Světový den UFO připomíná nález podivných trosek u Roswellu

  10:50aktualizováno  10:50
Ať už na farmě u Roswellu v Novém Mexiku havaroval na přelomu června a července 1947 špionážní balon nebo mimozemšťané, jedno je jisté. Na výročí této události připadá světový den UFO. A debaty, zda je lidstvo ve vesmíru samo, ten den pravidelně nabývají na intenzitě.

Snímky údajného mimozemšťana, který havaroval v roce 1947 u amerického Roswellu, jsou dodnes pro některé zastánce mimozemských civilizací důkazem o jejich existenci. | foto: Profimedia.cz


Co přesně se před 61 lety na zaprášené farmě v okresu Lincoln stalo, dnes už těžko někdo zjistí. Jisté se zdá být jméno předáka Willa "Mac" Brazera, který tu našel podivné trosky.

Když zaslechl zprávy o zvláštních "létajících talířích", kousky skládačky zapadly: v Roswellu havarovali mimozemšťané! Objevily se i fotografie mrtvého vesmírného tvora.

Armáda to ihned rázně odmítla: Byl to balon! Vojákům se spekulace o mimozemšťanech náramně hodily, začínala studená válka a špionážní závody se Sověty. "Potřebovali zamlžit, že u Roswellu spadl špionážní balon určený pro výzvědné lety nad východní Evropu," říká publicista Karel Pacner.

"Ačkoliv se balony neosvědčily, UFO se tak stalo plodem studené války," dodává. Američané se ale málem chytili do vlastní léčky: když jim civilisté začali hlásit výskyt záhadných "talířů", báli se, že území USA už snímkují tajné ruské sondy.

Jméno Roswell se od roku 1947 stalo magnetem na spekulace a zaručené příběhy, "jak to tehdy bylo".

Ti, kteří unášejí lidi a narážejí do letadel
S neidentifikovatelnými létajícími objekty, známějšími pod anglickou zkratkou UFO, se od té doby setkal téměř kdekdo - často kvůli penězům. Nelze dokázat, že to bylo tak či onak, ale příběhy lidí unesených mimozemšťany se dobře prodávají.

Z jiného soudku jsou různá svědectví letců. Například minulý týden vyšlo najevo setkání rumunské stíhačky MiG-21 s neznámými a neobvyklými objekty. Náraz trvající desítky milisekund natočila palubní kamera, zraněný pilot s poškozeným migem dokázal přistát. Srážku například s ptákem nebo kousky ledu vyšetřovatelé vyloučili.

"I tak vycvičený zrak, jaký mají piloti, se může mýlit. V polovině osmdesátých let lidé v Československu považovali za UFO zánik posledního stupně sovětské rakety Proton. Zkoumáním jsme došli k závěru, že lidské oko se v podobných případech mýlí až v 95 procentech," připomíná skepticky Pacner.

Lidem skeptičtí vědci nevadí
O existenci mimozemských civilizací zatím lidstvo nejmasivněji přesvědčují filmaři. George Lucas nabídl pohádkové Hvězdné války, Gene Roddenbery hlubokomyslnější Star Trek. Na obrazovkách se střídal domů volající E. T. s hladovým Vetřelcem. A někteří lidé si fenomén UFO zamilovali. 

Kromě nadšených hledačů UFO například ze střediska Sirius UFO v Turecku, jejichž cílem je, aby si "co nejvíce lidí uvědomilo realitu UFO", se ale najdou i střízlivěji formulované teorie.

Jednu z nich zmiňuje Vladimír Šiška z projektu Záře: "Pokud říkáme, že život vznikl podle přírodních zákonů, berme v potaz, že tyto zákony platí v celém vesmíru. Logicky mi vychází, že život nemusí být ve vesmíru nic výjimečného."

Projekt Záře, který Šiška vede, dlouhodobě analyzuje podivné létající jevy nad Českem. V letech 2000-2006 jich vyhodnotil 375. Z toho 119 se podařilo vysvětlit, u 231 scházely potřebné informace a jen 25 tým projektu označil jako neidentifikovatelné.

Fascinace mimozemským životem je lidstvu vlastní
I přes chladný postoj vědců ale dalekým vesmírem letí sondy Pioneer 10 a 11, které nesou plaketu s vyobrazením lidského druhu. A podobné záznamy a vizitky lidstva nesou i jiné sondy. Třeba moderní Phoenix, který zkoumá možnost výskytu života na Marsu.

Plaketa na sondách Pioneer 10 a 11

"Dnes je to trochu komerční, ale vzkazy na Pioneerech mi připomínají dávné vzkazy v láhvi, které posílali ztroskotaní námořníci," přirovnává Šiška.

O lahvové poště mluví i fyzik a známý popularizátor vědy Jiří Grygar. "Zajímalo by mě, co by dnes už zesnulý autor plaket na Pioneerech Carl Sagan říkal pokroku, který prodělává jeho milovaná astronomie," přemýšlí Grygar o vědci, který byl příznivcem hledání cizích civilizací astronomickými metodami.

Pacner i Grygar shodně oddělují zaujetí pro UFO od víry v existenci mimozemského života. "Civilizace fascinující jsou, byť o nich nemáme důkaz. UFO většinou lze snadno identifikovat, s mimozemšťany nijak nesouvisí a proto nijak fascinující není," odděluje oba fenomény Grygar.

. JIŘÍ GRYGAR O HLEDÁNÍ MIMOZEMŠŤANŮ

"Porovnávání s jinými civilizacemi by pochopitelně neobyčejně rozšířilo naše vědomosti o vzniku a vývoji života, a to si i široká veřejnost podvědomě zřejmě přeje," říká známý český fyzik a popularizátor astronomie.

"Fascinace tím, že nejsme ve vesmíru sami, existuje od pradávna. Lidé si potřebovali vysvětlovat nejasné věci a někdy prostě místo bohů dosadili mimozemšťany," dodává Pacner. "Emblémy na Pioneerech jsou poselstvím Země. Drobností, zpáteční adresou - i když to samozřejmě NASA pomůže k veřejné podpoře a penězům," uzavírá Pacner.

A Vladimír Šiška touhu lidí najít mimozemskou civilizaci shrnuje do jediné vlastnosti, společné všem inteligentním tvorům: "Zvědavost."

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Trump chce odhalit whistleblowera, který upozornil na telefonát s Ukrajinou

Americký prezident Donald Trump zopakoval, že chce znát identitu člověka, který upozornil na jeho červencový telefonát...

Jaderná hrozba. Válka mezi Indií a Pákistánem by zabila 125 milionů lidí

Jaderná válka mezi Indií a Pákistánem by během jediného týdne vedla k úmrtí až 125 milionů lidí a ohrozila život...

Putinův „kuchař“ Prigožin je údajně mrtvý, jeho letadlo se zřítilo v Kongu

Ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, známý jako pravá ruka ruského prezidenta Vladimira Putina, je údajně mrtvý. Na...

Brita, který sexuálně zneužil desítky dětí, našli ve vězení mrtvého

Britský pedofil Richard Huckle, odsouzený k dvaadvaceti doživotním trestům za zneužití desítek malajsijských dětí, byl...

Najdete na iDNES.cz