Tchaj-wan uzákonil rovnost sňatků homosexuálů. Jako první v Asii

  • 112
Tchajwanský parlament v pátek schválil zákon, který povoluje manželství osob stejného pohlaví. Ostrovní stát se tak stal první zemí v Asii, která sňatky homosexuálů legalizovala. Páry tvořené lidmi stejného pohlaví budou mít plná manželská práva v oblastech jakou jsou daně, pojištění a péče o potomky. Dostanou také možnost děti adoptovat.

Tchajwanský ústavní soud již v květnu 2017 stanovil, že základní zákon země umožňuje sňatky osob stejného pohlaví a dal parlamentu dva roky na to, aby odpovídajícím způsobem upravili zákony. Poslanci při debatě o jejich podobě vybrali tu nejliberálnější verzi.

Před budovou parlamentu v Tchaj-peji se v pátek navzdory dešti sešly tisíce stoupenců posílení práv homosexuálů s vlajkami v barvách duhy. Rozhodnutí poslanců, přijaté navzdory hlubokému rozdělení společnosti ohledně rovnosti heterosexuálních a homosexuálních manželství, přivítali. „První v Asii!“ a „Tchaj-wane, jdeš správnou cestou!“ znělo davem, ve kterém se lidi radostně objímali, píše BBC.

Tchaj-wan se těší pověsti země s otevřenou společností. Vstřícný vůči gayům a lesbičkám je už od 90. let. Pochod s názvem Gay Pride v hlavním městě Tchaj-peji se tu každoročně koná už od roku 2003 a je největším v Asii. Často se na něj sjíždí lidé z méně liberálních asijských zemí, kde jsou průvody hrdosti zakázané. Loni se tchajwanského Gay Pride účastnilo více než 80 tisíc lidí.

Legalizace sňatků osob stejného pohlaví narazila na překážku loni na podzim, když se proti rovnosti sňatků postavili voliči v referendu. Vyslovili se pro to, aby manželství bylo definováno jako svazek muže a ženy. Aby voličům vyhověla, země se rozhodla neměnit dosavadní definici manželského svazku, nýbrž přidala zvláštní zákon týkající se manželství lidí stejného pohlaví, připomíná BBC.

Německo umožní homosexuálům uzavírat manželství a adoptovat děti

Nový zákon vstoupí v platnost, až ho podepíše tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. „Máme dnes příležitost změnit historii a ukázat světu, že progresivní hodnoty mohou ve východoasijské společnosti zakořenit,“ napsala prezidentka na twitteru před hlasováním. „Můžeme světu ukázat, že láska vítězí,“ dodala.

„Jak můžeme ignorovat výsledek referenda, které ukázalo vůli lidí?“ ptal se opoziční zákonodárce John Wu před hlasováním. Přijatý zákon podle Wua pošlapal vůli sedmi milionu voličů, kteří v referendu hlasovali proti rovnosti sňatků. Veřejnost na páteční hlasování podle konzervativců, kteří manželství osob stejného pohlaví odporují, odpoví ve volbách v příštím roce. 

Rovnost sňatků ve světě

Sňatky homosexuálních párů na celostátní úrovni umožňuje ve světě 26 zemí, z toho 17 v Evropě. Většina těchto států umožňuje i adopci dětí homosexuálními páry. Tchaj-wan se tak v pátek stal 27. zemí na světě a zároveň první v Asii, která LGBT+ párům dává stejná práva.

Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby se k němu přidaly také další evropské země: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie (s výjimkou Severního Irska, které umožňuje registrované partnerství), Lucembursko, Irsko, Finsko, Německo a Malta. Jako zatím poslední k nim od letošního ledna přibylo Rakousko. 

Zlomená srdce poslance neobměkčila, šance na zákon pro gaye a lesby mizí

V Mexiku jsou sňatky osob téhož pohlaví také povoleny, ne však na celonárodní úrovni. Úřady je umožňují v polovině států federace. Zato mohou Mexičané uzavírat homosexuální sňatky na všech konzulátech své země ve světě, oznámilo tento pátek mexické ministerstvo zahraničí.

Řada zemí pak umožňuje registrované partnerství osob stejného pohlaví. První z nich se v roce 1989 stalo Dánsko, Česká republika uzákonila registrované partnerství v červenci 2006. 

Návrh, aby se Poslanecká sněmovna vůbec zabývala novelou občanského zákoníku, která by umožnila českým homosexuálům uzavírat sňatky, v únoru toho roku neprošel hlasováním. Za rovnost sňatků se postavili poslanci Pirátů, většina klubu ČSSD, u dalších stran však návrh nenašel podporu (psali jsme zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video