V Izraeli probíhá očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19. (27. září 2021)

V Izraeli probíhá očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19. (27. září 2021) | foto: Profimedia.cz

Účinek vakcín po půl roce strmě klesá, zjistily studie. Trvá, oponují Italové

  • 85
Účinnost očkování proti covidu-19 takzvanými mRNA vakcínami se po sedmi měsících od podání druhé dávky nesnižuje, uvedl Italský zdravotnický ústav (ISS). Mírný pokles ochrany zaznamenal pouze u určitých skupin lidí. Podle dalších studií však účinnost vakcíny od Pfizeru po několika měsících po podání druhé dávky klesá výrazně.

ISS zjistil, že ve většinové populaci poskytovalo očkování přípravky od firem Pfizer a BioNTech nebo od společnosti Moderna po sedmi měsících od druhé dávky 89procentní ochranu před infekcí.

Riziko úmrtí a stavu, který si žádá hospitalizaci, pak ústav zkoumal po šesti měsících od podání druhé dávky. Ve většinové populaci zůstala i po uplynutí této doby ochrana před hospitalizací na 96 procentech a před úmrtím souvisejícím s covidem-19 na 99 procentech.

ISS dále uvedl, že u lidí se sníženou imunitou klesla bylo vyšší riziko infekce již 28 dní po druhé dávce. Míra snížení se přitom značně lišila podle toho, jaké onemocnění oslabení imunitního systému způsobovalo.

U lidí s takzvanými komorbiditami, tedy u těch, kteří současně trpí dalšími onemocněními, ale nemusejí mít oslabenou imunitu, studie zaznamenala snížení ochrany před infekcí ze 75 procent po 28 dnech od druhé dávky na 52 procent po uplynutí sedmi měsíců. Účinnost očkování u osob starších 80 let a klientů domovů pro seniory se také mírně snížila, podle ISS však zůstala nad 80 procenty.

Vakcína Pfizer má účinnost 97 procent. Tvrdí ředitel firmy: 

28. dubna 2021

Pfizer účinnost ztrácí, připouští i sám výrobce

ISS došel k jiným závěrům než autoři studie provedené společností Pfizer a zveřejněné v pondělí v odborném časopise Lancet. Tato studie tvrdí, že účinnost vakcíny vyrobené společnostmi Pfizer a BioNTech klesla po šesti měsících z 88 procent na 47 procent. 

Výzkum zveřejněný v časopise Lancet byl založen na elektronických zdravotních záznamech o 3,4 milionu klientů amerického poskytovatele zdravotní péče. Rozdíly mohla způsobit skutečnost, že v Itálii a USA platí jiná protikoronavirová opatření, podotkla agentura Reuters.

Ne osm, ale šest měsíců. Experti schválili dřívější posilující přeočkování

I podle další studie z Izraele provedené mezi 4 800 zdravotníky hladiny protilátek po dvou dávkách vakcíny od Pfizeru rychle klesají, zejména u mužů a lidí starších 65 let. Vědci „do několika měsíců po očkování“ pozorovali „významný a rychlý“ pokles imunitních látek vytvořených očkováním.

Pokles probíhal kontinuálně během šesti měsíců po podání druhé dávky, uvádí se ve studii publikované v odborném periodiku New England Journal of Medicine. Úroveň protilátek se snížila nejprve prudce, později už mírněji.

Další studie z Kataru publikovaná ve stejném časopise dochází k podobnému závěru. Vědci zjistili, že zatímco první měsíc po aplikaci druhé dávky vakcíny činila ochrana před koronavirem 77,5 procenta, pátý až sedmý měsíc to bylo už jen 20 procent.

Třetí dávka znásobí protilátky, mluvit o čtvrté je brzy, shodují se experti

Pfizer nicméně i v tomto časovém období poskytoval vysokou ochranu (90 procent) proti riziku hospitalizace a úmrtí.

Podle vědců může být klesající účinnost vakcín přisouzena vyšší míře sociálních kontaktů, kterou vykazují očkovaní lidé a jejich nižší ochotě dodržovat proticovidová opatření. Odborníci upozorňují, že i po naočkování by lidé měli dbát epidemiologických doporučení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video