Švédsko je po volbách ve slepé uličce, nacionalisté cítí šanci

  11:25aktualizováno  11:46
Velká koalice, přeběhlíci či vláda podporovaná krajní pravicí. Jen tato řešení má povolební pat ve Švédsku. První kolo vyjednávání ukončilo úterní hlasování nového parlamentu, v němž dosavadní premiér Stefan Löfven podle očekávání nezískal důvěru.

Švédský premiér Stefan Löfven nezískal důvěru nového parlamentu. (25. září 2018) | foto: Reuters

Löfvenův Středolevý blok sice ve volbách z 9. září zvítězil, získal ale jen o jeden mandát více než středopravá aliance. Premiérova sociální demokracie dosáhla nejhoršího výsledku za desítky let. Posílila nacionalistická protiimigrační strana Švédští demokraté, která si připsala 17,5 procenta hlasů. 

Fotogalerie

Poslanci hlasovali proti Löfvenovi poměrem 204 ku 142, tři zákonodárci se zdrželi. Výsledek hlasování o důvěře premiérovi se očekával, protože středopravá aliance, která zahrnuje Umírněnou koaliční stranu, Stranu středu, Liberály a Křesťanskodemokratickou stranu, i Švédští demokraté před hlasováním uvedli, že Löfvena nepodpoří. Ten přesto sám odstoupit odmítl.

Löfven setrvá v čele dočasné vlády, dokud nebude vytvořen nový kabinet. To podle analytiků může trvat týdny, možná i měsíce. Vzhledem k těsnému výsledku voleb není jasné, kdo ho v křesle předsedy vlády vystřídá. 

Kandidáta na sestavení nové vlády vybírá předseda parlamentu, kterým byl v pondělí zvolen Andreas Norlén ze středopravé aliance. Předpokládá se, že šanci zformovat vládu nyní dostane Ulf Kristersson, šéf Umírněné koaliční strany, která je v alianci nejsilnější stranou.

Předseda parlamentu může vybrat kandidáta na premiéra čtyřikrát. Pokud ani jeden z kandidátů nezíská pro svou vládu podporu parlamentu, musí se do tří měsíců uskutečnit nové parlamentní volby, upozornila agentura Reuters. 

Nacionalisté jsou blíže moci než kdy jindy

V 349členném Riksdagu (švédském parlamentu) má koalice levicových a ekologických stran 144 křesel. Středopravá aliance obsadila 143 křesel a Švédští demokraté mají 62 křesel. Obě strany před volbami jasně řekly, že s nacionalisty nebudou spolupracovat. Zároveň ale středolevý blok a středopravá aliance uvedly, že nechtějí spolupracovat vzájemně. 

Kristersson již dříve vyzval Löfvena k rozhovorům o sestavení vlády napříč politickými bloky. Löfven ale zdůraznil, že sociální demokraté nikdy vládu středopravé aliance nepodpoří a v úterý vyjádřil přesvědčení, že se novou vládu podaří sestavit jemu. „Vidím dobrou příležitost pokračovat jako premiér,“ konstatoval Löfven a  varoval středopravý blok, aby nespoléhal na podporu strany „založené nacisty“.

Švédští demokraté seškrábli nálepku fašistů, získali i přízeň imigrantů

Löfven doufá, že dokáže přemluvit menší strany ze středopravé koalice k vládní spolupráci. Zatím se mu to však nepovedlo a složení budoucí vlády zůstává záhadou. Podle deníku The New York Times bude muset nakonec někdo své předvolební sliby porušit.

„Jeden z těchto velkých bloků nakonec ustoupí a řekne, že je ochoten podpořit člověka, který pro něj byl dříve nepřípustný,“ řekl americkému listu politolog Torbjorn Larsson. „To je problematické pro všechny kromě Švédských demokratů. Ještě nikdy nebyli tak blízko moci jako nyní,“ myslí si.

Ke spolupráci s nacionalisty by podle něj mohl inklinovat spíše středopravý blok. Experti soudí, že spíše než o účast ve vládě by šlo o jejich podporu. „Pravý blok a Švédští demokraté mají stejný pohled na daně, pracovní trh, kriminalitu a obranu,“ vysvětluje Larssson.

Migrace? Nacionalisté už nejsou za exoty

Analytici také připomínají, že od vrcholu migrační krize v roce 2015, kdy Švédsko přijalo v přepočtu na počet obyvatel nejvíce uprchlíků ze všech evropských zemí, mainstreamové strany v postoji k migraci znatelně přitvrdily, a to včetně sociální demokracie. „Dvě třetiny parlamentu jsou dnes pro tvrdší migrační politiku,“ říká P.M. Nilsson, komentátor liberálního listu Dagens Industri.

Hlavní překážkou spolupráce je historie Švédských demokratů, jejichž kořeny sahají k neonacistickým hnutím. Charismatický předseda Jimmie Akesson sice dokázal stranu zbavit nálepky extremistů a pečlivě pracoval na image moderního protestního hnutí, stále ale musí hasit skandály kolem rasistických výroků svých spolustraníků.

Švédští demokraté si zatím pro podporu vlády kladou čtyři podmínky: tvrdší migrační politiku, kratší fronty u lékaře, tvrdší postoj ke kriminalitě a vyšší dávky chudším penzistům. „Jsou tady dva bloky. Buď vybudují monstrkartel, nebo budou muset opustit své hřiště a začít se s námi bavit,“ řekl jeden z vůdců strany Mattias Karlsson.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Demonstranti v Hongkongu poničili nákupní centrum a střetli se s policií

Demonstranti v Hongkongu zdemolovali vybavení nákupního střediska na předměstí...

Nedělní demonstrace v Hongkongu se po poklidném začátku začaly vyhrocovat. Protestující v nákupním středisku na...

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

V uniformě chrání jejich bezpečí, přesto je ultraortodoxní židé zatracují

Izraelští vojáci z ultraortodoxního praporu Netzah Yehuda při tréninku na...

Izraelští ultraortodoxní židé nemusí na rozdíl od ostatních absolvovat povinnou službu v armádě. Čím dál více...

Albánii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za 20 let, zranilo se 108 lidí

Zničená auta před poškozenou fakultní budovou v albánské Tiraně. (22.9.2019)

Albánii zasáhlo v sobotu zemětřesení o síle 5,8 stupně. Záchvěvy země byly cítit i v okolních zemích, a to hlavně v...

Najdete na iDNES.cz