Americký vojenský konvoj v Sýrii (26. října 2019)

Americký vojenský konvoj v Sýrii (26. října 2019) | foto: Reuters

Turecko a Rusko začaly společně hlídkovat u hranic na severu Sýrie

  • 69
Rusko a Turecko v pátek zahájily první společné hlídky na severovýchodě Sýrie u tureckých hranic, oznámilo turecké ministerstvo obrany na Twitteru. Hlídky dohodly Moskva a Ankara 22. října a podle tureckých médií mají sahat do syrského vnitrozemí až do hloubky 10 kilometrů od turecké hranice. Na severovýchodě Sýrie začali od čtvrtka též hlídkovat američtí vojáci.

Smyslem rusko-tureckých hlídek je zajistit, že se k hranici nevrátí oddíly syrských Kurdů, kteří se museli v rámci dohody Moskvy a Ankary od této linie stáhnout. Rusko-turecká dohoda zastavila tureckou ofenzivu, která začala 9. října.

Společné hlídky začaly u městečka Darbásíja v provincii Hasaká. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že společný konvoj vyjel od celnice v Darbásíji, kde se členové ruské vojenské policie setkali se tureckými pohraničníky. 

Konvoj se vydal směrem na západ podél hranice. Skládá se podle ruského ministerstva z terénních aut Tigr a obrněných aut Tajfun ruské vojenské policie a z obrněných aut Kirpi turecké pohraniční stráže. 

„Dohromady vyjelo devět vozů a bezpečnost konvoje zajišťuje ruský obrněnec BTR-82. Trasa hlídky je dlouhá 110 kilometrů,“ uvedlo ruské ministerstvo v prohlášení. Turecká strana potvrdila, že hlídky vyjely z Darbásíje. Podle agentury AFP vozy nejsou na žádost Moskvy označeny ruskou ani tureckou vlajkou.

Turecko při své říjnové ofenzívě na severu Sýrie ovládlo pohraniční úsek v délce 120 kilometrů, ale Ankara původně oznámila, že chce zřídit bezpečnostní pásmo podél hranice v délce 450 kilometrů. V tom jí nyní brání přítomnost syrské armády, kterou povolali na pomoc k hranici Kurdové. Současné rusko-turecké hlídky se tedy budou odehrávat v úseku mezi městy Rás al-Ajn na východě a Tall Abjad západně od něj, napsala AFP.

Turecký deník Daily Sabah napsal, že v Ankaře je v pátek očekávána ruská vojenská delegace, která má s tureckým armádním velením dále jednat o taktických a technických záležitostech společných hlídek.

Agentura AP uvedla, že podle úterního sdělení turecké armády nemají hlídky zahrnovat město Kámišlí. Východně od něj ve čtvrtek začali opět hlídkovat američtí vojáci.

Podle svědků citovaných tiskovými agenturami přijelo pět obrněných armádních vozidel s americkými vlajkami k syrsko-turecké hranici severně od obce Kahtáníja. Ta leží v severovýchodním cípu Sýrie asi 60 kilometrů od hranic s Irákem.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zůstanou americké hlídky v této oblasti. 

„Chtějí zabránit tomu, aby Rusko a syrský režim dosáhly pohraničí východně od Kámišlí,“ řekl šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Kámišlí leží asi 40 kilometrů západně od obce Kahtáníja. 

Organizace situaci v Sýrii sleduje z Velké Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory. Na syrsko-turecké hranici západně od místa, kde byly ve čtvrtek viděny americké jednotky, mají v pátek začít společné hlídky Ruska a Turecka.

Americké jednotky působily na severovýchodě Sýrie do začátku října, kdy Trump oznámil jejich stažení z oblasti, čímž de facto umožnil nynější tureckou invazi. Část americké armády se pak přesunula do Iráku, část zůstala na východě Sýrie v blízkosti ropných polí.

Turecko zahájilo invazi na severovýchodě Sýrie 9. října s cílem omezit vliv syrských Kurdů u svých hranic. V jihovýchodním Turecku totiž žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté. 

Ankara operaci hájí s tím, že chce oblast vyčistit od kurdských milic YPG, které označuje za teroristy ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). V severní Sýrii chce navíc vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vytvořit zónu pro syrské uprchlíky žijící nyní v Turecku.

Znásilněná a zavražděná Kurdka se stala symbolem brutality turecké invaze

Po týdenních bojích dohodly první příměří na severovýchodě Sýrie Spojené státy, poté další příměří vyjednalo Rusko, které se pak s Tureckem dohodlo na společných hlídkách na syrsko-turecké hranici.

Tureckou invazi, kterou Ankara nazvala Pramen míru, odsoudil Damašek, řada nevládních organizací i mezinárodní společenství. Operace Ankary podle SOHR vyhnala z domovů na 300 tisíc lidí, převážně Kurdů, a boje si už vyžádaly nejméně několik desítek mrtvých.

Obec Kahtáníja leží asi 40 kilometrů východně od Kámišlí na severovýchodě Sýrie.

Obec Kahtáníja leží asi 40 kilometrů východně od Kámišlí na severovýchodě Sýrie.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video