ilustrační snímek | foto: archiv, MAFRA

Středozemní moře zamořují chemikálie z krémů na opalování, varují vědci

  • 93
Ve Středozemním moři se hromadí chemické látky z opalovacích krémů a kontaminují tamní rostliny, varují vědci. Podle nich to může mít neblahý dopad na ekosystém poměrně uzavřeného a mělkého moře, ke kterému každý rok jezdí stamiliony turistů. V minulosti už krémy na opalování zakázali třeba na ostrově Palau či na Havaji.

Filtry proti ultrafialovému záření se ukládají do stonků trávy posidonie mořské, která roste na dně Středozemního moře. Rostlinu už nyní ohrožují změny klimatu a projevy lidské činnosti, kvůli kterým jí postupně ubývá. Nyní vědci varují, že i chemikálie z krémů na opalování se na vegetaci mohou negativně podepsat.

„Tuto mořskou enklávu ovlivňují aktivity v přístavech, vypouštění vody i turismus. Vzhledem k tomu, že je Středozemní moře mělké, malé i velmi uzavřené, koncentrace látek pohlcujících UV záření může dosáhnout vysokých hodnot,“ říká Silvia Díaz Cruzová, spoluautorka studie zveřejněné na portálu Marine Pollution Bulletin.

Vzorky vody, které vědci odebrali u břehů Mallorky, obsahovaly různé množství složek, jež se obvykle nacházejí v opalovacích krémech. Třeba oxybenzon nebo metylparabeny. Jaký dopad mají tyto chemické látky na samotnou mořskou trávu, ještě vědci zcela jasně nevědí. Obávají se však, že hrozí poškození celého ekosystému.

Ráj potápěčů zakáže krémy na opalování. Ničí prý korály

„Pokud zjistíme, že opalovací krémy ovlivňují fotosyntézu a produktivitu mořské trávy, budeme mít problém. Tyto trávy totiž hrají důležitou ekologickou roli na březích Středozemního moře,“ popisuje pro list The Guardian další z autorek studie Nona Agawinová.

Lány mořské trávy například pohlcují oxid uhličitý, jsou útočištěm pro mnohé mořské živočichy a pomáhají také bránit erozi pobřežních oblastí. Agawinová proto dodává, že pokud se obavy vědců potvrdí, měly by se pro milovníky koupání najít alternativní druhy ochrany před sluncem.

V minulosti už krémy na opalování právě pro jejich neblahé dopady na podmořský život zakázali na Havaji, Floridě či Palau. Proto, že některé UV filtry škodí korálovým útesům a mimo ně i rybám, želvám či delfínům.

Středozemní moře omývá země jižní Evropy a severní Afriky od Španělska po Turecko. Region patří mezi nejnavštěvovanější na světě a ještě před pandemií do něj podle webu Statista zamířilo na 300 milionů lidí ročně.

Jen do Chorvatska k moři se každý rok o prázdninách valí milióny turistů:

20. července 2019


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video