Neděle 12. července 2020, svátek má Bořek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 12. července 2020 Bořek

Soudy znaveného velvyslance v Indii skolila horečka roznášená komáry

  5:20aktualizováno  5:20
Na velvyslance číhá nejedno nebezpečí, což se nedávno potvrdilo v Pákistánu. Nemusí to ale být jen teroristé. Stačí kombinace přepracování a infikovaného komára a je z toho horečka dengue, ze které se teď léčí český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček. "Složil jsem se z broučkařů," zasmál se při rozhovoru s iDNES.cz.

Český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček bojuje v těchto dnech s virovou horečkou dengue. | foto: Ministerstvo zahraničních věcí

Setkal jste se s horečkou dengue za dobu, co působíte v Indii? Jak dlouho už v druhé nejlidnatější zemi jste?
Jsem tu od roku 2006. Každý rok má někdo z nás na velvyslanectví dengue. Je to tím, že se tady shromažďují infikovaní komáři.

Jak se u vás nemoc projevila?
Zpočátku ani nepoznáte, že horečku dengue máte. Cítíte se, jako když máte chřipku s horečkami. Přirozeně se začnete chovat, jako když máte chřipku. Vezmete si paralen nebo acylpyrin, což je největší chyba. To vás může zabít. V případě, že se nemoc pozná hned, nedostanete těžší formu.
Měl jsem horečnaté záchvaty, které se podobaly až záchvatům epilepsie. Protože ji máme v rodině, jel jsem na EEG do nemocnice. Výsledek byl negativní. Z krve se pak poznalo, že mám dengue.

Hospitalizovali vás?
Podle šéfa neurologie jsem měl v nemocnici zůstat minimálně tři až pět dní. Podepsal jsem ale reverz a nenechal se hospitalizovat. Učinil bych tak hned v případě, kdyby se objevilo krvácení. Jezdím do nemocnice dvakrát týdně na kontrolu krve a jsem doma slabý jako moucha. Zatím nebylo třeba krev měnit, protože se to léky zvládlo bez krvácení. Prostě jsem měl štěstí na tu mírnější mutaci.

. O nemocích z cest

Když mi dělají v nemocnici krevní obraz, používají výsledek rozborů jako ukázku pro studenty.

Krev tu navíc nemusí být vždy bezpečná, i když soukromé nemocnice tu mají špičkovou kvalitu. Takže doufám, že vydržím se svou. Nemoc je přenosná krví a infikovaným moskytem. V krvi vir přežije kolem pěti, šesti dnů.

Jak se cítíte teď, horečky už přestaly?
Už nemám horečky, tak se trochu nudím. Čtu rychle, už mám všechno přečtené. Pro bílého je to něco jako chřipka malarického typu. Je něco jiného, když ji dostane čtyřicetikilogramový, vegetariánskou stravou živený jedenáctiletý Ind a když ji chytí Čech živený gulášem a knedlíky.

Lékař mě upozornil, že kdo jednou horečku dengue dostane, je pak náchylnější chytit ji znovu. Nemůžu ze dne na den zapnout na normální režim. Zrovna teď jsem ale ve své kanceláři. Chodím sem tak na hodinu denně. Když cítím únavu, zase se vrátím domů.

Působil jste v mnoha rozvojových zemích...
Když jsem dělal náměstka ministerstva zahraničí pro rozvojové země, díval jsem se, kolik zemí na světě v té době existuje. Bylo jich 192. Prošel jsem ten seznam a zjistil, že jen ve dvaatřiceti jsem nebyl.

Potýkal jste se na cestách s podobnou chorobou, jako je horečka dengue?
V krvi mám za ta léta ledacos. Specifická varování k lokacím jsou nemožná, je to ruleta. Obvyklým problémem je voda. Třeba svého ušního parazita mám spolehlivě z toho, že jsem se ve středním Vietnamu osprchoval.

. HOREČKA DENGUE

Virové horečnaté onemocnění, které přenášejí infikovaní komáři druhu Aedes. Vysoké horečky, těžká bolest hlavy, bolest svalů, kloubů a vyrážka se objevují do 3 až 14 dnů po štípnutí komárem. Léky na dengue nejsou k dispozici, léčí se jen symptomy. Důležitá je hydratace organismu.

Hemoragická horečka dengue
K vysokým horečkám, bolestem břicha a zvracení se přidává krvácení. Včasná diagnóza a nemocniční péče zvyšuje pravděpodobnost přežití.

Šokový syndrom dengue
Ztráta krve může vest k šoku. Při nedostatečné léčbě je úmrtnost 40 až 60 procent.

Zdroj: Světová zdravotnická organizace (WHO a www.pacient.cz)

Když mi dělají v nemocnici krevní obraz, používají výsledek rozborů jako ukázku pro studenty. Najdou tam třeba věci, které obvykle nacházejí u amerických letců nebo válečných zajatců z Vietnamu. Právě ve středním Vietnamu jsem chytil do ucha amébu. Když se mi do něj dostane voda, načas přestanu na ucho slyšet. Lidé, kteří jezdí po rozvojových zemích, mají v krevním obraze podivuhodnou sbírku. Každý rok mají naši diplomaté z rozvojových zemí povinné lékařské testy, než odjedou do země působení. Letošní ještě nemám, protože místo dovolené jsem strávil celé léto na případu entomologů.

. přečtěte si také

Entomolog Kučera čeká na odvolání, Švácha na pas

Nemělo na vaši nemoc vliv i to, že jste byl hodně zaměstnán právě řešením případu českých vědců?
Myslím, že případ broučkařů na to vliv asi měl. Do Indie jsem přijel v květnu, myslel jsem, že pojedu na dovolenou. Od té doby jsem neměl ani den. Pětkrát jsem ji musel zrušit. Nedalo se počítat s tím, že se našim entomologům něco takového stane. Je to náhoda. Případ se musí dojet do konce.

Možná, že se indickým soudům vaše choroba tak trochu hodí...
To snad ne. Pravda ale je, že indické úřady hodně překvapilo, jak moc se za naše entomology pereme. Takže mi pak sami z indického ministerstva zahraničí zavolali, jestli už letos konečně nechci odjet na dovolenou...

Indie ale patří k rizikovým oblastem i kvůli bezpečnosti, je to tak?
Indie je podle náročnosti ve druhé nejtěžší skupině zemí. Není to sice Kábul, Islámábád nebo Bagdád, ale hned za nimi je právě Indie. Hlavním důvodem není bezpečnost, ale náročné podnebí a choroby. Pro Evropany je Indie extrémně bezpečnou zemí. Je jich tu totiž hrozně málo. Když je extrémně dobrá sezona, zavítá sem kolem dvou milionů turistů. Do naší desetimilionové republiky jich pro srovnání přijíždí kolem šesti milionů ročně.

. O rodině v místě mise

Když se nedávno našla bomba v odpadkovém koši na hřišti, byl jsem rád, že tu rodina s malými dětmi není.

Nedávno jste se ale málem stal svědkem toho, co toto pravidlo o bezpečnosti vyvrací.
"Svou" bombu jsem minul kvůli lenosti asi před třemi týdny. S obchodním partnerem se nám nechtělo jít do vzdálenější restaurace, tak jsme šli jen blízko, za roh. Pak už jsme jen slyšeli tu ránu.  Ke všem útokům se přihlásili islámští mudžahedinové. Zapomíná se, že Indie je druhá země s největším počtem muslimů na světě. Žije jich tady 150 milionů. Neshody mezi hinduisty a muslimy tu mají dost násilnou formu. V poslední době to bylo třeba 58 bombových útoků za tři měsíce.

Doprovází vás v Indii vaše rodina?
Rodina s malými dětmi odjela domů po sedmi měsících. Když před čtrnácti dny našli na jejich dětském hřišti v odpadkovém koši bombu, byl jsem rád, že tady nejsou.

Na čem všem vlastně záleží, aby s vámi rodina v dané oblasti vydržela?
Diplomaté si zemi, kde budou pracovat, vybírají ze dvou hledisek. Buď hledají pohodlnost života, nebo chtějí mít zajímavou práci. Samozřejmě rodina je ráda tam, kde je život pohodlný. To pak ale není ta nejzajímavější práce. Diplomat si musí klást otázku, jestli rád naplno žije, nebo naplno vydělává.
Já třeba nejsem typ pro euroagendu. Víc života cítím v tom, když se mohu dohadovat se soudcem o osud českého entomologa. Je v tom víc lidí a méně papírů. Je to ale těžší v tom, že nejste s rodinou a vystavujete se většímu nebezpečí.

Není moc zemí, které jste ještě nenavštívil, jak jste zmínil. Kam byste rád zamířil po skončení mandátu v Indii?
Záleží, jak dlouho jste venku, já jsem v tuto chvíli pryč už devět let. Takže jako své příští působiště bych si přál Prahu. Za dva tři roky to ale zase třeba bude jinak. Améby v těle se uklidní a mě zase budou pálit paty.

Prymula: Testy na covid budou do měsíce za pětistovku, vakcína už říjnu

  • Nejčtenější

Virus ze zahraničí přivezli už první dovolenkáři, potvrdilo ministerstvo

Prázdniny a s nimi spojená sezona letních dovolených teprve začíná a Češi už řeší kromě spálenin od sluníčka i další...

Po srážce vlaků na Karlovarsku jsou dva mrtví, policie řeší obecné ohrožení

Na Karlovarsku se odpoledne srazily dva osobní vlaky. Prvotní neoficiální informace uváděly, že se zranilo dvacet až...

Opilá řidička zavinila havárii, policistu se nepovedlo resuscitovat

Při nehodě dvou osobních vozidel v pražské ulici 5. května v neděli večer zemřel dvaatřicetiletý policista. Další dva...

V Brně smetla řidička cyklistu, škoda na kole je 300 tisíc

Nepozorná řidička srazila v Brně cyklistu, který se vážně zranil a byl odvezen do nemocnice. Muž jel bez helmy. Škoda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S vrahem batolete z Loun se rozloučila rodina. Kuču pohřbila v bílé rakvi

S Josefem Kučou, který byl odsouzen za vraždu lounského batolete k dvaadvacetiletému trestu odnětí svobody, se ve...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání, oba si ale stále trvají na svém

Vrcholní představitelé Srbska a Kosova v neděli obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Srbský...

DUEL: Proč místo řešení nálepkujeme? A je třeba omlouvat se za bělošství?

Premium Co se to děje ve Spojených státech, ale i v dalších zemích? Kdy se tato vlna přižene k nám? Jeden den vyjde najevo, že...

Trump se poprvé objevil s rouškou. V nemocnici je to skvělá věc, řekl

Donald Trump poprvé nasadil roušku. Dosud její nošení odmítal, nyní otočil. „Nošení roušky v nemocnici je skvělá věc,“...

Historický milník v USA, námořnictvo má první černošskou pilotku stíhačky

Americké vojenské námořnictvo uvítalo ve svých řadách první černošskou pilotku proudových letounů, oznámila agentura...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...