Srbský premiér utekl z piety ve Srebrenici, dav na něj házel kamení

  13:13aktualizováno  20:07
Nečekaný průběh v sobotu nabrala pieta k 20. výročí srebrenického masakru. Srbský premiér Aleksandar Vučić ji musel opustit po tom, co ho dav nejprve počastoval nadávkami a následně na něj začal házet kameny a lahve. Premiéra kámen lehce zranil v obličeji a rozbil mu brýle. Jednalo se o vůbec první návštěvu srbského premiéra ve Srebrenici.

Dav na srbského premiéra zaútočil v momentě, kdy spolu s ochrankou přicházel na hřbitov, kde se mají odehrát pietní akce. Dav nejprve prorazil bezpečnostní hrazení a dostal se přímo k Vučićovi. Toho ihned obestoupila ochranka.  Bodyguardi Vučiće museli před létajícími předměty chránit deštníkem. 

Reportéři na místě uvedli, že ochranka během několika sekund srbského premiéra dostala do automobilu. Kolona s Vučićem pak opustila dějiště pietních akcí. Podle agentury Reuters není jasné, zda Vučić ze Srebrenice odjel úplně, nebo se pouze ukryl před rozlíceným davem. Podle srbského webu Blic premiér zamířil ze Srebrenice do Bělehradu. 

Srebrenický masakr

„Bylo to strašné, házeli kameny, boty, vše co měli po ruce,“ uvedl pro Blic jeden z členů srbské delegace. Dav podle něj na Srby křičel: „Táhněte domů, četnici!“

Na srbského premiéra v Počari čekali také lidé s transparentem, na kterém byla Vučičova slova z doby válečného konfliktu, kdy pohrozil, že za každého mrtvého Srba bude zabito 100 Muslimů. V té době Vučić zastával vysoký post v ultranacionalistické Srbské radikální straně Vojislava Šešelje. Od něj se distancoval v roce 2008, kdy začal zastávat politiku sblížení s EU.

Srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović v reakci na sobotní incident prohlásil, že se jednalo o pokus o atentát na srbského premiéra. „Je to skandální útok a myslím, že můžu říct, že se jednalo o pokus o atentát. Bosna selhala v zajištění alespoň minimální bezpečnosti pro srbského premiéra,“ prohlásil Stefanović pro srbskou televizní stanici Pink. Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić vydal komuniké, ve kterém incident označil za útok proti celému Srbsku a proti jeho politice míru a regionální spolupráce.

Srbský premiér po své návratu do Bělehradu svolal mimořádné zasedání vlády. „Je mi líto, že někteří nerozpoznali mou upřímnou touhu vybudovat mezi Srby a Bosňáky přátelství,“ prohlásil Vučić. Dodal, že stále „nabízí Bosňákům svou podanou ruku“. Srbská diplomacie následně Bosně zaslala protestní nótu, ve které uvedla, že požaduje od bosenských úřadů „veřejnou omluvu“.

Vučić  srebrenický masakr nenazývá genocidou

Vučić přitom v dopise před zahájením pietních akcích napsal, že vyvraždění 8 000 muslimských mužů a chlapců bosenskosrbskými jednotkami považuje za ohavný čin.

„Dvacet let uplynulo od strašlivého zločinu ve Srebrenici. Neexistují slova, která by mohla vyjádřit žal a lítost nad oběťmi a také hněv vůči těm, kteří tento ohavný zločin spáchali,“ napsal Vučić v otevřeném dopise. Masakr však v dopise neoznačil za genocidu.

Rusko odmítá říkat Srebrenici genocida. Vetovalo rezoluci OSN

Za genocidu odmítlo srebrenický masakr před pár dny označit také Rusko a vetovalo tak rezoluci OSN. Návrh odmítli i srbští politici. Podle ruského vyslance při OSN Vitalije Čurkina byl návrh „nekonstruktivní, konfrontační a politicky motivovaný“. „Text rezoluce je od základu tak špatný, že nemůže být opraven. Rusko jedná v souladu s tím, na čem jsme se s ním domluvili,“ řekl ještě před hlasováním prezident Republiky srbské Milorad Dodik.

Piety se účastní Clinton i Hamáček

Po dopoledním příjezdu do Srebrenice Vučiće přivítala Munira Subašičová, která je předsedkyní asosicace Srebrenických matek. Subašičová připnula Vučićovi na klopu háčkovanou bílo-zelenou květinu jako připomínku mrtvých a premiér se následně podepsal do kondolenční knihy.

Ne všichni ovšem Vučićův příjezd ocenili jako vstřícné gesto. „Podívejte se na něj a podívejte se na ty tisícovky náhrobků. To se nestydí říci, že to nebyla genocida? To se nestydí přijet?“ citoval Reuters Hamidu Džanovičovou. Ta dnes pohřbívá dvě kosti svého manžela, které se odborníkům pomocí DNA podařilo identifikovat. „Pamatuji si, jak se dvakrát vrátil, aby políbil naše děti, jako by věděl, že se už nikdy neuvidíme,“ vzpomíná Džanovičová na poslední okamžiky, kdy viděla svého muže živého.

Fotogalerie

Sobotní piety a pohřbu 136 nově identifikovaných obětí masakru se zúčastnily desetitisíce lidí. Na ceremonii, která se koná dvacet let po největším krveprolití v Evropě od konce druhé světové války, přicestovala řada zahraničních delegací, mimo jiné někdejší americký prezident Bill Clinton či předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

„Truchlím nad tím, že to trvalo tak dlouho,“ řekl Clinton účastníkům smutečního obřadu v památníku v Potočari nedaleko Srebrenice. „Již nikdy nechci vidět žádné dějiště zabíjení, jako je tady toto,“ dodal. „Většina mých dětských kamarádů a s nimi i moje dětství leží pohřbeni na srebrenickém pietním místě,“ prohlásil srebrenický starosta Ćamil Duraković.

Bosenskosrbské ozbrojené síly se v červenci 1995, na samém sklonku války v Bosně, zmocnily enklávy Srebrenica, která byla v té době pod ochranou jednotek OSN. Poté v okolí města povraždily asi 8 000 Muslimů. Ostatky obětí tohoto masakru byly později nalezeny v různých masových hrobech. Řada lidí se ale dodnes pohřešuje.

Podívejte se, jak dav zaútočil na srbského premiéra:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Stop diskriminaci. V New Yorku už nemají trestat zaměstnance kvůli účesu

Ilustrační snímek

Zaměstnanci na pracovištích v New Yorku by už neměli být trestáni kvůli „nevhodnému“ účesu. Pomoci tomu mají závazné...

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Vandalové poškodili náhrobek Karla Marxe v Londýně, letos podruhé

Pomník Karla Marxe v Londýně poničili vandalové. (18. února 2019)

Neznámí útočníci pomalovali náhrobní kámen Karla Marxe na hřbitově Highgate v Londýně. Cílem vandalů byl podruhé za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz