Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Švédští demokraté seškrábli nálepku fašistů, získali i přízeň imigrantů

  19:09
Göteborg (od zpravodajky iDNES.cz) - Očekává se, že právě on bude hlavním vítězem nedělních parlamentních voleb ve Švédsku. Jimmie Akesson dokázal z extremistických Švédských demokratů udělat protestní hnutí, které se šikovně chopilo tématu migrace. Vládnout s nimi ale nikdo nechce.

Šéf Švédských demokratů Jimmie Akesson agituje v Sundsvallu (17. srpna 2018) | foto: AP

„Je to skvělý řečník. Ví, co je v naší zemi potřeba udělat a je extrémně pracovitý. Je to zkušený a velmi přímý člověk,“ chválí předáka Švédských demokratů čtyřiapadesátiletý překladatel Hakan Lösnitz a připomíná, že jeho oblíbený politik před minulými volbami agitoval tak urputně, že si pak kvůli syndromu vyhoření musel vzít půlroční volno.

Jen slova chvály pro Jimmieho Akessona má i dvacetiletý David. „Přemýšlí jako obyčejní lidé. Nejde mu jen o to dostat se k moci a nechová se, jako že je něco víc. Rád si zahraje fotbal, má rád pizzu, je to prostě obyčejný chlápek. A to se mi líbí,“ řekl iDNES.cz dobrovolník mládežnického křídla Švédských demokratů, který postává u volebního stánku strany v Göteborgu.

Dokonce i Akessonovi odpůrci uznávají jeho rétorické schopnosti. „Líbí se mi, že se v politických debatách skutečně snaží odpovídat na otázky, což většina politiků nedělá. Švédští demokraté by bez něj nikdy nedosáhli takové podpory, a proto ho vnímají jako svého spasitele,“ zamýšlí se Call Heillborn.

„Ale jeho názory jsou příšerné. Vždyť vstoupil do nacistické strany. Ano, od té doby se sice změnili, ale tehdy to byli nacisté. Děsí mě, že většina jejich voličů pro ně chce hlasovat kvůli imigraci, když Švédští demokraté žádnou skutečnou imigrační politiku nemají. Lidé prostě chtějí bořit zavedený pořádek,“ myslí si sedmatřicetiletý Heillborn.

Akessonovi je teprve devětatřicet let, ale Švédské demokraty už vede do čtvrtých voleb během dvanácti let a strana pod jeho vedením získává na popularitě. Podle průzkumů by tuto neděli měla získat 17 až 20 procent a stát se tak druhou nejsilnější stranou po sociální demokracii. Sonda agentury YouGov jí dokonce přisoudila 24,8 procenta hlasů, víc než straně premiéra Stefana Lövfena. 

„Vždy jsem byl nacionalista“

Akesson vyrůstal na jihu Švédska v desetitisícovém přímořském městě Sölvesborg. Jeho matka byla sociální pracovnice, otec obchodník. Podle agentury AFP se zajímal o politiku už během dospívání. Studoval politickou vědu, právo a filozofii na univerzitě v Lundu, ze školy však odešel, aniž by si udělal diplom.

Zpočátku se angažoval v řadách mládežnické organizace konzervativní strany Moderaterna (Umírnění), kvůli jejímu ekonomickému liberalismu a podpoře Evropské unie se ale se stranou rozešel a v polovině 90. let vstoupil do Švédských demokratů.

„Vždy jsem byl nacionalista... Když jsem byl malý, tak jsem odmítal hrát stolní hokej, pokud jsem nedostal figurky v modré a žluté barvě,“ napsal o několik let později v publikaci mládežnického křídla strany Akesson, který se před kariérou profesionálního politika živil jako webdesignér.

Švédští demokraté vznikli jako okrajové krajně pravicové hnutí s kontakty na neonacistickou scénu, to se ale v polovině 90. let už začalo pomalu měnit. Vedení si vzalo příklad z francouzské Národní fronty a rakouských Svobodných a otevřených neonacistů a zvěstovatelů bílé rasy se začalo zbavovat.

Akesson se stal jedním z hlavních motorů této proměny. V roce 2000 se propracoval do vedení mládežnické organizace Švédských demokratů a o pět let později stanul v čele celé strany. Nechal změnit její logo (pochodeň v barvách švédské vlajky nahradil květ podléšky) a vyhlásil nulovou toleranci rasismu a extremismu. 

Podle některých kritiků se ale změnila jen oficiální rétorika a mezi řadovými straníky stále kvasí rasismus a antisemitismus. Například jeden poslanec nazval imigranty „parazity“, místopředsedkyně stany označila černošské fotbalisty jednoho švédského klubu za „negry“. Před letošními volbami stranu muselo opustit čtrnáct kandidátů, u kterých se provalily sympatie k neonacistům.

„Zcela si toto téma přivlastnili“

Švédští demokraté se do parlamentu poprvé dostali před osmi lety se ziskem 5,7 procenta hlasů, o čtyři roky později už dostali 12,9 procenta. O rok později vypukla migrační krize, během které do desetimilionové země přišlo 163 000 lidí. To byl z hlediska Evropy největší počet v poměru na jednoho obyvatele. 

Vláda od té doby výrazně zpřísnila azylové podmínky, Švédsko ale nyní řeší hlavně integraci migrantů, kteří žijí na chudých předměstích pověstných válkami mezi gangy a zapalováním aut. Například v polovině srpna shořela v Göteborgu asi stovka aut, z čehož policie podezírá kurdský gang (psali jsme zde: Gangy ve Švédsku zapálily sto aut. Co to sakra děláte, ptá se premiér). 

Při požárech automobilů museli švédští hasiči zasahovat také ve Stockholmu v...
Ve švédském městě Flen dnes tvoří uprchlíci a imigranti asi čtvrtinu populace...
Švédský premiér a předseda sociální demokracie Stefan Löfven (6. března 2018)

Podobné incidenty téma imigrace udržují v popředí, i když počet příchozích běženců klesl na zhruba 26 000 ročně. Podle průzkumů voliče nejvíce znepokojuje dostupnost zdravotní péče, rostoucí nerovnost a imigrace, přičemž voliči zaměření na přistěhovalecké téma jednoznačně preferují Švédské demokraty. „Zcela si toto téma přivlastnili,“ říká politolog Henrik Oscarsson z univerzity v Göteborgu.

Portál thelocal.se připomíná, že pro Švédské demokraty hodlá hlasovat i řada imigrantů. Květnový průzkum ukázal, že Akessonova strana by měla mezi voliči narozenými v zahraničí získat asi 12 procent hlasů, tedy o deset procentních bodů více než před čtyřmi lety. 

A někteří za ně i kandidují. V Göteborgu například Karl Robbjens, jehož matka přišla do Švédska z Libye. Robbjens tvrdí, že nevystupuje proti imigrantům, jen proti neschopnosti Švédska je integrovat. Podle něj švédské úřady nepožadovaly asimilaci migrantů, a tak se jen málo z nich cítí být Švédy a příliš mnoho spoléhá na sociální dávky.

14. srpna 2018

Muslimové, náš největší nepřítel

Akesson připouští, že Švédsko nebude napořád zemí „modrookých blonďáků“ a prohlašuje, že se chce soustředit především na integraci přistěhovalců. „Všichni známe ze svého okolí lidi s kořeny v cizině. Jsou mezi našimi přáteli, dokonce v našich rodinách,“ hlásal během letošní předvolební kampaně, na které ho doprovázel Jonas Chonegra, pastor a člen Švédských demokratů narozený v Kongu.

Naštvaní Švédové se chystají k volbám, čeká se politické zemětřesení

Strana pod Akessonovým vedením prosazuje kulturní nacionalismus a je otevřená komukoliv bez ohledu na barvu kůže. S tímto konceptem „otevřeného švédství“ se ale z Akessonova pohledu zásadně neslučuje islám. V roce 2009 vyvolal vlnu kritiky prohlášením, že „muslimové jsou naším největším zahraničním nepřítelem“ a i letos na mítincích tvrdí, že muslimové chtějí ve Švédsku zavést oddělené bazény pro ženy.

Jeho dalším oblíbeným terčem je Evropská unie. „Odvádíme obrovské množství peněz, ale dostáváme toho velmi málo. Ale ten hlavní důvod je ideologický: neměli bychom být součástí ideologické unie,“ vysvětlil listu Dagens Industri, proč by Švédsko mělo po vzoru Britů uspořádat referendum o odchodu z EU. Zde si ale s většinou národa nerozumí: průzkumy ukazují, že podpora členství mezi Švédy po brexitu stoupla na 53 procent.

Nová politická mapa Švédska
Autoři: ,

  • Nejčtenější

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Putin vyslal k Ukrajině „jaderný“ vlak, základnu opustila i superponorka

Severoatlantická aliance předala členským státům informace, podle nichž by ruský prezident Vladimir Putin mohl plánovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

Ukrajinské síly vstoupily do Lymanu. Kadyrov chce použít jaderné zbraně

Ukrajinské jednotky vstoupily do strategického města Lyman na východě země, oznámil ukrajinský armádní mluvčí. Rusko...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Ukrajinci vytlačují Rusy na východě i u Chersonu, ti zaminovávají domy

Sledujeme online Ukrajina postupuje v protiofenzivě na jižní i severovýchodní frontě. V Charkovské oblasti konsolidovala značnou část...

KONTEXT: Putin hraje jaderný poker, míní expert. Líčí možné scénáře útoku

Podcast Svět čelí největší hrozbě jaderného útoku od konce studené války. Za jakých podmínek by Vladimir Putin splnil své...

Kdo skončí dřív? Moskva zvedá rukavici a chce čekat, kdy odejde Zelenskyj

Rusko si přinejhorším počká, až Ukrajina bude mít nového prezidenta, který bude přístupný mírovým jednáním. Řekl to v...

Zmobilizovali jsme už 200 tisíc, hlásí Šojgu. A možná i milion utekl

Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, sdělil podle agentury RIA...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...