Arnold Schwarzenegger před svou kanceláří v Sacramentu. Archivní snímek z července 2009

Arnold Schwarzenegger před svou kanceláří v Sacramentu. Archivní snímek z července 2009 | foto: AP

Terminátor v čele Kalifornie skončil. Hollywoodský happy end to není

  • 53
Éra kalifornského "guvernátora" Arnolda Schwarzeneggera po sedmi letech skončila. Někdejší filmová star svou politickou funkci předala demokratovi Jerrymu Brownovi, který zvítězil v listopadových volbách. Pro Schwarzeneggera to není klasický hollywoodský happy end, píše americké rádio NPR na svém webu.

V Rakousku narozený Schwarzenegger nastoupil coby 38. guvernér Kalifornie v roce 2003 po vítězství v mimořádných volbách. Bylo to do té doby jeho nejvyšší postavení a nejnáročnější role - na hony vzdálená dobám, kdy zkoušel v Kalifornii prorazit.

Republikán Schwarzenegger v roce 2003 nahradil v úřadu guvernéra Graye Davise, neoblíbeného kariérního politika. Bývalý herec vstoupil do politiky plný nadšení, slibů a kalifornských snů - a hned od začátku bylo jasné, že nebude jen tak obyčejným guvernérem.

"Obklopil se kouzlem červeného koberce," říká televizní a rozhlasový producent Michael Linder, který nyní vede internetovou rozhlasovou stanici KVB.FM. "Kouřil doutníky, obklopovali ho urostlí, svalnatí bodyguardi. Doprovázel ho satelitní náklaďák, který všechno, co udělal, rovnou živě odvysílal na web."

Republikán Arnold Schwarzenegger s chotí Mariou Shriverovou slaví vítězství v guvernérských volbách (7. října 2003)

Republikán Arnold Schwarzenegger s chotí Mariou Shriverovou slaví vítězství v guvernérských volbách (7. října 2003)

Na začátku si získal přízeň voličů, když hned první den v úřadě guvernéra v hlavním městě státu Kalifornie Sacramentu zamítl zvýšení daně z automobilů, které mělo vstoupit v platnost. "Nyní budou mít obyvatelé Kalifornie v kapse víc peněz, aby zaplatili za zboží a služby, které potřebují," prohlásil.

Start to byl věru slibný, není se co divit. Voliči volali po změně a lepších životních podmínkách už dlouho. Bývalý kulturista také sliboval, že zreformuje kalifornský politický systém a napraví pošramocenou ekonomiku. Jeho plány ale zmařila neradostná finanční pozice státu, která šla rapidně dolů.

Vzpomínat se bude spíše na jeho ekologické iniciativy

"Arnold Schwarzenegger neměl ponětí, co je to vládnout," prohlásila politoložka Sherry Bebitchová Jeffeová z University of Southern California. "Sacramento není Hollywood, akční hrdina tu nemůže prosazovat svou moc sám, pokud vůbec. V Sacramentu se každý guvernér musí vypořádat s legislativou, která se cítí být s ním rovnoprávná."

Často se tak Schwarzenegger pouštěl do křížku s demokratickými protivníky ve státním zákonodárném sboru. V barvitém projevu na republikánském sjezdu v roce 2004 dal průchod své frustraci a prohlásil: "Těm kritikům, kteří jsou tak pesimističtí vůči naší ekonomice, vzkazuji: Nebuďte ekonomické slečinky!" Sklidil nadšený potlesk.

Arnold Schwarzenegger

Tehdy byl pro republikány vzorem a uvažovalo se dokonce i o změně zákona, jež by mu - ač se v USA nenarodil - jako naturalizovanému Američanovi umožňovala kandidovat na prezidenta.

Dnes už ale o ničem podobném nikdo nemluví, Schwarzeneggerova politická hvězda pobledla. "Kaliforňané za jeho vlády zažili jen málo, co by změnilo jejich životy, a co by je vyvedlo ven z recese," dodala Bebitchová Jeffeová. "Nelze tvrdit, že je Arnold Schwarzenegger příčinou recese státu, ale to nejhorší se odehrálo pod jeho dohledem."

Příznivěji proto budou jeho stoupenci vzpomínat na jeho ekologické iniciativy, především na jedny z nejpřísnějších zákonů v Americe zaměřené proti globálnímu oteplování, které pomohl prosadit. Z padesáti milionů kalifornských obyvatel mu dnes vyjadřuje podporu pouhých 23 procent, což je jedno z nejnižších čísel v kalifornské historii.

Co bude Schwarzenegger dělat dál?

Po odchodu z úřadu by prý rád psal knihy; především pak autobiografii, o niž ho nakladatelé údajně uhánějí už dvě desetiletí. Slíbil také, že bude pokračovat v práci ve veřejné politice, ovšem zatím neupřesnil, zda se připojí k nějaké organizaci. Jednou z možností je, že se pokusí stát něčím jako globálním ekologickým vyslancem.

Návrat k filmařině - alespoň ke klasickým akčním hrdinům - se zdá nepravděpodobný. Muž, který býval filmovým Terminátorem, sám vyjádřil pochybnosti, že by měl dost trpělivosti na často zdlouhavé a pracné natáčení. Ovšem ať už bude jeho budoucí úloha jakákoli, jedno je jisté. Arnold Schwarzenegger se vrátí (více o možné budoucnosti Arnolda Schwarzeneggera čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video