Stav Rudolfa Schustera se nadále zlepšuje

Krok za krokem se slovenský prezident Rudolf Schuster vrací zpátky k životu. Rakouským lékařům na špičkově vybavené Zemské klinice ve stotisícovém alpském Innsbrucku se daří den za dnem postupně zlepšovat zdravotní stav hlavy slovenského státu. Už v pátek mohli oznámit, že se Schuster nenachází v nebezpečí ohrožení života.

Výrazem uklidnění situace bylo i to, že několik klíčových lékařů, kteří se do té doby o prezidenta na innsbrucké klinice starali, dostalo víkendové volno.

"V této chvíli je stav pana prezidenta velice stabilní a jsme s ním velmi spokojeni. Činnost plic a oběhového systému se postupně zlepšuje," uvedl vedoucí anesteziolog Walter Hasibedar.

Prezidentovi již také podle lékařů nehrozí akutní zánět břišní dutiny, jak tomu bylo v minulých dnech. Přesto, jak konstatují slovenské sdělovací prostředky, zůstávají rakouští lékaři velmi zdrženliví, co se týče Schusterových dalších vyhlídek. "Hlavním problémem zůstávají hnisající pooperační rány na břiše, které jsou zanícené tak, že nelze vyloučit ani další operační zákrok," uvedl hlavní chirurg nemocnice profesor Ernst Bodner.

"Činnost orgánů se zlepšuje a pokud tomu tak bude nadále, budeme moci přistoupit k pomalému snižování dávek léků, které udržují pana prezidenta v umělém spánku." Zároveň však varoval, že další prezidentova léčba bude ještě obtížná. "Nelze očekávat v krátké době radikální změny k lepšímu. Mohlo by se dokonce teoreticky stát, že by se prezidentův stav zhoršil, k čemuž však díky bohu zatím nedošlo," varoval důrazně Bodner.

Rodina slovenského prezidenta, která se ubytovala v jednom innsbruckém hotelu, je s dosavadní léčbou na zdejší klinice a postupem Schusterova uzdravování nadmíru spokojena. "Zatím to vypadá dobře, ale to víte, jednotka intenzivní péče je jednotka intenzivní péče," řekla Schusterova manželka Irena.

"Tajemství naší úspěšnosti tkví v tom, že jsme dokonale sehraným orchestrem. Je to virtuozitou všech, kteří se na této práci podílejí," nešetřil slovy chvály na vlastní personál ředitel nemocnice profesor Helmut Madersbacher.

Slovenská televize ve zpravodajství z Innsbrucku hovořila i o tom, že o Schusterově zdravotním stavu se nechává pravidelně informovat rakouský prezident Thomas Klestil, jehož stejnojmenný syn je na klinice vrchním lékařem na oddělení poúrazové chirurgie.

Zatímco se prezident dostává z nebezpečí ohrožení života, v Bratislavě začíná být velmi aktuální otázka převzetí prezidentových pravomocí. "Zatím jsem se rozhodl, že se nebudu otázkou převzetí prezidentských pravomocí zabývat," prohlásil před víkendem premiér Mikuláš Dzurinda.

Podle většiny slovenských pozorovatelů je však jasné, že tento z lidského hlediska pochopitelný a oceněníhodný postoj je politicky dlouhodobě neúnosný. Signálem, že během následujících dní k přechodu Schusterových pravomocí na předsedu vlády Mikuláše Dzurindu a předsedu parlamentu Ivana Migaše dojde, je i to, že si oba nechali lékařské zprávy z Innsbrucku posílat do svých úřadoven.

Podle některých expertů na ústavní právo musí z vyjádření lékařů vyplynout, že prezident je dlouhodobě neschopen svůj úřad zastávat, podle jiných naopak přecházejí pravomoci prezidenta na dva další nejvyšší ústavní činitele v takové situaci automaticky. V Bratislavě v politických kruzích převažuje názor, že převzetí prezidentských pravomocí je vzhledem k dlouhodobému charakteru prezidentova onemocnění během několika příštích dnů nezbytné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video