Srbové zvolili demokraty

Srbové dokončili změny, které na přelomu září a října spustilo lidové povstání proti režimu Slobodana Miloševiče. V sobotních předčasných parlamentních a po letech svobodných volbách dali podle očekávání hlas kandidátům proreformních sil. Dosud vládní Miloševičovi socialisté získali pouze 37 z celkem 250 poslaneckých křesel. Poprvé po pětapadesáti letech u moci se musí smířit s životem v opozici. Většinu mandátů - 176 - získalo proreformní uskupení Demokratická opozice Srbska (DOS).

Miloševičovi hrozí s novou vládou soud
Slobodanu Miloševičovi navíc hrozí, že stane před soudem. Bývalý jugoslávský prezident má být trestně stíhán za korupci, zločiny, falšování voleb a za pokyny k vraždění. "Považuji to za jeden z hlavních úkolů budoucího kabinetu," řekl představitel DOS Zoran Djindjič, označovaný za jediného kandidáta na post nového premiéra.

Vůdce vítězné Demokratické opozice Srbska a současný jugoslávský prezident Vojislav Koštunica se zatím omezil na všeobecné prohlášení: "V následujících dnech budeme mít vládu, která bude mít možnost vytvořit demokratické instituce a vybudovat tržně orientované hospodářství."

Nová vláda bude sestavena do poloviny ledna
Djindjič zdůraznil, že jeho vláda bude na rozdíl od předchozího kabinetu bojovat za lid, ne za sebe. "Nová srbská vláda bude vytvořena do poloviny ledna," přislíbil Djindjič pro pondělní vydání jugoslávského listu Blic. Zároveň uvedl, že nový srbský parlament se sejde do sedmi až osmi dnů.

"Lidé jsou s námi, protože po Miloševičově pádu důsledně pokračujeme ve své politice," vysvětlil Zoran Djindjič triumfální vítězství proreformních sil, které získaly většinu poslaneckých křesel.

"Vstupem do srbského parlamentu budeme mít my demokraté konečně institucionální prostředky, s nimiž můžeme zahájit účinné reformy, bojovat s korupcí a především dostat pod kontrolu silnou srbskou policii s jejími osmdesáti tisíci muži," řekl Djindjič v rozhovoru pro německý list Welt am Sonntag.

V Kosově zvítězili Miloševičovi socialisté
Jedinou oblastí, kde proreformní síly neobstály a kde zvítězili socialisté, bylo Kosovo. Tam totiž hlasovala pouze srbská menšina, v jejíchž řadách měli socialisté vždy silné pozice. Kosovští Albánci volby bojkotovali, a to jak ve vlastním Kosovu, tak v neklidné demilitarizované zóně mezi Kosovem a Srbskem.

"Albánci nešli k volbám, protože jim extremisté hrozili a zastrašovali je," řekl srbský ministr spravedlnosti Dragan Subašič. "Cílem kosovských teroristů bylo ukázat, že tento stát nepovažují za svůj," uvedl Subašič.

Arkanova strana získala 14 křesel v parlamentu
Do parlamentu se dostaly také nacionalistická Srbská radikální strana a - což je překvapení - ultranacionalistická Strana srbské jednoty nedávno zavražděného šéfa milicí Željka Raznatoviče přezdívaného Arkan. Ta může počítat se čtrnácti poslaneckými křesly.

Jugoslávská levice vedená Miloševičovou manželkou Mirjanou Markovičovou ve volbách zcela propadla. Neúspěšný byl i známý protimiloševičovský aktivista Vuk Draškovič, jehož Srbské hnutí obnovy zřejmě nezískalo pět procent hlasů potřebných pro vstup do parlamentu.

Černá Hora je s výsledky voleb spokojena
Průběh i výsledky voleb vzbudily uspokojení jak v zahraničí, tak v Černé Hoře, která je partnerem Srbska v Jugoslávské svazové republice. "Nová srbská vláda bude dobrým partnerem v jednáních o budoucnosti jugoslávské federace," uvedl předseda černohorské vlády Filip Vujanovič.

Řešení vztahů s Černou Horou, kde se podobně jako v Kosovu projevují tendence k nezávislosti, bude patřit k nejobtížnějším úkolům nové Djindjičovy vlády.

Spokojenost s výsledky hlasování je zřejmá i v zahraničí, byť nechybějí hlasy varující před obtížemi, které ještě Jugoslávii čekají.

Pro novou demokracii nebude vláda procházkou růžovým sadem
Adrian Severin, šéf pozorovatelské mise, kterou k volbám vyslala Organizace pro bezpečnost a spolupráci, například upozornil, že Srbsko a celá Jugoslávie musí pochopit, že pouhé odstranění Miloševiče nestačí na to, aby se vše dalo do pořádku. "Krajně nacionalistické síly ještě žijí a nelze je podceňovat," řekl Severin.

Obtíže, které čekají jeho vládu, si uvědomuje i designovaný premiér Zoran Djindjič. "Vzestup Srbska bude dlouhodobý proces. Je si toho vědom každý Srb. Máme sice trpělivost a jsme ochotni přinášet oběti, ale jsme odkázáni na pomoc Západu," řekl Djindjič novinářům. Srbsko je podle něho odkázáno nejen na krátkodobé finanční injekce, ale i na dlouhodobé investice.

Evropská unie již ústy svého vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javiera Solany přislíbila Vojislavu Koštunicovi a jeho spojencům podporu EU.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video