Setkal jste se s horečkou dengue za dobu, co působíte v Indii? Jak dlouho už v druhé nejlidnatější zemi jste?
Jsem tu od roku 2006. Každý rok má někdo z nás na velvyslanectví dengue. Je to tím, že se tady shromažďují infikovaní komáři.
Jak se u vás nemoc projevila?
Zpočátku ani nepoznáte, že horečku dengue máte. Cítíte se, jako když máte chřipku s horečkami. Přirozeně se začnete chovat, jako když máte chřipku. Vezmete si paralen nebo acylpyrin, což je největší chyba. To vás může zabít. V případě, že se nemoc pozná hned, nedostanete těžší formu.
Měl jsem horečnaté záchvaty, které se podobaly až záchvatům epilepsie. Protože ji máme v rodině, jel jsem na EEG do nemocnice. Výsledek byl negativní. Z krve se pak poznalo, že mám dengue.
Hospitalizovali vás?
Podle šéfa neurologie jsem měl v nemocnici zůstat minimálně tři až pět dní. Podepsal jsem ale reverz a nenechal se hospitalizovat. Učinil bych tak hned v případě, kdyby se objevilo krvácení. Jezdím do nemocnice dvakrát týdně na kontrolu krve a jsem doma slabý jako moucha. Zatím nebylo třeba krev měnit, protože se to léky zvládlo bez krvácení. Prostě jsem měl štěstí na tu mírnější mutaci.
. O nemocích z cestKdyž mi dělají v nemocnici krevní obraz, používají výsledek rozborů jako ukázku pro studenty. |
Jak se cítíte teď, horečky už přestaly?
Už nemám horečky, tak se trochu nudím. Čtu rychle, už mám všechno přečtené. Pro bílého je to něco jako chřipka malarického typu. Je něco jiného, když ji dostane čtyřicetikilogramový, vegetariánskou stravou živený jedenáctiletý Ind a když ji chytí Čech živený gulášem a knedlíky.
Lékař mě upozornil, že kdo jednou horečku dengue dostane, je pak náchylnější chytit ji znovu. Nemůžu ze dne na den zapnout na normální režim. Zrovna teď jsem ale ve své kanceláři. Chodím sem tak na hodinu denně. Když cítím únavu, zase se vrátím domů.
Působil jste v mnoha rozvojových zemích...
Když jsem dělal náměstka ministerstva zahraničí pro rozvojové země, díval jsem se, kolik zemí na světě v té době existuje. Bylo jich 192. Prošel jsem ten seznam a zjistil, že jen ve dvaatřiceti jsem nebyl.
Potýkal jste se na cestách s podobnou chorobou, jako je horečka dengue?
V krvi mám za ta léta ledacos. Specifická varování k lokacím jsou nemožná, je to ruleta. Obvyklým problémem je voda. Třeba svého ušního parazita mám spolehlivě z toho, že jsem se ve středním Vietnamu osprchoval.
. HOREČKA DENGUEVirové horečnaté onemocnění, které přenášejí infikovaní komáři druhu Aedes. Vysoké horečky, těžká bolest hlavy, bolest svalů, kloubů a vyrážka se objevují do 3 až 14 dnů po štípnutí komárem. Léky na dengue nejsou k dispozici, léčí se jen symptomy. Důležitá je hydratace organismu. Hemoragická horečka dengue Šokový syndrom dengue Zdroj: Světová zdravotnická organizace (WHO a www.pacient.cz) |
Když mi dělají v nemocnici krevní obraz, používají výsledek rozborů jako ukázku pro studenty. Najdou tam třeba věci, které obvykle nacházejí u amerických letců nebo válečných zajatců z Vietnamu. Právě ve středním Vietnamu jsem chytil do ucha amébu. Když se mi do něj dostane voda, načas přestanu na ucho slyšet. Lidé, kteří jezdí po rozvojových zemích, mají v krevním obraze podivuhodnou sbírku. Každý rok mají naši diplomaté z rozvojových zemí povinné lékařské testy, než odjedou do země působení. Letošní ještě nemám, protože místo dovolené jsem strávil celé léto na případu entomologů.
. přečtěte si takéEntomolog Kučera čeká na odvolání, Švácha na pas |
Nemělo na vaši nemoc vliv i to, že jste byl hodně zaměstnán právě řešením případu českých vědců?
Myslím, že případ broučkařů na to vliv asi měl. Do Indie jsem přijel v květnu, myslel jsem, že pojedu na dovolenou. Od té doby jsem neměl ani den. Pětkrát jsem ji musel zrušit. Nedalo se počítat s tím, že se našim entomologům něco takového stane. Je to náhoda. Případ se musí dojet do konce.
Možná, že se indickým soudům vaše choroba tak trochu hodí...
To snad ne. Pravda ale je, že indické úřady hodně překvapilo, jak moc se za naše entomology pereme. Takže mi pak sami z indického ministerstva zahraničí zavolali, jestli už letos konečně nechci odjet na dovolenou...
Indie ale patří k rizikovým oblastem i kvůli bezpečnosti, je to tak?
Indie je podle náročnosti ve druhé nejtěžší skupině zemí. Není to sice Kábul, Islámábád nebo Bagdád, ale hned za nimi je právě Indie. Hlavním důvodem není bezpečnost, ale náročné podnebí a choroby. Pro Evropany je Indie extrémně bezpečnou zemí. Je jich tu totiž hrozně málo. Když je extrémně dobrá sezona, zavítá sem kolem dvou milionů turistů. Do naší desetimilionové republiky jich pro srovnání přijíždí kolem šesti milionů ročně.
. O rodině v místě miseKdyž se nedávno našla bomba v odpadkovém koši na hřišti, byl jsem rád, že tu rodina s malými dětmi není. |
Nedávno jste se ale málem stal svědkem toho, co toto pravidlo o bezpečnosti vyvrací.
"Svou" bombu jsem minul kvůli lenosti asi před třemi týdny. S obchodním partnerem se nám nechtělo jít do vzdálenější restaurace, tak jsme šli jen blízko, za roh. Pak už jsme jen slyšeli tu ránu. Ke všem útokům se přihlásili islámští mudžahedinové. Zapomíná se, že Indie je druhá země s největším počtem muslimů na světě. Žije jich tady 150 milionů. Neshody mezi hinduisty a muslimy tu mají dost násilnou formu. V poslední době to bylo třeba 58 bombových útoků za tři měsíce.
Doprovází vás v Indii vaše rodina?
Rodina s malými dětmi odjela domů po sedmi měsících. Když před čtrnácti dny našli na jejich dětském hřišti v odpadkovém koši bombu, byl jsem rád, že tady nejsou.
Na čem všem vlastně záleží, aby s vámi rodina v dané oblasti vydržela?
Diplomaté si zemi, kde budou pracovat, vybírají ze dvou hledisek. Buď hledají pohodlnost života, nebo chtějí mít zajímavou práci. Samozřejmě rodina je ráda tam, kde je život pohodlný. To pak ale není ta nejzajímavější práce. Diplomat si musí klást otázku, jestli rád naplno žije, nebo naplno vydělává.
Já třeba nejsem typ pro euroagendu. Víc života cítím v tom, když se mohu dohadovat se soudcem o osud českého entomologa. Je v tom víc lidí a méně papírů. Je to ale těžší v tom, že nejste s rodinou a vystavujete se většímu nebezpečí.
Není moc zemí, které jste ještě nenavštívil, jak jste zmínil. Kam byste rád zamířil po skončení mandátu v Indii?
Záleží, jak dlouho jste venku, já jsem v tuto chvíli pryč už devět let. Takže jako své příští působiště bych si přál Prahu. Za dva tři roky to ale zase třeba bude jinak. Améby v těle se uklidní a mě zase budou pálit paty.