili na všechny okolo. „Kopali do lidí, bili je, pak vytáhli nože,“ popsali svědci noční teror v Londýně. Útočníci se vydali do přilehlých barů a kaváren, kde pobodali několik lidí. Setkali se však také s odporem, lidé na ně házeli lahve a židle. A mnozí také oslavují hrdinu - policistu, který jednoho z útočníka beze zbraně zastavil.

Krátce po desáté místního času vjeli tři útočníci v bílé dodávce na London Bridge do davu na chodníku. Minuli přitom také reportérku stanice BBC. „Projeli těsně kolem mě a srazili asi pět nebo šest lidí,“ popsala útok novinářka, podle níž se vůz řítil asi osmdesátikilometrovou rychlostí.

Fotogalerie

Nedaleko stojící Mark Roberts zahlédl, jak dodávka najela do hloučku na mostě. Jednoho člověka podle něj náraz odmrštil asi šest metrů vzduchem. „Někteří lidé skákali z mostu přímo do vody,“ vylíčil vzniklou paniku.

Když se vůz na konci mostu zastavil, muži z něj vylezli a okamžitě začali útočit na kolemjdoucí. „Dva nebo tři lidi vyskákali ven [z dodávky]. Nejprve jsem myslel, že jde o dopravní nehodu a ti muži vystoupili, aby zjistili, jestli byl někdo zraněn [...] vypadali velmi agresivně,“ popsal incident další svědek.

„Začali doslova kopat do lidí, bít je. Pak vytáhli nože. Bylo to opravdu zuřivé. Nějaká žena na ně zírala a oni do ní začali bodat. Po celé délce mostu leželi zakrvácení lidé,“ dodal.

Panika se šířila bary, na útočníky házeli židle

Útočníci se poté vydali směrem do oblasti Borough Market, kde se nachází množství kaváren a barů. S noži v rukou napadali každého, kdo se jim připletl do cesty. „Běželi a křičeli: ‚Tohle je pro Alláha‘. Jednu dívku bodli asi desetkrát nebo patnáctkrát,“ líčil útok další ze svědků Gerard Vowles.

Ten se pak podle svých slov vydal za útočníky a snažil se je odlákat pryč. „Hej, zbabělci,“ křičel na ně a házel po nich lahve, židle a další věci, které mu přišly pod ruku. „Snažil jsem se upoutat jejich pozornost.. Myslel jsem, že když na ně budu házet lahve a židle, tak půjdou po mě. A když je dostanu na hlavní třídu, policie se o ně už postará,“ řekl Vowles agentuře Reuters.

Jenže útočníci se zaměřili na návštěvníky restaurací, v nichž se mezitím rychle šířila panika. „Lidé začali pobíhat a křičet [...], nějaký taxikář křičel, ať utíkají, a lidé ho poslechli,“ popsal Simon Thompson situaci v Borough Market.

„Někdo proběhl dveřmi do kavárny a křičel: ‚Je tam muž s nožem a jde směrem sem‘,“ citovala stanice CNN Elsbeth Smedleyovou, která právě byla v kavárně Elliot’s. „Všichni pak utíkali do zadní části restaurace a krčili se k zemi, snažili se skrýt,“ popsala.

Do restaurace pak vstoupil muž „s obrovským nožem“. Někteří lidé nebyli schopni utéct. Terorista pak zaútočil na číšnici, která se schovávala za přepážkou. „Pobodal ji do krku, dalšího muže do zad. Potom vyběhl z restaurace,“ líčila Smedleyová.

V restauraci El Pastor na Stoney Street byl také Giovanni Sagristani a jeho partner Carlos Pinto, píše BBC. Sagristani vylíčil moment, jak jeden z útočníků bodl ženu do hrudi uvnitř restaurace: „Vešel dovnitř, křičel a prostě ji bodl.“ Pinto, který pracuje jako zdravotní bratr pro kritickou péči, ji ihned spolu s kamarádem přispěchal na pomoc.

„Vzali nějaký led a oblečení a snažili se zastavit krvácení. Ztratila půl litru krve,“ popisuje dramatickou situaci Sagristani. Ještě předtím se ale hostům restaurace podařilo útočníka zahnat. Házeli na něj židle i lahve, dokud nezacouval ven.

V ten okamžik přispěchala obsluha restaurace, stáhla roletu a zamkla hosty uvnitř. Zraněnou ženu se jim podařilo udržet při vědomí až do příjezdu záchranářů, což trvalo dvě hodiny.

Hrdina pouze s obuškem i podpora veřejnosti

Za několik minut dorazila na místo policie a svědci uslyšeli výstřely. Policisté rychle všechny tři útočníky zneškodnili. Policie sice při zásahu postřelila i jednoho civilistu, jeho stav ovšem není kritický. Zbraně použilo osm policistů, kteří vystřelili 50krát. Ze snímků je patrné, že na sobě teroristé měli připevněny „sebevražedné vesty“. Posléze se však ukázalo, že nálože byly falešné.

Právě zasahující policisty oslavuje nyní britská veřejnost jako hrdiny. Jedním z prvních na místě útoku totiž byl policista mimo službu, který se snažil zneškodnit všechny tři útočníky. BBC o něm píše jako o hráči rugby, který s útočníky bojoval, dokud ho nepobodali. Nyní je ve vážném stavu v nemocnici

Zraněn byl i jiný policista, který se jednomu z útočníků postavil pouze s obuškem. Jeho stav je naštěstí stabilizovaný. Jejich hrdinství ocenila i policejní komisařka Cressida Dick: „Jedná se o výjimečně statečný čin policistů, kteří ať už ve službě, či mimo ní, běželi vstříc nebezpečí.“

Ale nebyli to pouze policisté, jejichž činy jsou připomínány. V Londýně se totiž našlo mnoho lidí, kteří projevili štědrost vůči pohotovostním složkám. Zaměstnanci supermarketů například nabízeli policistům jídlo a pití, manažer McDonaldu zase provozovnu zavřel pro veřejnost a všechno zbývající jídlo i pití nabídl zasahujícím policistům a záchranářům.

A příkladem šel i Paul Ashworth, který rozvážel na kole v okolí London Bridge vodu pro policisty. „Prostě jsem přišel rozdat policistům studenou vodu. Je to nic v porovnání s tím, co pro nás dělají oni. Oni nás chrání, zachraňují naše životy,“ řekl.

Ashworth, povoláním instalatér, ujel na kole 35 kilometrů ze Surrey do Londýna, jen aby nabídl svou pomoc. „Musíme prostě držet při sobě - celý svět musí,“ dodal. A podobný nápis se objevil i v londýnském metru. Ve stanici Tottenham Court Road je jako citace dne uvedeno: „Nemůžete zničit Británii. Stojíme za Londýnem.“

„Byla jsem v Londýně poprvé minulou sobotu a vracím se tam v srpnu. Nic, nic mě nezastaví před návštěvou tohoto města,“ okomentovala fotku uživatelka Twitteru.

Podobné projevy sounáležitosti kolovaly po internetu již v březnu po útocích na Westminsterském mostě. Místo ikonickému nápisu „Underground“ v modrém poli na červeném kruhu tak stálo „Nebojíme se“. Další podobné ohlasy můžete najít v článku BBC.

Jednou z hrdinek útoků je také žena, která vlastním tělem zablokovala dveře jedné restaurace a na chvíli tak zabránila útočníkům, aby vnikli dovnitř. Podle svědka, řidiče taxíku, tak zachránila možná i 20 lidí, kteří mezitím utekli zadním vchodem. Jako hrdina je také oslavován rumunský kuchař, který vtáhl asi 20 prchajících lidí do pekařství, kde pracuje, a který jednoho z útočníků praštil bedýnkou.

Šéfka policie v neděli na tiskové konferenci potvrdila, že při útoku zemřelo sedm lidí a 48 lidí bylo se zraněními rozvezeno do okolních nemocnic. V kritickém stavu je 21 lidí, uvedly zdravotnické úřady. Policie se domnívá, že všichni pachatelé jsou již mrtví.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Ukrajinec mořil dítě hlady jak v koncentráku. Myslel si, že je nevlastní

Policejní vozy před domem v Kyjevě, kde byl zastřelen ruský novinář Arkadij...

Vyzáblé tělíčko jako z koncentračního tábora. V takovém stavu našli ukrajinští policisté čtyřletého Vladislava...

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz