Červenec může být nejteplejší měsíc v historii, záleží na zbývajících dnech

  9:22aktualizováno  9:22
Rekordní teploty, které v prvních dvou týdnech tohoto měsíce naměřili meteorologové po celém světě, by mohli z letošního července udělat vůbec nejteplejší měsíc v historii měření. Už teď je však jasné, že se rok 2019 dostane mezi pět nejteplejších let. O budoucím pořadí na žebříku může rozhodnout právě konec tohoto měsíce.

Vedra v makedonské metropoli Skopje (22. července 2017) | foto: Reuters

V prvních dvou červencových týdnech se zvedly teploty v kanadské Antarktidě, ohromující sucha zasáhla zimbabwské město Harare i indickou Chennai, lesní požáry donutily tisíce lidí k opuštění kempů v jižní Francii a přiměly indonéské letectvo k létání v mračnech, s úmyslem vyvolat déšť.

Fotogalerie

Pokud trend z první poloviny července vydrží, má tento měsíc podle klimatologa Karstena Hausteina z britské univerzity v Oxfordu našlápnuto na překonání rekordu z července 2017, a to o 0,025 stupně Celsia.

Letošní červen byl přitom nejteplejším červnem v historii země, což tento týden potvrdila data americké vesmírné agentury NASA i monitorovací systém Evropské unie Copernicus.

„Je to významné, ale sledujme dál červencová čísla. Červenec je globálně nejteplejším měsícem roku. Pokud se letošní červenec ukáže jako nejteplejší červenec v historii, a má k tomu opravdu nakročeno, bude to nejteplejší měsíc, jaký jsme kdy na zeměkouli naměřili,“ popisuje pro list The Guardian klimatolog Michael Mann z univerzity v Pensylvánii.

Vědci zdůrazňují, že se počasí ještě může ve druhé polovině měsíce změnit a letošní červenec může být oproti předpokladům chladnější. Připomínají však, že teploty neustále stoupají, a to především kvůli rostoucím emisím oxidu uhličitého z elektráren, odlesňování deštných pralesů, autům nebo letadlům.

Tání arktického permafrostu nabírá na obrátkách, přišlo o 70 let dříve

Podle Manna je šance, že tento měsíc padne nový historický rekord, přibližně padesátiprocentní. V delším časovém horizontu však podle něj budou teplotní rekordy neustále překonávány.

„V nedávném výzkumu se nám podařilo dokázat, že rekordně teplé počasí, které jsme zažili v předchozích letech, nelze vysvětlit, aniž bychom vzali v úvahu planetární oteplování způsobené lidmi. Vysoké teploty budou nejen pokračovat, ale budou se postupně zhoršovat, pokud budeme pokračovat ve spalování fosilních paliv a zahřívání planety,“ vysvětluje Mann.

El Niňo

Klimatický jev, jehož základním rysem je výskyt nadnormálně teplé vody podél rovníku ve východní polovině Pacifiku. El Niňo přichází obvykle jednou za tři až sedm let a trvá jeden až dva roky. 

Devět z nejteplejších deseti let v historii země se podle amerického Národního oceánského a atmosférického úřadu odehrálo po roce 2000. Podle jeho zaměstnance Gavina Schmidta údaje z prvních šesti měsíců letošního roku navíc z naznačují, že letošek má 99,9 procentní šanci vstoupit do první pětky.

„Je jasné, že se rok 2019 dostane mezi prvních pět. V závislosti na tom, co se stane v příštích dvou týdnech stane může pravděpodobně obsadit druhou až pátou příčku. Zatím byl nejteplejší rok 2016, který začal klimatickým jevem El Niño – ten jsme však letos nezaznamenali,“ uzavírá Schmidt.

Hasiči bojovali v Katalánsku s rozsáhlým lesním požárem:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Arktida hoří. Změna přístupu k ochraně přírodních zdrojů je nutná

Sibiřská tajga hoří na ploše tří milionů hektarů. (30. července 2019)

Od začátku letošního července jsou média plná informací o požárech, pustošících velké oblasti severského lesa – od...

Pohřešovaný polský milionář Wožniak-Starak se utopil v Mazurských jezerech

Polský milionář a filmový producent Piotr Wožniak-Starak se svou ženou...

Tělo polského milionáře a filmového producenta Piotra Wožniaka-Staraka, který o víkendu vypadl ze svého motorového...

Navedl ji a kochal se, jak v on-linovém pornu umírá se smyčkou kolem krku

ilustrační snímek

Školným zadlužená absolventka univerzity si v Anglii přivydělávala sexuálním producírováním před webovou kamerou. Na...

Najdete na iDNES.cz